Głębokość złuszczania a działanie peelingów

Peelingi chemiczne cieszą się uznaniem zarówno szerokiej grupy klientów gabinetów kosmetycznych i estetycznych, jak również kosmetologów. W Stanach Zjednoczonych znajdują się w pierwszej trójce najczęściej wykonywanych procedur, z ponad 1 300 000 przeprowadzonych zabiegów tylko w 2016 r.

 

Wykorzystywane w peelingach chemicznych kwasy organiczne to grupa niezwykle rozlicznych substancji o różnej mocy i właściwościach. Pozwalają one osiągnąć efekty zabiegowe w zakresie działania anti-aging, redukcji przebarwień czy trądziku. Odpowiednie opracowanie formuły aktywnej zapewnia maksymalizację osiągniętych efektów. Jednocześnie wybór odpowiedniego peelingu zależy od wielu czynników, w tym wskazania do zabiegu, pożądanej głębokości eksfoliacji, rodzaju skóry klienta.

Podstawowym czynnikiem zapewniającym wysoką aktywność i biodostępność peelingu kwasowego jest stężenie oraz pH preparatu. Formuły o niskiej wartości pH wykazują większą skuteczność działania ze względu na przewagę postaci niezjonizowanej kwasu w roztworze.

Kolejną kwestią jest wielkość cząsteczki. Przyjmuje się, że substancja o wielkości do 1000 Da ma zdolność przenikania przez barierę, jaką stanowi warstwa rogowa.

Innym ważnym parametrem mającym wpływ na aktywność kwasu jest jego moc, określana za pomocą wartości pKa. Im jest ona bliższa zeru, tym mocniejszy jest kwas. Przy wyborze skutecznego peelingu szczególną uwagę należy zwrócić na stosunek pH gotowej formuły do mocy kwasu. Podłoże, w którym umieszczony jest kwas, powinno być dostosowane do jego rodzaju, czyli tego, czy jest on rozpuszczalny w tłuszczach, czy w wodzie. Uzyskamy wówczas lepszy kontakt cząsteczek kwasu z powierzchnią skóry.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zastosowanie podłoża wodnego, wodno-alkoholowego lub alkoholowego bezpośrednio przekłada się na efektywność i szybkość penetracji kwasu.
Przy uwzględnieniu powyższych zasad opracowano peelingi PEEL MISSION®, które cechują się wysoką biodostępnością (pH peelingu jest niższe od pKa kwasu), a płynne podłoże preparatów dodatkowo zwiększa efektywność wnikania kwasu w głąb skóry. 

W gabinetach kosmetycznych powinno wykonywać się złuszczanie bardzo powierzchowne i powierzchowne, które w porównaniu do średnio głębokiego i głębokiego jest praktycznie pozbawione działań niepożądanych. Wprawdzie zmiany histologiczne wyraźnie zależą od głębokości peelingu, to jak wskazują badania, wszystkie rodzaje peelingów powodują stan zapalny i aktywują kaskadę zdarzeń pozytywnie wpływających na jakość skóry.

Peeling powierzchowny stymuluje mechanizmy regeneracji głębokich warstw skóry. Uszkodzenie zewnętrznych warstw prowadzi do stymulacji mitozy komórek naskórka, mitozy skóry poprzez wydzielanie mediatorów chemicznych, takich jak cytokiny i białka stresu (HSP). Wyżej opisane procesy stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu typu 1 i 4. Wiadomo też, że powierzchowne peelingi wykonane w serii zabiegowej mogą mieć głębsze działanie i są naprawdę skuteczne w klinicznym odmładzaniu skóry. Nowe formuły peelingów często opracowywane są w odmienny sposób z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zazwyczaj buforuje się kwasy, pozbawiając je potencjału złuszczającego lub ograniczającego, a wykorzystuje się ich działanie biostymulujące, wybielające czy antybakteryjne. W celu zapewnienia doskonałego wnikania substancji w skórę stosuje się nanotechnologię, która maksymalizuje ten proces, chroni substancje czynne przed działaniem czynników zewnętrznych i umożliwia wprowadzenie ich w głąb skóry w postaci niezmienionej.

Takie rozwiązanie znajdziemy w peelingach #interfuse AGE REBOOT I MELASMA&PIH marki Peel Mission®. Bazują one na kwasach – bursztynowym i traneksamowym. Ich formuła została tak skalibrowana, aby precyzyjnie docierały do miejsca problemu w skórze, nie drażniąc jej.

 

Agnieszka Kowalska
Kosmetolog, Medical Advisor w firmie EMPIRE Pharma, międzynarodowy główny szkoleniowiec marek Peel Mission®, mesoBOOST® i ACIDBoost®. Absolwentka UM w Łodzi. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań kosmetologicznych i autorka wielu publikacji w pismach branżowych.

 

 


 

 

Peel Mission®: #interfuse

#interfuse to linia rewolucyjnych produktów, których receptury opierają się na synergii wielu mechanizmów tworzących integralny program zabiegowy. Wykorzystują multimodalny system wprowadzania substancji w głąb skóry: nanotechnologię oraz mikrokanały jonowe w jednym monecie, dzięki czemu skóra jest poddawana wielowymiarowej rekonstrukcji na kilku poziomach równocześnie. #interfuse to autorska technologia (fuzja peelingu i mezoterapii w jednym produkcie), multimodalny system, maksymalna bio­absorpcja składników dzięki zastosowaniu nanotechnologii oraz bezpieczeństwo i jakość potwierdzona certyfikatami.

www.peel-mission.pl

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ