Psychokosmetologia

Zapraszamy kosmetologów, terapeutów, kosmetyczki oraz wszystkich pasjonatów holistycznej opieki nad organizmem człowieka na konferencję poświęconą Psychokosmetologii, podczas której specjaliści z szeroko pojętej subdyscypliny psychokosmetologii będą dzielić się swoją wiedzą. LNE jest patronem medialnym wydarzenia.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: prof. dr hab. Bogdan Sadowski, dr Joanna Klonowska, Iwona Krzemińska, Monika Witkowska, Agnieszka Passentdrofer, Agnieszka Kubicka, Marta Kolankowska Trzcińska, Magdalena Milewska oraz Marta Pardyak. 

Bilety (liczba miejsc jest limitowana) dostępne są na www.konferencjapsychokosmetologia.evenea.pl
Osoby zainteresowane prosimy o rejestrację online www.konferencjapsychokosmetologia.evenea.pl lub przesłanie zgłoszenia na adres mailowy instytutthalgomk@wp.pl

Więcej ta temat psychokosmetologii
Kosmetologia jest dziedziną związaną z poprawą kondycji człowieka, przynoszącą korzyści fizyczne,  psychiczne i społeczne. Dziedzina ta dotyczy zarówno zabiegów z wykorzystaniem zaawansowanej, nowoczesnej aparatury kosmetologicznej, jak również podąża nurtem opierającym się na terapiach refleksologicznych, zastosowaniu elementów ajurwedy, jogi, peloterapii, balneoterapii, masażu oraz naturalnych kosmetyków. Coraz częściej w gabinetach kosmetologicznych stosuje się terapie  mające na celu nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej człowieka, ale także jego odnowę biologiczną oraz redukcje stresu.  
Niekontrolowany stres o dużym nasileniu wywiera negatywny wpływ na przebieg niemal wszystkich chorób narządów wewnętrznych. Szczególnie wyraźny jest udział stresu w patogenezie takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, dychawica oskrzelowa, a także w chorobach nowotworowych. Niemniej ważny jest wpływ stresu na czynności skóry w warunkach zdrowia i choroby.

Negatywne działanie stresu ujawnia się w takich chorobach jak trądzik, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. W wielu schorzeniach stres nasila uczucie świądu, co powoduje uszkodzenia skóry wskutek drapania. Nadmierny stres jest wymieniany jako jedna z przyczyn łysienia plackowatego. Stres ma także udział w starzeniu się skóry.
Istnieje wiele czynników redukujących stres np. relaksacja, uprawianie sportów, słuchanie muzyki, a także medytacja.
Organizm człowieka stanowi jedną całość, wszelkie procesy zachodzące w nim są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest utrzymanie homeostazy wewnątrzustrojowej na optymalnym poziomie, czyli regulacja przebiegu procesów fizjologicznych w granicach korzystnych dla organizmu. W.B. Cannon w książce „The wisdom of the body” w 1932 r. sformułował pierwszą definicję homeostazy:

„(…) skoordynowane procesy fizjologiczne, które zachowują większość stanów stacjonarnych w organizmie, są tak złożone i tak charakterystyczne dla żywych istot -angażują, jak mogą, mózg i nerwy, serce, płuca, nerki i śledzionę, wszystkie pracując wspólnie – że ja zaproponowałem specjalne oznaczenie dla tych stanów, homeostazę. Słowo to nie oznacza czegoś ustalonego i nieruchliwego, stagnacji. Oznacza to stan – stan, który może się różnić, ale który jest względnie stały” .W regulacji homeostazy odgrywają również rolę czynniki psychiczne, psychika ma wpływ na cały organizm i odwrotnie, stany fizjologiczne (np. prawidłowa praca narządów, zdrowy wygląd) i patologiczne (np. choroby serca, żołądka i jelit, nowotwory, zaburzenia hormonalne i metaboliczne) wpływają na psychikę. Problematyką wzajemnych powiązań pomiędzy procesami psychicznymi i fizjologicznymi zajmuje się medycyna psychosomatyczna. Dyscyplina ta bada wzajemne relacje między psyche i soma w warunkach zdrowia, choroby i stresu, które tak samo jak regulacja procesów fizjologicznych, służą utrzymaniu homeostazy wewnątrzustrojowej.”

Oddziaływania między psychiką a narządami dotyczą także skóry. Wcześniejsza koncepcja osi mózg-skóra (ang. brain-skin axis) przyczyniła się do powstania nowej dyscypliny, psychodermatologii, która łączy dermatologię z psychologią i psychiatrią oraz nawiązuje do ostatnich osiągnięć neuroendokrynologii i neuroendokrynologii skóry. Psychodermatologia wskazuje, że w wielu chorobach skóry ujawniają się zaburzenia w sferze psychiki i odwrotnie, zaburzeniom psychicznym niekiedy towarzyszą zmiany skórne.

Źródło: „Wpływ medytacji buddyjskiej na organizm człowieka – możliwości wykorzystania medytacji w kosmetologii” Marta Kolankowska-Trzcińska. Praca wykonana pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogdana Sadowskiego

Marta Kolankowska-Trzcińska

 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ