Fizjoterapia estetyczna

Jakie zabiegi fizykalne sprawdzą się na lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową, cellulit i wiotką skórę na nogach? Czy istnieją uniwersalne metody? I czy liposukcja rozwiązuje wszystkie problemy? 

 

LNE: Czy możemy za pomocą technologii skutecznie wyszczuplić ciało, a konkretnie nogi?

Dr Jacek Szwedo: Tego typu terapie zaliczamy do zabiegów modelujących, czyli tzw. body contouring. Nie traktowałbym ich jako kuracji wyszczuplających, bo przy odchudzaniu najważniejsza jest dieta i ruch. Nie chodzi o nagły zryw, tylko stałą zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności. Żadna technologia tego nie zastąpi. Wyszczuplające zabiegi operacyjne i nieoperacyjne nie są dla pacjentów otyłych. Tutaj najpierw trzeba wprowadzić dietę i wykonać operacje bariatryczne, czyli np. zmniejszające żołądek. A dopiero potem zająć się skórą i całą resztą.

 

Wobec tego jak modelować nogi u osób, które nie mają znacznej nadwagi a chcą poprawić wygląd? 

Jeśli przychodzi do mnie ktoś, kto skarży się na nieproporcjonalne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej – np. w obrębie bioder, bryczesów, ud czy kolan, jego waga jest w porządku, a BMI mieści się w granicach normy – mamy pole do działania. 

Do każdego trzeba podejść indywidualnie, bo jeśli potrzebne są spore zmiany, a i oczekiwania są ogromne – warto skierować taką osobę na konsultacje do lekarza i rozważyć zabieg odsysania tłuszczu. Taka operacja to zupełnie inna liga niż procedury nieoperacyjne. Jeśli lekarz odessie 3-4 litry tkanki tłuszczowej, żadnym zabiegiem aparaturowym czy nieoperacyjnym nie uzyskamy takich rezultatów. 

 

A jeśli pacjentka nie chce operacji? Jakie zabiegi sprawdzają się na oporną tkankę tłuszczową zlokalizowaną w obrębie nóg?

W przypadku potrzeby zlikwidowania depozytów tłuszczowych czy tzw. fałdek rekomenduję kriolipolizę lub zabiegi z użyciem wyższej temperatury. Niska temperatura doprowadza do uszkodzenia komórek tłuszczowych. Niektórzy utrzymują, że działanie wysoką temperaturą też prowadzi do apoptozy, dla mnie nie jest to takie oczywiste. Nie zmienia to faktu, że działanie wysoką i niską temperaturą – przy odpowiednich jej wartościach – może skutecznie poprawiać kontury ciała.

 

Mamy do dyspozycji także inne bodźce?

Ostatnio sporo mówi się w kontekście wyszczuplania o niskoenergetycznych laserach diodowych podczerwonych. Robiono badania na tkance tłuszczowej zlokalizowanej w okolicy kolan, przy ustawieniu dawki na poziomie 1-1,4 W na cm kw. – w laserze diodowym o długości fali 1060 nm – i uzyskano widoczne efekty. 

 

cossmeo.pl

 

Kolejną technologią są skoncentrowane ultradźwięki, czyli popularne HIFU. Efekt wyszczuplenia, który często pokazuje się w publikacjach, bywa osiągany za pomocą znacznych rozmiarów głowic, o innej budowie niż te wykorzystywane powszechnie do obkurczania i ujędrniania skóry. Czasem sięgamy też po tzw. mikrofale, które doprowadzają do redukcji tkanki tłuszczowej. Powodują one wzrost temperatury tkanki tłuszczowej wywołany przez przepływ prądu w tkankach, bez przegrzewania wierzchniej warstwy tkanek.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ