Różnorodność masek kolagenowych dostępnych na rynku produktów profesjonalnych jest ogromna, a wskazany przez producentów wachlarz zastosowań kolagenu jest szeroki. Skąd te różnice i jaka jest rola kolagenu we wszystkich tych typach produktów?
Maski kolagenowe możemy znaleźć głównie w dziale produktów anti-aging – ich deklarowana efektywność to działanie ujędrniające, przeciwzmarszczkowe oraz napinające skórę. Dostępne są także maski kolagenowe przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej – ściągające i antybakteryjne, a także maseczki łagodzące dla skóry wrażliwej. Skąd te różnice? Maski kolagenowe różnią się między sobą zarówno formą, jak i rodzajem oraz funkcją użytego w nich kolagenu, a także dodatkowymi substancjami aktywnymi.
Sprawdź różne rodzaje maseczek do twarzy w najlepszych cenach:
https://horex.pl/kobieta/pielegnacja/twarz/pielegnacja_skory_twarzy/maseczki_do_twarzy.html
NATURALNY KOLAGEN ZWIERZĘCY
Podstawową formą kolagenu, szeroko dostępną i używaną w kosmetyce, jest naturalny kolagen zwierzęcy, najczęściej stosowany w formie hydrolizatu, czasem w formie elastycznych płatów z włókien kolagenowych czy w formie liofilizowanej. Pozyskiwany w tych procesach kolagen różni się strukturą łańcuchów białkowych, jednak w każdym przypadku pozostaje strukturą wielkocząsteczkową, a jego działanie jest ograniczone do naskórka. Warto zwrócić uwagę na formę liofilizowaną. Liofilizacja jest procedurą „wysuszania” kolagenu, a dokładniej – procesem sublimacji, dzięki któremu składnik zachowuje swoje właściwości, charakteryzuje się wysoką czystością oraz lepszą biodostępnością.
MASKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Niewątpliwą zaletą kolagenu naturalnego jest jego substantywność, czyli zdolność do wiązania się z keratyną warstwy rogowej, doskonała tolerancja, wysokie bezpieczeństwo stosowania (potwierdzone badaniami) oraz zdolności błonotwórcze i nawilżające. Dzięki temu sprawdzi się on jako naturalny produkt w zabiegach przeznaczonych dla skóry wrażliwej, podrażnionej czy uszkodzonej. Preparaty oparte na czystym kolagenie wielkocząsteczkowym to najczęściej płaty hydrożelowe, płaty elastyczne z liofilizowanego kolagenu, które aktywuje się specjalnym płynnym serum, a także formy gęstych masek żelowych. Najczęściej nie zawierają innych substancji czynnych, no może poza kwasem hialuronowym, co powoduje, że mogą być stosowane właściwie w każdym przypadku, nawet na silnie podrażnioną czy uszkodzoną skórę. Tego rodzaju produkty znakomicie sprawdzają się po zabiegach inwazyjnych – laserach, peelingach mezoterapii, po zabiegach mikropigmentacji czy depilacji, także jako element zabiegów wyciszających, kojących i nawilżających skórę z uszkodzonymi funkcjami barierowymi. Mogą być zatem traktowane jako maski do zadań specjalnych.
EFEKT NA „TU I TERAZ”
Wadą naturalnego kolagenu jest brak zdolności pokonywania bariery naskórkowej, zatem nie można w ten sposób uzupełnić braków kolagenu w skórze i wpłynąć na strukturę skóry właściwej. Kolagen podawany w ten sposób może jedynie pełnić funkcje nawilżające i kondycjonujące skórę. Trudno więc mówić o jego dużej skuteczności w zabiegach przeciwstarzeniowych, choć ze względu na swoje działanie oczywiście poprawi stan i ogólny wygląd skóry starzejącej się. Dzięki nawilżeniu zwiększy też jej napięcie i elastyczność. Wyrówna powierzchnię, tworząc cieniutką warstwę na naskórku, sprawi, że optycznie zmniejszy się głębokość i widoczność zmarszczek. Jest to jednak efekt kosmetyczny na tu i teraz. Nie możemy oczekiwać od niego efektów długotrwałych w postaci ujędrnienia czy zagęszczenia skóry.
CEL: DZIAŁANIE WSPOMAGAJĄCE
Kolagen naturalny wykorzystywany jest głównie ze względu na jego zdolności filmotwórcze – tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną, zapobiegając parowaniu wody, zwiększając uwodnienie naskórka oraz jego przepuszczalność. Stąd też często stosowany jest jako podłoże – substancja żelująca, zagęszczająca, np. w maskach hydrożelowych. Profil działania takiej maski jest wówczas związany z substancjami aktywnymi w niej zawartymi, a nie z samym kolagenem. Często są to witaminy, minerały, ekstrakty roślinne, różnego rodzaju peptydy, substancje rozjaśniające itp. Wybór jest ogromny – od najpopularniejszych masek przeciwstarzeniowych, które oferują efekt liftingu, wygładzenia zmarszczek, poprzez maski rewitalizujące, rozjaśniające i nawilżające, po maski, które doskonale sprawdzą się w pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej ze względu na intensywne działanie nawilżające, jak i zawarte w nich substancje ściągające, antybakteryjne i łagodzące. Nie można jednak mówić tutaj o kierunkowym działaniu terapeutycznym kolagenu, a jedynie o jego działaniu wspomagającym.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ