Misja: nawilżanie

Odpowiednie nawilżenie skóry to absolutna podstawa jej zdrowia. W okresie zimowym jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na odwodnienie – jak zadbać o to, by nasza cera wyglądała wtedy świetnie i była w dobrej kondycji?

 

Zimą na skutek czynników środowiskowych (zewnętrznych i wewnętrznych) poziom nawilżenia skóry może ulec pogorszeniu. Sezon zimowy sprzyja wysuszeniu skóry, gdyż zmniejsza się wtedy wydzielanie sebum, które stanowi naturalną warstwę ochronną, pomaga zatrzymać wodę w skórze i chroni ją przed zmianami temperatury. Wilgotność powietrza (zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach) spada na skutek obniżenia temperatury oraz działania ogrzewania. Oznacza to niedobór wilgoci w powietrzu, co powoduje zmniejszenie nawilżenia skóry twarzy i ciała, skutkujące utratą jędrności, łuszczeniem się skóry, dyskomfortem, przesuszeniem skóry warg, dłoni i stóp.
Przesuszona skóra może stać się przyczyną dyskomfortu, powodować swędzenie, zaczerwienienie czy sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Nieodpowiednio nawilżony naskórek kurczy się, przez co mogą pojawić się na nim drobne pęknięcia. To sprawia, że leżące niżej komórki narażone są na działanie substancji drażniących, alergenów i szkodliwych mikroorganizmów. Antybakteryjne mydła, silnie działające środki chemiczne, zmiany hormonalne czy uboga w składniki odżywcze dieta mogą nasilać ten niekorzystny dla skóry stan odwodnienia i przesuszenia.

Jak zadbać o skórę?

Silnie działające środki myjące i złuszczające mogę nasilać suchość i pogarszać stan skóry na skutek pozbawienia jej naturalnych substancji tłustych. 
Zalecaj klientom używanie delikatnych produktów oczyszczających (kremowych lub o konsystencji mleczka), bez dodatku alkoholi i środków zapachowych. Do mycia twarzy i ciała polecaj kosmetyki lub mydła o tłustej bazie – z oliwą, olejem kokosowym czy masłem shea. Zachęć klientów do ograniczenia czasu kąpieli czy prysznica do kilku minut i doradź, by nie myli się w gorącej wodzie (lepiej żeby była po prostu ciepła) – ponieważ może to prowadzić do zmycia ze skóry naturalnych ochronnych substancji i przyjaznych nam mikroorganizmów. 
Zachęć klientów do zakupu nawilżacza powietrza i stosowania go w domu. Takie urządzenia uzupełniają niedobory wilgoci w powietrzu, walcząc z wysuszającym skórę działaniem ogrzewania. Nawilżacze filtrują powietrze przez specjalne filtry wodne, co w efekcie zmniejsza suchość i podrażnienie skóry. Różnicę dostrzeżesz też w nawilżeniu śluzówki gardła i nosa, a także delikatnej skóry ust. Kiedy powietrze jest odpowiednio nawilżone, mniej dokuczliwe są dla nas objawy przeziębienia czy grypy. 
Zimą klienci zwykle noszą czapki, szale i rękawiczki. Doradź im stosowanie na noc nawilżających rękawiczek lub skarpetek żelowych z naturalnymi olejkami i składnikami nawilżającymi. 

Oczyszczaj, pielęgnuj, nawilżaj i chroń

Aby cera była zimą w dobrej kondycji, należy trzymać się podstawowych (i sprawdzonych) zasad pielęgnacji. Ważne będą tu cztery kroki – oczyszczanie, pielęgnacja (serum), nawilżanie i ochrona (filtr przeciwsłoneczny). Należy używać delikatnych, kremowych preparatów oczyszczających, które nie pozbawią skóry naturalnych substancji ochronnych. W tym okresie unikaj formuł o konsystencji żelu, które zwykle mają tendencję do wysuszania cery. To bardzo ważne dla zachowania równowagi hydrolipidowej. Absolutnie nie należy myć twarzy gorącą wodą – powinna być ona chłodna lub co najwyżej letnia. Nasze gruczoły łojowe w okresie zimowym z trudem nadążają z produkcją odpowiedniej ilości substancji tłustych, które zabezpieczają cerę. Skóra będzie w związku z tym lekko zaczerwieniona, mniej jędrna, może się łuszczyć i być podrażniona, a w przypadku nieodpowiedniego oczyszczania może nawet pojawić się na niej drobna wysypka. 
Preparaty typu serum świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry w tym bardziej wymagającym okresie, ponieważ zwykle są bogate w witaminy i antyoksydanty. Dodatkowo zostały opracowane tak, by mogły przenikać głębiej i na niższych poziomach skóry zwalczać suchość i utratę elastyczności. 
Aby poprawić stopień nawilżenia skóry, wypróbuj np. olejkowe serum ze stabilną formą wita-miny C. Taki preparat będzie zapewniał działanie antyoksydacyjne i chronił układ immunologiczny skóry w zimowe miesiące. Witamina C pomaga też zachować zdrowy, równomierny koloryt cery i dodaje jej blasku. Chroni cerę przed atakiem wolnych rodników, zmniejsza widoczność przebarwień i drobnych zmarszczek, a także stymuluje produkcję kolagenu. 
Zimą polecaj klientom preparaty nawilżające o bardziej okluzyjnych właściwościach niż te, które zalecałaś im latem. I chociaż na dworze jest zimno i znacznie rzadziej widać słońce, uczul ich, że nie powinni rezygnować z fotoochrony. Zimą mogą spokojnie dalej korzystać z preparatu z filtrem SPF 30.
Aby zapewnić skórze natychmiastowe uczucie ulgi, warto nakładać na nią preparat nawilżający natychmiast po umyciu twarzy i ciała, aby szybko uzupełnić to, co zostało zmyte ze skóry podczas oczyszczania. Osobom, które zimą skarżą się na przesuszenie i nadmierne napięcie skóry, zaproponuj silnie nawilżająco-odżywczy krem na noc albo luksusowy, odżywczy olejek. Nie zapominaj o delikatnej skórze ust – tu przyda się balsam bogaty w substancje odżywcze, który warto mieć zawsze pod ręką i w razie potrzeby nakładać wielokrotnie w ciągu dnia i na noc.

 

Z dalszej części artykułu dowiesz się:

  • jakie są najskuteczniejsze składniki nawilżające
  • dlaczego zimą warto ograniczyć złuszczanie skóry
  • o znaczeniu indywidualnego podejścia do nawilżania
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ