Resurfacing laserowy

Fotoodmładzanie skóry definiuje się jako terapię skóry twarzy z wykorzystaniem urządzeń emitujących światło. Laser to akronim od angielskich słów ligth amplification by stimulated emission of radiation, które oznaczają wzmocnienie światła przez emisję promieniowania.

 

Wskazania do resurfacingu laserowego stanowią zmiany występujące w procesie fotostarzenia skóry, teleangiektazje, rumień, zaburzenia barwnikowe, zmiany struktury skóry, zmarszczki, utrata kolagenu i tkanki łącznej. 

Do przeciwwskazań należą tendencje do tworzenia się bliznowców, infekcje skóry, przyjmowanie izotretynoin i leków fotouczulających, zmiany o charakterze nowotworowym, kolagenozy oraz nadmierna wiotkość skóry.

Główną zaletą tego zabiegu jest możliwość zastosowania różnych urządzeń i dopasowanie ich do rodzaju zmiany, która ma być leczona, a także potrzeb i oczekiwań pacjenta. Wybór aparatury, wiedza o jej interakcji z tkankami oraz doświadczenie operatora są kluczem do sukcesu.

 

Dobry wybór

Aby laser zadziałał tak, jak chcemy, muszą być spełnione określone warunki – krótko mówiąc, zachodzi konieczność precyzyjnego dobrania:

  • odpowiedniej długości fali, tak aby mogła być selektywnie absorbowana przez odpowiedni chromofor (cząsteczki absorbujące światło, a następnie konwertujące je w ciepło, w skórze są to: melanina, hemoglobina i woda), 
  • właściwej energii służącej do jego ogrzania, 
  • odpowiedniego czasu trwania impulsu, aby podgrzać tylko chromofor.

Ważne, by dopasować odpowiednią długość fali do absorpcji chromoforów zawartych w tkankach i do czasu relaksacji termicznej, który jest potrzebny do ochłodzenia tkanki o połowę temperatury maksymalnej, uzyskiwanej po zastosowaniu lasera. 

Głębokość penetracji lasera zależy od długości użytej fali elektromagnetycznej, a efekt kliniczny od ilości zaabsorbowanej energii, która pobudza proliferację fibroblastów. Po zabiegu z wykorzystaniem lasera znacząco wzrasta ilość białek prokolagenu typu I i III, metaloproteinaz macierzy, interleukiny IL -1β oraz TNF-α, odpowiedzialnych za biosyntezę kolagenu. 

Ze względu na sposób działania, metody laserowego fotoodmładzania możemy podzielić na:

  • ablacyjne (CO₂, Er:YAG), 
  • frakcyjne ablacyjne (CO₂, Er:YAG) 
  • nieablacyjne (Nd:YAG).

 

Lasery ablacyjne

Energia pochłonięta przez tkanki wywołuje dwa efekty odpowiedzialne za resurfacing. Pierwszym jest ablacja, czyli gwałtowne podgrzanie, uszkodzenie i odparowanie tkanek. Drugi to koagulacja, polegająca na przeniesieniu ciepła w głąb tkanek, co doprowadza do obkurczenia kolagenu i poprawy napięcia skóry. Na wielkość ablacji i koagulacji wpływ ma gęstość mocy oraz czas trwania impulsu.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ