Droga do sukcesu linergisty

Zabiegi makijażu permanentnego cieszą się ogromną popularnością. Jakie cechy powinien posiadać linergista i czego powinien się nauczyć, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie?

Zacznijmy od początku…

Pierwszy krok to wybór odpowiedniego szkolenia podstawowego. Wielu przyszłych linergistów zadaje sobie pytanie, gdzie warto udać się na kurs. W Polsce jest bardzo dużo jednostek szkoleniowych, w których można rozpocząć taką naukę. Na co zwrócić uwagę, wybierając jednostkę szkoleniową? 

Moim zdaniem należy szukać szkoleniowca, który ma duże doświadczenie zawodowe, poparte wieloletnią praktyką i ugruntowaną wiedzą teoretyczną. Musi to być doskonały nauczyciel zawodu, który potrafi przekazać wiedzę w umiejętny sposób, adekwatny do predyspozycji i umiejętności ucznia. Dobry start pozwoli na poznanie poprawnych technik pigmentacji i dalszy rozwój.

Warto dobrze rozeznać się wśród szkół PMU: wybierać jednostki z dobrą opinią, które mają w swoich szeregach bardzo dobrych specjalistów i mistrzów. Jako że makijaż permanentny ciągle się rozwija – warto, by trener sam się doszkalał, brał udział w szkoleniach i międzynarodowych konferencjach. 

 
Czas, czyli długość trwania szkolenia podstawowego to także ważna kwestia. Szkolenie takie powinno trwać minimum 5 dni i być bardzo intensywne. Program powinien obejmować fizjologię i budowę skóry, higienę, zasady BHP, szczegółowe poznanie i dobór pigmentów, poznanie nowoczesnych i klasycznych technik pracy, ale również podejście marketingowe do klienta oraz jego profesjonalną obsługę.

Plan działania

Kolejnym krokiem jest stworzenie dobrego planu inwestycyjno-marketingowego. Makijaż permanentny to spora inwestycja nie tylko w siebie, ale też w akcesoria do pracy. Po pierwszym kroku, jakim jest wybór szkolenia, należy przygotować sobie stanowisko pracy.

Przyszła linergistka powinna zapoznać się z przepisami sanepidu, czyli zasadami higienicznymi, według których prosperuje gabinet kosmetyczny (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej – Dz. U. Nr. 31 z 2004r. poz. 273).

Gabinet kosmetyczny musi być bardzo higienicznym miejscem, mieć doskonałe światło (oświetlenie), zmywalne przestrzenie, umywalki, toaletę dla klienta, fotel kosmetyczny, dobrą lampę itp. Ważny jest też dobór kolorów wnętrza i estetyka gabinetu. 

Sprzęt na medal

Kolejnym istotnym punktem inwestycyjnym jest dobór aparatu do makijażu permanentnego oraz marki, na której będziemy pracować.
Jakość aparatu ma ogromne znaczenie – musi on być bezpieczny pod względem mechanicznym i higienicznym. Wszystko powinno być możliwe do zdezynfekowania. Igły lub kartridże powinny być jednorazowe. Im więcej będziemy używać materiałów jednorazowych, tym mniejsze ryzyko chorób zakaźnych zarówno dla nas, jak i dla naszego klienta, co przy pracy z przerwanym naskórkiem jest bardzo ważne.

Dobór pigmentów to również bardzo istotna kwestia. Obecnie na rynku mamy mnóstwo produktów – różnej jakości i w różnych przedziałach cenowych. Najlepiej na początku kierować się poleceniem trenera prowadzącego kurs podstawowy. Pigmenty powinny być sterylne i dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, posiadać wszystkie wymagane certyfikaty oraz kartę MSDS. 

Bez marketingu ani rusz


Marketing to w dzisiejszych czasach bardzo ważna dziedzina, a jego zasady trzeba wziąć pod uwagę i w podstawowym stopniu opanować jeszcze przed rozpoczęciem działalności lub w jej trakcie. Stworzenie całkiem nowej bazy klientów to ogromny wysiłek, a własne portfolio to pierwszy krok do zdobycia rynku. Klient chce zobaczyć nasze prace i umiejętności. Im więcej wiemy, tym lepiej dobieramy technikę pracy do konkretnej urody lub skóry klientki. Uderzamy przecież w rynek usług głównie dla kobiet, a panie cenią sobie dobrą opinię innych. Poczta pantoflowa zawsze jest najlepszą reklamą usług makijażu permanentnego.

Mistrzowski poziom

Ostatnim ważnym punktem, jaki chcę poruszyć, są osiągnięcia zawodowe. Po kilku latach praktyki i kolejnych szkoleń warto sprawdzić się w mistrzostwach w makijażu permanentnym. Mistrzostwa takie odbywają się cyklicznie w Polsce oraz za granicą. Zdobycie tytułu mistrzowskiego świadczy o najwyższej jakości pracy. Jest to oczywiście bardzo ważne dla linergisty, ale i dla klientów, którzy czują się bezpiecznie w rękach mistrza.

 

Makijaż permanentny to dziedzina, która mocno się rozwija. Wciąż wprowadzane są nowe techniki, maszyny i pigmenty. Dlatego właśnie linergista musi być cały czas nastawiony na chłonięcie nowej wiedzy, nie może spocząć na laurach. Na rynku dostępnych jest mnóstwo szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, np. masterclass skierowane do zaawansowanych linergistów czy seminaria związane z mikropigmentacją. Makijaż permanentny to nie tylko brwi, usta czy kreski, ale także pigmentacja blizn oraz skóry głowy. Im więcej linergista umie i wie, tym większym fachowcem w mikropigmentacji się staje.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ