Psychokosmetologia

Ostatnie tygodnie to bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Jesteśmy obciążeni nadmiernym stresem, który jest czynnikiem powodującym wiele chorób. Przestajemy sobie radzić, towarzyszy nam lęk, frustracja i obniżenie nastroju, więc potrzebujemy wsparcia. Tu pomocna może okazać się psychokosmetologia. Ta nowa dyscyplina dotyczy holistycznej opieki nad organizmem człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji stresu i chorób psychosomatycznych oraz wykorzystaniem naturalnych terapii anti-aging.

Psychokosmetologia powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa. Ostatnimi czasy żyliśmy w ciągłym biegu, niedoczasie i permanentnym stresie. Otaczał nas nadmiar bodźców, takich jak hałas, telefony czy wszechobecne reklamy. Taki tryb życia wpływa na wzrost liczby tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym depresji, nadciśnienia, wycieńczenia, uzależnień, nowotworów, chorób tarczycy i różnego rodzaju dermatoz. Teraz, w czasie pandemii Covid-19 psychokosmetologia może stanowić wsparcie i być pomocna w redukcji stresu. Proponowane techniki, takie jak m.in. medytacja, joga, muzykoterapia, aromaterapia czy (auto)masaż z powodzeniem mogą być wykonywane w zaciszu domowym. Warto zaznaczyć, że te czasem nawet dość niepozorne metody mają wpływ na wiele procesów fizjologicznych i psychicznych w organizmie człowieka, np. obniżają poziom kortyzolu, wzmacniają układ immunologiczny i poprawiają nastrój.

W czasie trwającej kwarantanny psychokosmetologia może stanowić wsparcie dla zarówno dla klientów, jak i dla terapeutów czy właścicieli gabinetów. Jako terapeuci pełnimy bardzo ważną funkcję w społeczeństwie, gdyż nasza praca wpływa na jakość życia innych ludzi. Edukujemy naszych klientów w zakresie pielęgnacji, zdrowego stylu życia, odżywiania, wpływamy na ich wygląd, nastrój i samopoczucie. Doskonałym pomysłem jest również uczenie, jak redukować stres, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym skóry. Jest to bardzo ważne szczególnie teraz - w czasie niepewności i nadmiernego stresu.

Od czego zacząć?  W internecie znajduje się wiele filmików instruktażowych, bezpłatnych webinarów i ćwiczeń online (np. medytacji i jogi). Możemy skorzystać z tych informacji i znaleźć czas na regenerację swojego organizmu. Warto posłuchać swojej ulubionej muzyki, która wpływa pozytywnie na samopoczucie. Jako terapeuci możemy wspierać naszych klientów poprzez edukację i informowanie o możliwościach redukcji stresu. Możemy w naszych mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych umieszczać posty informacyjne, artykuły czy filmiki. 

 

Psychokosmetologia po pandemii

Miejmy nadzieję, że czas „koronawirusa” i kwarantanny jak najszybciej minie. Po tym okresie z pewnością nastąpi wzmożone zapotrzebowanie na redukcję stresu i zabiegi z zakresu psychokosmetologii. Ludzie będą bardziej świadomi tych potrzeb i zarazem otwarci na tego typu zabiegi. Warto podkreślić, że jako kosmetolodzy nie będziemy wchodzić w kompetencje psychologów czy psychoterapeutów. Możemy natomiast podejść do sprawy interdyscyplinarnie i wzajemnie się wspierać. 

 

Potencjał terapeutyczny psychokosmetologii:

  • redukcja stresu (zabiegi obniżające stres oraz wspomagające reakcje organizmu na sytuacje stresowe),
  • możliwość wspomagania terapii dermatologicznych, np. łuszczycy, świądu, trądziku, trądziku różowatego czy AZS, czyli dermatoz spowodowanych stresem i zaostrzanych przez stres (Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów już teraz poleca praktykę medytacji, która redukuje świąd),
  • naturalna metoda anti-aging, czyli bezinwazyjny, bezpieczny zabieg przeciwstarzeniowy bez konieczności korzystania ze skomplikowanej aparatury (warto zaznaczyć, że coraz więcej osób ma przeciwskazania do zabiegów z aparaturą),
  • praktyka jogi i medytacji, które wpływają na zwiększenie się poziomu telomerazy, dzięki której wydłużają się telomery, czyli zakończenia chromosomów odpowiedzialne za długość życia komórki,
  • terapie psychokosemtologiczne wykazują działanie prozdrowotne poprzez ograniczanie ryzyka powstania wielu chorób (np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby Alzheimara, depresji).

 

 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?
W naszym sklepie możesz kupić książkę Pani Marty Kolonkowskiej-Trzcińskiej Kosmetologia holistyczna.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ