Holistyczna pielęgnacja 30-latki

Okres między 30. a 40. rokiem życia to czas, kiedy w organizmie dochodzi do szeregu zmian na poziomie fizjologicznym, co odzwierciedla się również na skórze. W tym wieku wyraźniej zaznaczają się objawy upływającego czasu, ale też mogą pojawiać się różnego rodzaju dermatozy. Na szczęście żyjemy w czasach, w których ludzie są bardziej świadomi tego, jak dbać o swój organizm, w związku z czym coraz częściej korzystają z możliwości jakie oferują gabinety kosmetyczne oraz obiekty spa.

 

W ostatnich latach zaczęliśmy spotykać się z holistycznym podejściem w kontekście opieki nad klientką. Oznacza to, że organizm człowieka jest postrzegany jako całość i mamy świadomość tego, że wszelkie procesy w nim zachodzące wzajemnie na siebie wpływają. Nurt holistyczny dotyczy również kosmetologii. Jako terapeuci mamy świadomość tego, że uzyskamy lepsze efekty zabiegowe podchodząc do problemu interdyscyplinarnie. Wiemy, że na stan skóry wpływa, np. dieta, odpowiedni poziom nawodnienia, gospodarka hormonalna, psychika i szereg innych czynników. 

 

W mojej ocenie szczególną uwagę warto zwrócić na czynnik psychiczny. Bardzo istotne jest to, w jaki sposób nasze klientki swój własny wizerunek, ponieważ ma to wpływ na ich samopoczucie. Wszelkie niedoskonałości mają wpływ na psychikę i jednocześnie na jakość życia. Badania naukowe potwierdzają, że istnieje szereg różnych chorób skóry, które są zaostrzane stresem, jak również mogą ten stres powodować i nasilać. Jako przykład można podać np. trądzik (zwykły i różowaty), atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate czy łuszczycę. Tworzy się wtedy tak zwane błędne koło - pomimo wykonywanych prawidłowo zabiegów efekty nie są zadowalające. 

 

Badaniem relacji między czynnikami psychicznymi a chorobami skóry zajmuje się psychodermatologia. Dziś również w  gabinetach kosmetologicznych pojawiają się terapie, które są jej bliskie - są to zabiegi z zakresu psychokosmetologii. Dziedzina ta dotyczy holistycznej opieki nad organizmem człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu stresu, chorób psychosomatycznych oraz naturalnych terapii anti-aging. Potencjał terapeutyczny psychokosmetologii to redukcja stresu, wsparcie terapii chorób skóry zaostrzanych stresem, bezpieczne zabiegi odmładzające wykorzystujące potencjał organizmu oraz profilaktyka prozdrowotna. Wykorzystuje się tu takie metody jak medytacja, joga, aromaterapia, muzykoterapia, koloroterapia, masaż czy akupunktura kosmetyczna.

 

Warto podkreślić, że najlepsze efekty osiągniemy działając interdyscyplinarnie. Doskonałym pomysłem jest podjęcie współpracy ze specjalistami takimi jak dermatolog,  psycholog, psychoterapeuta.

 

Więcej informacji na temat zmian zachodzących w organizmie i na skórze trzydziestolatek, praktycznych wskazówek na temat polecanych w tym wieku zabiegów kosmetycznych i estetycznych oraz informacji o zasadach komunikacji z pokoleniem Y znajdziesz w dziale „Urodowy pesel” w LNE 132

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ