Genetyczny drogowskaz

Nie tylko wzrost, kolor włosów, oczu i odcień skóry jest określony przez nasz kod genetyczny zapisany w DNA, także proces starzenia się. Geny aż w 50% decydują o tym, jak szybko ten proces postępuje, za resztę odpowiada styl życia i otaczające nas środowisko.

 

Jeżeli tempo, w jakim się starzejemy, zależy od naszych indywidualnych predyspozycji genetycznych, to nie możemy nic zrobić? W ciągu ostatnich kilkunastu lat, dzięki nowym naukom – epigenetyce i medycynie stylu życia, wiemy, że jest wręcz przeciwnie. Możemy wpływać zarówno na szybkość starzenia się skóry, jak i na rozkład kolagenu, jakość naczyń krwionośnych i zdolność komórek do detoksykacji. Obserwowaliśmy dotąd, że jedni starzeją się szybciej, drudzy wolniej, mimo że żyją w podobnym środowisku. Teraz wiemy, jak modyfikować to, co do niedawna wydawało się nieuchronne.

 

Nowoczesne badania genetyczne 

Dzięki rozwojowi metod analitycznych oraz aktualizowanym na bieżąco zbiorom danych o czynnikach genetycznych możemy analizować polimorfizmy genotypowe konkretnej osoby. Pozwala to identyfikować i wykorzystać silne strony oraz wyciszać te sekwencje nukleotydów, które odpowiadają za choroby i przyspieszone starzenie się. 

Do niedawna koszty badań i analiz genetycznych były poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Obecnie są one znacznie bardziej dostępne, a lekarze z całego świata gromadzą wyniki swoich obserwacji w ogromnych bazach danych, które są udostępniane naukowcom z ponad 1000 laboratoriów genetycznych.

Ma to ogromny wpływ na dynamiczny rozwój biologii molekularnej, epigenetyki, immunologii, proteonomiki, nutrigenetyki i farmakogenetyki, z których czerpie nowoczesna kosmetologia. Pozwala to dobrać kosmetyki, leki i suplementy tak, by dostosować je do unikatowego metabolizmu komórkowego każdego z nas. Oto program 3 kroków do personalizacji, czyli wykorzystania nowoczesnej genetyki w służbie piękna.

 

Krok 1. Analiza genetyczna 

Z pobranej próbki materiału genetycznego (wymaz z policzka) kosmetolodzy uzyskują swoisty „portret genetyczny” konkretnej osoby, który pozwala stworzyć spersonalizowany program kosmetyczny, zawierający informacje, jakich substancji (oraz ich dawek) potrzebuje dany klient.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ