Mózg, skóra i neurokosmetyki

Skóra odzwierciedla nasz stan emocjonalny, zdrowie i choroby, młodość i upływ czasu. Najbardziej odsłonięte części ciała, twarz oraz ręce, są najbardziej unerwione. Skóra jest pierwszym narzędziem poznawania świata, dzięki neuronom i receptorom odbiera sygnały, które docierają do mózgu. Każdy z nas posiada w skórze: 800 000 neuronów, 11 m nerwów, 25 neuroprzekaźników oraz 2000 receptorów na 1 cm.

 

Nasz zewnętrzny mózg

Skóra jest niesamowitym narządem, stanowiącym pomost między mózgiem a światem zewnętrznym. To fascynujące połączenie jest możliwe dzięki neurotransmiterom, specjalnym chemicznym komunikatorom, które przekazują istotne informacje, stymulując lub hamując przy tym ważne procesy życiowe. 

Skóra jest również źródłem neuroprzekaźników, hormonów i peptydów, uważanych wcześniej za domenę ośrodkowego układu nerwowego. Badania wykazały, że komórki, takie jak keratynocyty, melanocyty i fibroblasty, produkują i wydzielają neuroprzekaźniki. Do tej pory odkryto ich ponad 200, z czego aż 25 w skórze.

Bez nich komunikacja między mózgiem a ciałem nie działałaby prawidłowo. Wiele neuroprzekaźników ma wpływ na samopoczucie, wygląd, prawidłowe funkcjonowanie, odczuwanie bólu, napięcie mięśni. Te przekaźniki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami lub między neuronami a komórkami.

Budowa chemiczna poszczególnych neuroprzekaźników jest zróżnicowana. Pod względem chemicznym najczęściej są to peptydy, aminy czy puryny. 

Pełnią one rozmaite funkcje: 

  • pobudzające, jak np. acetylocholina, noradrenalina, adrenalina, dopamina, histamina, substancja P, oksytocyna 
  • hamujące, np. GABA, somatostatyna, glicyna, alanina, aminy, peptydy – enkefaliny i  niektóre prostaglandyny, endorfiny, ednokanabinoidy, melatonina. 
     

Gdy funkcjonowanie organizmu jest zaburzone, dochodzi do nieprawidłowego wydzielania neuroprzekaźników lub nieprawidłowej reakcji między receptorem a neuroprzekaźnikiem. Proces starzenia się skóry także jest jednym z czynników zaburzających komunikację między włóknami nerwowym a jej komórkami.

 

 

Neurokosmetyki – co to takiego?

Najbardziej obecnie innowacyjne i efektywne preparaty wykorzystujące neuroprzekaźniki oraz naturalny system łączący skórę i mózg. Ich działanie opiera się na:

1.Bezpośrednim wpływie na zakończenia nerwowe w skórze poprzez:

  • aktywację receptorów skórnych odpowiedzialnych za odczucie świeżości, np. tak działa mentol i jego pochodne
  • relaksację mięśni twarzy i wygładzenie zmarszczek (np. peptydy, botoks-like)
  • hamowanie odpowiedzi neuronalnej na bodźce środowiskowe: smog, wilgotność powietrza lub zmiany temperatury w nadwrażliwej skórze, np. peptydy o działaniu neurosensorycznym.

2. Wpływie neuromediatorów bezpośrednio na komórki skóry, stymulując je do produkcji własnych neuroprzekaźników.

 

Dla kogo?

Można powiedzieć, że neurokosmetyki są dla wszystkich, niezależnie od wieku  i rodzaju cery. Działają na każdego i mogą praktycznie rozwiązać każdy problem. Zastosowanie ich w kosmetykach wspiera procesy odmładzające, łagodzenie skutków stresu i konsekwencji chorób cywilizacyjnych czy leczenie schorzeń dermatologicznych. 

W dermatologii neurokosmetyki wspierają terapie atopowego zapalenia skóry, świądu, trądziku, łuszczycy, łysienia plackowatego etc. W kosmetologii polecane są zarówno do cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, nadreaktywnej. Mają zastosowanie w szeroko pojętym działaniu antystarzeniowym. Uzupełniają inwazyjne zabiegi estetyczne oraz wspierają ich działanie, przedłużając efekty.

 

GABA i NANA

Jednym z głównych celów GABA jest zachowanie i regulacja napięcia mięśni. Właśnie dlatego jest tak popularnym składnikiem suplementów przeznaczonych dla kulturystów. Analogicznie GABA działa również na mięśnie twarzy. Jego wpływ na skórę polega na relaksacji mięśni twarzy, co błyskawicznie daje efekt spłycenia zmarszczek i złagodzenia rysów. Ponadto naprawia uszkodzenia komórkowe oraz promuje syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu. Jego zaletą jest również rozmiar cząstecki, dzięki czemu szybko wnika w skórę i działa już po 10 minutach. Dodatkową przewagę stanowi fakt, że jest substancją występującą naturalnie w organizmie ludzkim. GABA doskonale współpracuje z peptydami botoks-like, wzmacniając efekty ich działania. 

Neurotransmiter NANA również występuje w naturze. W organizmach zwierzęcych pełni ważną funkcję w przekazywaniu sygnałów między komórkami. Jest cennym składnikiem żywności, powszechnie znanym jako kwas sialowy. Jako substancja aktywna w neurokosmetykach stymuluje podziały komórkowe, przedłuża żywotność komórek skóry, hamuje metaloproteinazy, rekonstruuje włókna kolagenowe i elastynowe.

 

Peptide Pro Age Therapy

Neuropeptyd XEP™-018 imitujący konotoksynę znajdującą się w jadzie ślimaków morskich jest głównym składnikiem neurokosmetyków o działaniu botoks-like. Stanowi doskonałą alternatywę dla botuliny, ponieważ blokuje receptory NAV 1 na zakończeniach nerwowych, w wyniku czego hamuje skurcz mięśni. W efekcie więc rozluźnia zmarszczki mimiczne. 

Jego cząsteczka o wyjątkowej budowie posiada właściwości penetracyjne o wiele większe niż inne znane peptydy o podobnym działaniu. Badania kliniczne pokazują wyjątkową skuteczność XEP™-018, który z powodzeniem może konkurować z zabiegami estetycznymi opartymi na botulinie, wzmacnia jej efekt i wpływa na wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi zabiegami.

 

Neuro Sensi Therapy

Terapia powstała w trosce o cerę naczynkową i bardzo wrażliwą. Blokuje wszystkie mechanizmy stymulujące objawy wrażliwości u źródeł powstawania, czyli przyczyny zapalenia neurogennego.

Opiera się na neurosensorycznej koncepcji aktywnej kontroli faktów zapalnych, problemów naczyniowych oraz neuroreceptorów  czucia. Zawiera neuropeptyd SensAmone P5, który imituje działanie neurotoksyny z anemonu morskiego, dzięki czemu jest w stanie działać na zakończenia nerwowe w skórze. Wpływa na  subiektywne odczucia bólu, pieczenia, świądu, ponieważ blokuje receptory bólu TRPV1. Osłabia reakcję na stresory zewnętrze i wewnętrzne. Wycisza, zmniejsza rekcję na stres, szybko redukuje pieczenie, rumeń, podrażnienia, świąd oraz natychmiast przywraca komfort wrażliwej skórze. Dodatkowym atutem jest enkapsulacja peptydu w sferycznym lipidowym nośniku. Dzięki temu jest stabilny, może wnikać do tkanek, gdzie jest uwalniany i działa przez wiele godzin.

 

Unitone Neuro Therapy

Neurokosmetyki regulujące produkcję melaniny poprzez wpływ na melanocyty, które mając pochodzenie nerwowe, silnie reagują na poziom hormonów, stres i stan zapalny. Ich pobudzenie skutkuje wzmożoną aktywnością enzymów i nadmierną produkcją melaniny. Innowacyjne podejście polega nie tylko na rozjaśnianiu przebarwień,  lecz również na zmianie kolorytu poprzez wpływ na faktory i receptory odpowiedzialne za proces melanogenezy. ß-White™ to biomimetyczny peptyd o wysokiej aktywności. Nowy mechanizm działania opiera się na wpływaniu na melanocyty i melanogenezę, wykorzystując siłę nowej generacji składników aktywnych pozyskiwanych z komórek macierzystych oraz oleju z konopi. Niepowtarzalny mechanizm działania opiera się na neuroregulacji komunikacji międzykomórkowej i mikrobiomu skóry. Stymuluje syntezę naturalnych neuroprzekaźników szczęścia oraz odbudowuje barierę hydrolipidową. Terapia szczególnie rekomendowana dla skóry wymagającej celowanej i długofalowej pielęgnacji przywracającej jej prawidłowe funkcje.

 

Więcej informacji o innowacyjnej koncepcji na stronie www.arkana.pl

 

Pierwsze neurokosmetyki Arkana:

Bo2look Therapy – 2016 rok
Cannabis Therapy – 2017 rok
Neuro Gaba & Nana Therapy  –  2018 rok
Eye Neuro Lift – 2019 rok
Neuro Sensi Therapy – 2020 rok
UniTone Neuro Therapy – 2020 rok
Neuro Cannabis Therapy – 2020 rok 

 

NIESPODZIANKA od Arkany

Dla pierwszych 100 osób Arkana przygotowała zestaw GABA Hand Set o wartości 99 zł na 10 zabiegów.

Zasady:

  1. Dołącz do Grupy ARKANA PROFESJA NA FB www.facebook.com/groups/arkanaprofesja
  2. Wyślij mail na adres: GrupaFB@arkana.pl

w tytule podać „LNE", a w treści nazwę i NIP GABINETU

Konkurs trwa od 23.09.2020 do 30.09.2020.

 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ