Interdyscyplinarne podejście do procesów odmładzania opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu temperatury. Taka forma stymulacji umożliwia wielokierunkową i holistyczną pracę ze skórą.
Dynamiczny rozwój dermatologii estetycznej oraz kosmetologii stwarza ciągłą potrzebę opracowywania zarówno nowych technologii aparaturowych, jak i procedur łączonych, które pozwalają uzyskać możliwie najskuteczniejsze, szybkie i stabilne rezultaty. Doskonale sprawdza się tu stosowanie wysokiej temperatury – zapewnia skórze silną regenerację i odnowę, wywołując wzrost jej gęstości, elastyczności i nawilżenia.
Techniki łączone wykorzystujące potencjał termiczny tkanek stanowią przyszłość w zakresie stymulacji skóry i użycia jej biofizycznej efektywności. Termiczne odmładzanie to złożony proces, ponieważ skóra jest obszarem, który nieustannie podlega modyfikacjom. Poza warstwą rogową to żywa struktura tkankowa, w której każdego dnia zachodzą procesy przebudowy – syntezy i rozpadu.
Komórki codziennie obumierają, a w ich miejsce produkowane są nowe. Ciągłej wymianie ulega też macierz zewnątrzkomórkowa. Rozpada się kwas hialuronowy i powstaje nowy, zarówno degradacji, jak i syntezie podlegają też włókna kolagenowe.
Najnowocześniejsze trendy w kosmetologii to naturalne odmładzanie skóry, bazujące na pobudzaniu komórek do odnowy. Kluczowy jest tu odpowiedni dobór technologii i procedury zabiegowej do problemu i kondycji cery oraz do wieku.
Jak działa temperatura?
Fizjologiczne oddziaływanie ciepła na żywe tkanki może wyzwalać zmiany zarówno w strukturach powierzchownych, jak i głębokich, na poziomie komórkowym i systemowym. Dlatego łagodna postać hipertermii zmniejsza ból i stany zapalne, jak również przyspiesza proces gojenia. Takie działanie ciepła wynika ze wzrostu przepływu krwi i absorpcji tlenu, a także z przyspieszenia reakcji chemicznych.
Terapeutycznie wzrost temperatury tkanek o około 1°C pomoże zredukować łagodny stan zapalny, wzrost o 2–3 stopnie zapewni zmniejszenie bólu i skurczów mięśniowych, a wzrost o 3–4 stopnie może spowodować rozszerzalność tkanek.
W procesach odmładzania wykorzystywana jest temperatura o znacznie wyższych wartościach, zarówno w zakresie ablacyjnym, czyli odparowania, jak i nieablacyjnym – podgrzewania.
Nieablacyjna stymulacja skóry
Zabiegi nieablacyjne, jak radiofrekwencja, laseroterapia czy światło polichromatyczne, mają na celu częściową lub całkowitą denaturację kolagenu. Kolagen jest polimerem z potrójną helisą, stabilizowaną wiązaniami wodorowymi. Kiedy pod wpływem działania termicznego następuje jego denaturacja, wewnątrzcząsteczkowe wiązania wodorowe zostają rozerwane, a włókna skracają się i pozostają jedynie wiązania krzyżowe między cząsteczkami.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ