Gładkie ciało bez cellulitu

To powszechny problem, który dotyka nie tylko osoby z nadwagą, ale również szczupłe. Defekt ten widzimy na udach i pośladkach u coraz młodszych kobiet. 

 

To przypadłość głównie kobieca, szacuje się, że dotyczy aż 85% kobiet powyżej 20 lat. Dlaczego panie? Wynika to z różnic w budowie tkanki tłuszczowej u obu płci i odmiennej gospodarki hormonalnej.

 

Skąd ta przypadłość

Jest to niezapalny proces zwyrodnieniowy zachodzący w tkance podskórnej  w wyniku zmian o charakterze obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowym. W efekcie powstają nieregularne zgrubienia i zagłębienia, wyglądem przypominające skórkę pomarańczy.
To jedna z najczęściej występujących lipodystrofii. Pojawia się głównie w tych miejscach, w których istnieje skłonność do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, tj. pośladki, uda, brzuch i ramiona. 

Istnieją dwa rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Wodny (postać twarda) pojawia się często u osób szczupłych i głównie wynika z zaburzeń w procesie krążenia co skutkuje obrzękami i widocznymi nierównościami w obrębie skóry. Zmiany te są widoczne niezależnie od przyjętej pozycji ciała.

Cellulit lipidowy (miękka postać) występuje głównie u kobiet z większą ilością tkanki tłuszczowej, przyjmuje postać podskórnych grudek tłuszczowych.

W etiologii cellulitu najważniejsze są uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne oraz styl życia. Na geny wpływu nie mamy, własne postępowanie – możemy zmodyfikować. O diecie, piciu odpowiedniej ilości wody, aktywności fizycznej, na ogół wiemy, ale że cellulitowi sprzyja także noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach, już niekoniecznie. A nie jest to przypadłość tylko na poziomie estetycznym, często współistnieje z niewydolnością i zaburzeniami krążenia w organizmie oraz żylakami kończyn dolnych. Może towarzyszyć mu obrzęk i bolesność, uczucie „ciężkich” nóg.

 

Które to stadium

Problem ten nie pojawia się z dnia na dzień, wyróżnia się kilka stopni zaawansowania w rozwoju tej przypadłości:

  1. Stopień: W badaniu klinicznym skóra jest prawidłowa, podobnie jest przy ściśnięciu fałdy skóry na udzie czy pośladku, zmiany widoczne są jedynie w badaniu mikroskopowym. Widać spowolnienie i zaburzenia w przepływie krwi i limfy, obrzęki. Zmniejszenie przepływu krwi skutkuje niedostatecznym odżywieniem tkanki i nagromadzeniem zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Dochodzi do powiększenia adipocytów.
  2. Stopień: Objawy są widoczne po ściśnięciu fałdu skóry. Komórki tłuszczowe dalej zwiększają swoje rozmiary, uciskając naczynia krwionośne, co prowadzi do dalszych zaburzeń w procesie mikrokrążenia.
  3. Stopień: Zmiany kliniczne widoczne są gołym okiem („pomarańczowa skórka”), przy ucisku pojawia się ból. Skupiska powiększonych adipocytów otoczone są przez włókna kolagenowe, co przyczynia się do powstawania guzków w tkance podskórnej. Guzki te zwiększają swoją objętość, a adipocyty naciekają w głąb tkanki łącznej. 
  4. Stopień: Zmiany to już guzy, wgłębienia i stwardnienia widoczne w stanie spoczynku. Zraziki tłuszczowe otoczone są przez zwłókniałą tkankę łączą. W wyniku ucisku na włókna nerwowe mogą pojawić się dolegliwości bólowe.
    W przypadku pierwszego i drugiego stopnia cellulitu zmiany te są odwracalne. W przypadku trzeciego trudno uzyskać spektakularne i zadowalające efekty poprawy kondycji i struktury tkanek, a stadium czwarte jest nieodwracalne. Nawet jeśli w wyniku różnych zabiegów poprawimy kondycję skóry, jeśli nie wyeliminujemy czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu, problem będzie powracał.

 

Diagnoza i działanie

Jedną z najprostszych metod diagnostyki cellulitu jest test polegający na ściśnięciu fałdu skóry, który pozwala na ocenę stopnia zaawansowania. Bardziej zaawansowanymi metodami diagnostycznymi jest badanie termograficzne, dający możliwość wychwycenia początkowych oznak cellulitu i badanie ultrasonograficzne (USG).

Skuteczne metody terapeutyczne powinny być ukierunkowane na poprawę mikrokrążenia w tkance, likwidację obrzęków oraz redukcję i rozbicie tkanki tłuszczowej.

Wybór określonej metody zabiegowej zależy od stopnia zaawansowania cellulitu, stanu skóry oraz motywacji osoby dotkniętej cellulitem do samodyscypliny w zakresie zmiany nawyków i stylu życia. 

Niezależnie od rodzaju cellulitu, nie ma jednej skutecznej terapii. Lepiej stosować kilka różnych metod i działać w synergii. Im szybciej podejmie się stosowane działania i profilaktykę, tym lepsze i bardziej skuteczne będą efekty. 

 

Plan działania

Odpowiednią ilość ruchu, choćby codzienny szybki marsz oraz właściwy poziom nawodnienia organizmu, co najmniej 2 litry wody, to absolutne minimum. Podobnie jak zbilansowana dieta. Bez tego ani rusz.

Pomaga również pielęgnacja domowa ukierunkowana na poprawę mikrokrążenia, czyli naprzemienny zimny i ciepły prysznic oraz masowanie skóry ud i pośladków szorstką gąbką lub szczotką. Do zabiegów profesjonalnych, które wykazują wysoką skuteczność w działaniu antycellulitowym zaliczyć można:

 

Masaż podciśnieniowy, drenaż limfatyczny, który usprawni krążenie krwi i limfy, przyspiesza eliminację zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody, przyczyniając się do widocznej redukcji obrzęków. Sprzyja on stymulacji fibroblastów i pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

 

Ultradźwięki o niskiej częstotliwości, które prowadzą do utraty integralności błon komórkowych adipocytów, wskutek czego dochodzi do uwolnienia lipidów i ich transportu poprzez układ krwionośny i limfatyczny do wątroby. Dodatkowo kawitacja ultradźwiękowa pobudza krążenie krwi i przepływ limfy, pobudzając lokalny metabolizm. 

 

Laser biostymulujący, powoduje rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych zwiększając przepływ krwi i limfy. W konsekwencji dochodzi do redukcji obrzęków i poprawy wyglądu skóry. Światło lasera przyspiesza metabolizm komórek, zwiększa przepuszczalność błon oraz rozkład tłuszczu nagromadzonego w adipocytach. Wspomaga również regenerację tkanek.

 

Powyższe metody dadzą najlepsze rezultaty, jeśli dojdzie do tego również metoda termiczna. I tutaj świetnie sprawdza się radiofrekwencja. Podgrzanie  tkanki znacząco poprawi ukrwienie i metabolizm komórkowy, stymulując produkcję kolagenu co ujędrnia i zagęszcza skórę oraz dotlenia komórki. RF wywołuje efekt termolipolizy, co prowadzi do skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Zaraz po zabiegu wskutek dostarczonego ciepła skóra jest gładka i napięta.

 

Metodami inwazyjnymi, które oddziałują na tkankę tłuszczową są zabiegi lipolizy iniekcyjnej czy mezoterapii igłowej - zabiegi polegają na podawaniu w głąb skóry za pomocą igły i strzykawki odpowiednio dobranych substancji aktywnych, które usprawniają proces lipolizy. Iniekcje substancji czynnych zwiększają również metabolizm komórek przyczyniając się do poprawy mikrokrążenia w skórze właściwej i tkance podskórnej, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Cellulit jest przypadłością o o złożonej etiologii, dlatego nie ma jednej skutecznej metody.  Skuteczna terapia zawsze powinna obejmować kilka różnych metod. Ważna jest również samodyscyplina pacjenta, zmiana trybu życia (aktywność fizyczna, dieta, odpowiednia ilość płynów) oraz pielęgnacja domowa. Im szybciej podejmiemy profilaktykę i stosowne działania, tym rezultaty terapii będą szybsze i lepsze.

 
www.pandamedical.co
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ