Regeneracja skóry po lecie

Słońce, plaża, kąpiele w słonej wodzie - wszystko co sprawia nam przyjemność w czasie urlopu i za czym tęsknimy przez cały pracowity rok, nie zawsze pozytywnie odbija się na kondycji skóry. Jesień to najlepszy czas, aby naprawić szkody wywołane przez beztroskie korzystanie z uroków wakacji.

Krok 1
Specjalistyczna ocena wszystkich znamion barwnikowych

Dotyczy to zwłaszcza zmian obecnych na odsłoniętych częściach ciała. Słońce jest bardzo często czynnikiem wyzwalającym transformację nowotworową zmian barwnikowych.
Wszystkie cechy podrażnienia zmian: świąd, pieczenie, zmiana koloru, gwałtowne powiększenie, jak również zatarcie granicy ze skórą otaczającą są wskazaniami do chirurgicznego usunięcia znamienia , a następnie do poddania go badaniu histologicznemu. Tylko to badanie przeprowadzone w rekomendowanym ośrodku odpowie na pytanie czy usunięta zmiana miała cechy zmiany złośliwej oraz czy usunięto ją w całości. Specjalista dermatolog w badaniu dermatoskopowym pomoże nam wytypować znamiona, które bezwzględnie należałoby usunąć.

Krok 2
Profesjonalna i indywidualnie dopasowana pielęgnacja

Skóra poddana działaniu promieni słonecznych i chlorowanej wody traci powierzchowną warstwę ochronną zwaną płaszczem wodno-tłuszczowym, która gwarantuje ochronę przed nadmierną utratą wody z głębszych warstw naskórka i zapobiega wysuszeniu skóry i naskórka. W pielęgnacji należy uwzględnić codzienne stosowanie preparatów zawierających:
• składniki naturalnego czynnika nawilżającego, a więc mocznik, glukozę, aminokwasy hydrofilowe,
• składniki uzupełniające struktury lipidowe skóry: ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen,
• substancje wiążące i utrzymujące wodę w naskórku: glicerynę, glikole, sorbitol,
• białka o budowie włókienkowej, będące najskuteczniejszymi nośnikami wody do głębszych warstw naskórka: kolagen, elastynę,
• peptydy – składniki służące do regeneracji komórek,
• glikoaminoglikany (w tym kwas hialuronowy) będące składnikiem substancji międzykomórkowej,
• witaminy regulujące gospodarkę wodną i tłuszczową naskórka: A, E, H oraz prowitaminę B5,
• substancje o charakterze łagodzącym, przyspieszającym regenerację naskórka, np. alantoinę.

Krok 3
Zabiegi z kwasami

Godne polecenia, wskazane nawet dla osób bardzo młodych, jak również tych z problemami skórnymi, są zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych (dobranych do potrzeb skóry),  kuracje z witaminą C lub eliminującym szkody posłoneczne resweratrolem.

Przebarwienia to niechciana „pamiątka”, jaką wielu z nas – nawet w przypadku stosowania ochrony przed słońcem – przywozi z wakacji. Statystyki pokazują, że aż 30 % osób po 30. roku życia dotyczy ten problem, a jego skala rośnie wraz z wiekiem.
Mechanizm powstawania przebarwień jest skomplikowany i ma bardzo wiele przyczyn. Dotąd nie odkryto niestety jednego, niezawodnego sposobu na to, aby się ich pozbyć. Największą skuteczność wykazują jednak zabiegi progresywne oraz kosmetyki wykorzystujące siłę synergistycznego działania wielu składników aktywnych.
W tej kwestii udowodnioną klinicznie efektywność wykazują kwasy. Ze względu na rozluźnianie połączeń między keratynocytami naskórka oraz rozpuszczanie warstwy hydrolipidowej ułatwiają one głębsze wnikanie aplikowanych później na skórę substancji. W zależności od rodzaju, kwasy, modyfikują procesy zachodzące w skórze, m.in. regulują pracę gruczołów łojowych, hamują syntezę melaniny czy stymulują powstawanie włókien podporowych.
Do dziś pokutuje przekonanie, że efektywność działania kwasu tkwi w jego zdolności do złuszczania naskórka. Efekty badań wskazują jednak, że najważniejsza jest biodostępność kwasu, uwarunkowana stosunkiem jego pH do pKa. Wzrasta ona kilkukrotnie, jeśli pH peelingu jest niższe niż jego pKa.  
Ogromny wpływ na skuteczność działania kwasu ma także rodzaj zastosowanego nośnika. Jeśli jest nim alkohol w wysokim stężeniu, produkt będzie posiadał silne właściwości złuszczające. Jednak charakter działania kwasu, np. stymulowanie przez kwas pirogronowy syntezy nowych włókien kolagenu, może ulec zahamowaniu. Dlatego tak często obserwujemy sytuacje, kiedy mimo mocnego złuszczania, defekt skóry nie ulega poprawie. Wybierając profesjonale peelingi warto zaufać doświadczonym i renomowanym markom od lat specjalizującym się w produkcji kwasów dermoestetycznych.

Kwasy medyczne – „must have” kosmetologii
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów to już nie tylko możliwość, ale i konieczność każdego nowoczesnego i dobrze działającego gabinetu kosmetycznego. Dlaczego? Ze względu na swoje unikatowe właściwości hydroksykwasy są uznane przez świat nauki jako jedne z najsilniej i najlepiej działających na skórę substancji. Odpowiedni dobór kwasu, jego rodzaju i mocy działania to warunek konieczny do tego, aby uzyskać pożądany efekt obranej ścieżki pielęgnacyjnej. Wszystkie związki z grupy hydroksykwasów, zarówno AHA, BHA jak i ich pochodne działają na skórę przede wszystkim regenerująco i wzmacniająco.

Czego możemy się po nich spodziewać?
• przyspieszają syntezę kolagenu i elastyny,
• zwiększają zawartość GAG w substancji międzykomórkowej skóry właściwej,
• regulują proces rogowacenia naskórka,
• regulują czynność gruczołów łojowych i komórek barwnikowych,
• aktywują międzykomórkowy transport innych substancji.

W zależności od rodzaju związku można uzyskać dodatkowe, unikatowe rezultaty kuracji – przypomnijmy je!
>Kwas mlekowy = działanie nawilżające
>Kwas salicylowy = działanie przeciwzapalne
>Kwas pirogronowy = regulacja wydzielania sebum, działanie przeciwzapalne
>Kwas azelainowy = hamowanie powstawania melaniny w pobudzonych już melanocytach

Zabiegi z kwasami łączmy z pielęgnacją domową opartą o preparaty zawierające:
RETINOL, WITAMINĘ C, niższe stężenia AHA i BHA - dla wzmocnienia efektu
KWAS LAKTOBIONOWY i jego pochodne - dla złagodzenia podrażnień
KWAS HIALURONOWY - dla intensywniejszego nawilżenia

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry po lecie powinna obejmować dobrą diagnostykę uszkodzeń posłonecznych, właściwie dobraną pielęgnację codzienną oraz zabiegi w gabinecie. Tylko właściwy, rozważny dobór preparatu zabiegowego oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa zagwarantują sukces kuracji!

mgr kosmetologii Anna Marcjasz
Product Manager Arkana, specjalista ds. Badań i Rozwoju Arkana Cosmetics

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ