Stylizację paznokci można zrobić na zdrowej i czystej płytce, lecz jak ocenić, czy jest ona zdrowa? Jakie są przeciwwskazania i kiedy należy bezwzględnie skierować klientkę do lekarza?
Naturalna, zdrowa płytka paznokcia ma kolor różowołososiowy, a zabarwienie to wynika z prześwitywania przez nią łożyska, które jest ukrwione.
Linia hyponychiom (strefy spodu paznokcia) jest regularna i równoległa z wolnym brzegiem płytki umiejscowionym blisko końca opuszka palca. Dlatego zmiana koloru na ogół świadczy o infekcji, uszkodzeniach mechanicznych, a nawet poważnych chorobach.
ZÓŁTY LUB BRĄZOWY
Zmiany o tej barwie są na ogół oznaką infekcji. Lepiej więc nie wykonujmy żadnych zabiegów stylizacyjnych bez konsultacji z lekarzem i bez pogłębionego wywiadu.
Grzybica. Możemy mieć do czynienia z jakąś jej postacią, co potwierdzi i doprecyzuje badanie mykologiczne. Bywa, że jest nieaktywna, czyli niegroźna i pozostał po niej tylko ślad w formie zmienionej barwy. Aktywna zmiana grzybicza nie lubi światła, częściej więc występuje na stopach niż na rękach. Drobnoustroje żywią się keratyną z płytki, a zaatakowany paznokieć staje się zgrubiały. Infekcja grzybicza zawsze wymaga leczenia.
Inne powody. Niekiedy żółte czy brązowane przebarwienie płytki jest wynikiem… kontaktu z przyprawami, cytrusami albo nikotyną, której cząsteczki z łatwością wnikają w płytkę paznokcia, barwiąc ją na żółtobrązowo. Takie przebarwienia miewają też bardziej prozaiczną przyczynę – długotrwałe stosowanie „zwykłych lakierów” bez podkładów.
ZIELONY
Infekcja bakteryjna. Ponieważ bakterie zostawiają po sobie zielone odchody, paznokcie z tego typu infekcją mają taki właśnie odcień. Najczęściej to Pseudomonas, ale równie dobrze może to być inny patogen. Tylko badanie bakteriologiczne wykaże, z czym mamy do czynienia. Infekcje bakteryjne rozwijają się tam, gdzie jasno, światło im nie przeszkadza, lubią ciepło (do 37 stopni) oraz wilgoć. Na płytce paznokcia żywią się tłuszczami, dlatego podejrzewając infekcję bakteryjną, nie nakładamy klientce oliwki. Podejrzenie infekcji bakteryjnej zawsze jest przeciwwskazaniem do stylizacji. Wymaga leczenia, w przeciwnym razie będzie się rozrastać na macierz. W ekstremalnych, lecz wcale nierzadkich przypadkach powoduje stałe uszkodzenie paznokcia, co może grozić amputacją palca, a nawet sepsą.
Mieszane. Zmiany na paznokciach mogą być bardziej złożone, bakteryjno-grzybicze. Jedynie lekarz może wtedy w takim przypadku postawić (po badaniu ambulatoryjnym) odpowiednią diagnozę i zaplanować leczenie, nierzadko antybiotykami. Widząc tego typu zmiany u klientki, nie podejmujemy się stylizacji, lecz kierujemy ją do lekarza.
BIAŁY
Ta barwa pojawia się na płytce paznokcia dlatego, że nie przebija przez nią ukrwione łożysko, dające zdrowy, lekko różowy kolor.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ