Przy jakich problemach skóry algi sprawdzają się najlepiej?
W zależności od stężenia ekstraktów alg w kosmetykach możemy uzyskać różne efekty: nawilżyć i odżywić skórę lub wyszczuplić i ujędrnić ciało. Algi są jednym ze składników preparatów antycelulitowych. Poprawiają metabolizm komórek. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu.
Dość często w preparatach antycellulitowych jest wykorzystywany dobrze znany Fucus vesiculosus (morszczyn pęcherzykowaty), który występuje w zimnych wodach Morza Północnego, północnej części Oceanu Atlantyckiego. Ma kształt płaskich powyginanych plech z pęcherzykami powietrza i brunatnooliwkową barwę. Zawiera związki śluzowe: kwas alginowy, fukoidynę, laminarynę, mannitol, jod, brom, żelazo, fukoksantynę. Jest bogaty w jod, dlatego pobudza przemianę materii i działa wyszczuplająco. Błonnik korzystnie wpływa na procesy trawienne i wywołuje uczucie sytości. Polisacharydy alg mają działanie przeczyszczające. W kosmetologii wykorzystujemy właściwości detoksykujące, oczyszczające i drenujące tej algi. Ma ona również zdolność neutralizowania wolnych rodników, zmniejszając uszkodzenia na poziomie komórkowym.
Kolejna alga, która zasługuje na uwagę, to Ulva lactuca, inaczej sałata morska – zielenica występująca w przybrzeżnej strefie mórz. Jest traktowana jako jarzyna, dodatek do potraw rybnych i mięsnych (głównie w Japonii). Ma wartości odżywcze. Jest bogata w mikroelementy, witaminy, aminokwasy oraz błonnik pokarmowy. Zawiera m.in. magnez w bardzo dużych ilościach oraz 25 razy więcej żelaza niż wołowina. Jej składnikiem jest też m.in. białko – aosaina, która obniża aktywność elastazy o 53% i w związku z tym wykazuje silne działanie ujędrniające oraz jest wykorzystywana do pielęgnacji starzejącej się skóry.
Algoterapia daje dobre wyniki w otyłości, przy rozstępach skóry na brzuchu i na piersiach. Algi stosowane są tu w postaci płynów i żeli do kąpieli oraz preparatów do masażu ciała. Algi wykorzystywane są także w odżywkach i w żelach do pielęgnacji oraz układania włosów.
Algi dostarczają skórze witamin, aminokwasów, elementów śladowych, protein i składników mineralnych, dzięki czemu regenerują tkanki i komórki, zapewniają prawidłowe nawilżenie. Zawarte w algach polifenole mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Badania wykazały, że ekstrakt z alg chroni ludzkie keratynocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia. Lipidy występujące w glonach zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym także kwas linolenowy, który wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka. Zawarte w algach węglowodany (mannitol) działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych. Algi mają właściwości dotleniające i regenerujące. Wykazują zdolność napinania oraz uealstyczniania skóry. Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi z alg morskich są szczególnie polecane do pielęgnacji skóry osób często przebywających w suchych pomieszczeniach, mieszkańców wielkich miast, żyjących w ciągłym stresie. Czynniki te wpływają bowiem negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia.
Thalgo wykorzystuje ekstrakty z alg w swoich preparatach już ponad 55 lat. Jest inicjatorem i twórcą procesu mikronizacji alg morskich, na który posiada 2 patenty – medyczny i kosmetyczny. Ma własne laboratoria, w których naukowcy pracują nad udoskonaleniem receptur kosmetycznych oraz opracowują nowe intensywne kompleksy na bazie alg. Możemy pochwalić się unikatowym kompleksem Patented Marine Replenishment Complex® na bazie fitohormonów z dwóch brązowych alg (Halopteris scoparia, Ascophyllum nodosum), ekstraktu z figi egipskiej oraz szarotki alpejskiej. Kompleks wykazuje silne działanie odmładzające, stymuluje aktywność mitochondrialną fibroblastów w celu zwiększenia ich oddychania komórkowego i wydajności energetycznej ATP, chroni w ten sposób fibroblasty oraz zwiększa ich zdolność do kurczenia się i wytwarzania włókien podporowych skóry oraz do syntezy kwasu hialuronowego. Kolejne rewolucyjne odkrycie to naturalny kwas mlekowy, pozyskany w procesie fermentacji mikronizowanych alg. Fermentacja stała się bardzo popularna, ponieważ pobudza przyswajanie aktywnych składników. Istnieją dwa rodzaje fermentacji – z wykorzystaniem drożdży lub bakterii. Thalgo zastosowało bakterie Lactobacillus. Algi (3 gatunki) najpierw poddaje się procesowi mikronizacji (bez filtracji), a następnie dodaje się bakterie Lactobacillus. 10% proszku z MMA + 90% wody + bakteria Lactobacillus umieszczane są w reaktorze, w którym są podgrzewane przez 72 godz. Bakterie Lactobacillus żywią się cukrem, znajdującym się w ścianach glonów. W procesie fermentacji wytwarza się naturalny kwas mlekowy oraz rośnie stężenie pierwiastków śladowych (wapń x 5,5, żelazo x 3,8, magnez x 2,2). Jest to proces biotechnologiczny, który zwiększa odnowę komórek naskórka oraz poprawia przyswajalność składników aktywnych (skuteczność udowodniona w testach in vitro).
Natomiast do skóry wrażliwej i delikatnej polecane są kosmetyki zawierające kompleks Cold Cream Marine na bazie oleju z mikroalg o wysokim stężeniu kwasów Omega-3 EPA, morskiego wosku z brązowej makroalgi Laminaria ochroleuca połączonego z woskiem z oliwek oraz kompleksu nawilżającego Seve Bleue, który odżywia, łagodzi, wzmacnia i odbudowuje skórę.
W preparatach na przebarwienia i zaburzenia pigmentacji wykorzystujemy aktywną frakcję z makroalgi Undaria pinnatifida. Jest to w 100% naturalny ekstrakt uzyskany w procesie filtracji bez chemicznych rozpuszczalników. Redukuje przebarwienia, jest inhibitorem tyrozynazy, chroni przed stresem środowiskowym, który potęguje zaburzenia pigmentacji.
Kosmetyki Thalgo to naturalny skarbiec morskiego bogactwa, który oddaje swoją regenerującą moc skórze, sprawiając, że z dnia na dzień staje się ona zdrowsza i piękniejsza.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ