Prawdy i mity o depilacji laserowej

O zabiegach epilacji laserowej piszą dla nas eksperci z Kliniki Strzałkowski w Warszawie – lek. med. Franciszek Strzałkowski oraz Katarzyna Lewandowska, kosmetolog specjalizująca się w zabiegach epilacji laserowej. 

Jak działa laser diodowy do epilacji?
– Laser do epilacji działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Celem zabiegu są komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost nowego mieszka włosowego i nowego włosa, a nie sama łodyga włosa. Ponieważ jednak nie ma możliwości bezpośredniego oddziaływania na te komórki (nie absorbują one światła), wykorzystujemy melaninę zawartą w łodydze włosa jako czynnik pochłaniający światło lasera i generujący ciepło – wyjaśnia Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Strzałkowski. – Ciepło niszczy włos i mieszek włosowy, nie uszkadzając otaczających tkanek, w tym miejscu więc włos potem nie wyrasta. Epilacji poddają się tylko włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), więc przy optymalnych parametrach, w każdym zabiegu, efekt trwałej epilacji osiąga się w 15-30% włosów poddawanych naświetlaniu. Dlatego zabiegi trzeba powtórzyć, gdy kolejne włosy znajdą się w fazie anagenu (statystycznie po 6-8 tygodniach na twarzy i po 8-12 tygodniach na ciele), a więc będą miały wykształcone łodygi z odpowiednią zawartością melaniny.

Jak się przygotować do zabiegu i jak pielęgnować skórę po zabiegu? 
Radzi Katarzyna Lewandowska, kosmetolog z Kliniki Strzałkowski, która specjalizuje się w zabiegach epilacji laserowej.

Miesiąc przed zabiegiem:

  • należy unikać opalania miejsc zabiegowych (skóra nie może być opalana)
  • w miejscu zabiegu nie wolno stosować preparatów z pochodną wit. A (retinol)
  • nie wolno zażywać substancji światouczulających min. zioła (dziurawiec)

 Przed zabiegiem:

  • obszar zabiegowy należy zgolić dzień przed zabiegiem, aby uniknąć wzmożonego podrażnienia.
  • przed pierwszym zabiegiem należy zostawić mały niezgolony obszar (kwadrat 2x2cm) w celu oceny koloru, grubości oraz zagęszczenia włosów

W dniu zabiegu: 

  •  w obszarze zabiegowym nie należy stosować kosmetyków (kremów, balsamów dezodorantów)

Po zabiegu: 
Może wystąpić podrażnienie natychmiastowe lub opóźnione: miejscowy ból, rumień, obrzęk. Podrażnienie może utrzymywać się do 72 godzin po zabiegu. Przez 7-30 dni może występować wrażenie pojawiania się włosów na skórze. Nie jest to wzrost nowych 
włosów, lecz wypychanie przez skórę martwych, naświetlonych.
Należy wtedy unikać: drażnienia okolicy zabiegowej, wykonywania peelingów i nakładania preparatów złuszczających w polu zabiegowym, mocnego rozgrzewania i przepocenia miejsc zabiegowych, np. sauna, solarium, gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny, kąpieli w basenach chlorowanych.

W miejscu zabiegowym należy stosować filtr SPF 30/50 (zakaz opalania miejsc zabiegowych przez miesiąc po zabiegu).

PRAWDY I MITY O LASERACH – NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Czy jeśli zabieg nie boli, to znaczy, że nie działa?

Nie, ból nie jest wyznacznikiem skuteczności zabiegu. Prawidłowe reakcje kliniczne to: 
Obrzęk i rumień okołomieszkowy – najważniejsza reakcja, 
Zapach palonych włosów, widoczne spalone końcówki włosów,
Zaczerwienie skóry – reakcja obronna skóry.

Czy da się skutecznie usunąć jasne włoski? 

Idealny kandydat do epilacji: jasna, nieopalona skóra, ciemne włosy. Aby trwale usunąć owłosienie, trzeba wytworzyć odpowiednio wysoką temperaturę. Ilość wytwarzanego ciepła zależy od ilości melaniny w łodydze włosa i od energii impulsu światła. W przypadku jasnych włosów sytuację można poprawić stosując długość fali, która lepiej absorbuje się w melaninie. Laser 755nm jest skuteczniejszy do jasnych i cienkich niż lasery 810nm i 1064nm. Ponieważ nie potrafimy ocenić, czy dany jasny, cienki włos nadaje się do zabiegu, standardem jest wykonanie serii 3 zabiegów. Jeśli po tych zabiegach obserwujemy objawy trwałej epilacji, serię kontynuujemy aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów, jeśli nie – zabiegi należy przerwać, ponieważ nie da się wykonać go skutecznie.

Czy IPL to laser?

Nie istnieje laser IPL! W przeciwieństwie do laserów, systemy IPL (lampa ksenonowa) nie emitują światła o jednej długości fali, ale zakres długości fali – w epilacji to typowo 695-1200nm. Gęstość energii i rozkład długości fali zmieniają się w trakcie używania, co sprawia, że wyniki są trudno przewidywalne. IPL ma dużą plamkę, ale zazwyczaj małą częstotliwość, więc zabiegi są wolniejsze (dłuższe). Ze względu na to, że połowa energii IPL jest przenoszona przez długości fali w podczerwieni, działanie jest płytsze, mniej selektywne i bardziej bolesne. Epilacja IPL wymaga większej ilości zabiegów.

Czy „woskowanie światłem” (domowe urządzenia do epilacji) są równie skuteczne jak lasery profesjonalne? 

Użycie zbyt małych energii (epilatory domowe) prowadzi tylko do zastymulowania przejścia włosów do fazy telogenu. Towarzyszy temu pożądany, czasowy zanik owłosienia, ale włosy nie ulegają trwałemu usunięciu (ilość w danym obszarze nie zmniejsza się). Przy ponownym wzroście na skórze pojawia się więcej włosów, ponieważ więcej przechodzi naraz do fazy anagenu (synchronizacja). Przy serii takich zabiegów obserwujemy wydłużanie się okresu przerwy między pojawianiem się owłosienia na skórze a miniaturyzacją włosów (stają się cieńsze i jaśniejsze). 

Czy zabiegi można wykonywać latem, skoro robi się je w ciepłych krajach?

Tak, zwłaszcza w okolicach zakrywanych przed słońcem, jak bikini czy pachy. Konieczna jest ochrona przed promieniowaniem UV – minimum miesiąc po zabiegu. Skóra do zabiegu też nie może być opalona (trzeba odczekać min. 3 tygodnie). 

Czy zabiegi można robić u nastolatek?

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań medycznych do robienia zabiegów u nastolatek 
(po rozpoczęciu miesiączkowania), u osób niepełnoletnich wymagana jest jednak zgoda rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że na skutek zachodzących w tym okresie zmian hormonalnych w sposób nieprzewidziany mogą się zachować włoski w miejscu epilacji, 
np. szybciej odrosnąć. 

Czy trzeba robić zabieg przypominający?

Dla uzyskania optymalnego efektu redukcji owłosienia trzeba zwykle wykonać 3-5 zabiegów, potem należy obserwować miejsca poddane epilacji. Jeśli po paru miesiącach pojawią się włoski, należy wykonać zabieg przypominający. 


CO PACJENTKI SĄDZĄ O EPILACJI LASEROWEJ? 

W sondzie przeprowadzonej w dn. 23.01-2.02.2020 na portalu WirtualnaKlinika.pl wzięło udział 80 osób, głównie kobiet w wieku 31-40 lat (40%) i 21-30 lat (30%).

55% już robiło zabieg epilacji laserowej, 73% planuje go wykonać (lub powtórzyć) w najbliższym czasie. Najpopularniejsze obszary to: bikini (69%), pachy (60%), całe nogi (54%). Jaką mają wiedzę na temat epilacji laserowej? 
54% uważa, że nie ma laserów, które skutecznie usuwają jasne włoski
77% – że zabieg nie może być wykonywany na opaloną skórę
48% – że zabieg jest bolesny
56% – że laser może poparzyć skórę podczas zabiegu
37% – że nie można go robić u nastolatek 
86% – że laser jest szczególnie polecany osobom z tendencją do wrastania włosków
54% – że zabieg laserowy można robić tylko jesienią i zimą

 

Autorzy artykułu:

lek. med. Franciszek Strzałkowski

Magdalena Lewandowska




www.klinikastrzalkowski.pl

 
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ