Wypełnianie ust kwasem hialuronowym

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to jeden z popularniejszych zabiegów este­tycznych. I chociaż jego wykonanie może się wydawać proste, to przed zabiegiem należy przyjrzeć się wielu kwestiom, które wpłyną na ostateczny efekt estetyczny. Druga kwestia to oczekiwania klientki, które ten zabieg nie zawsze jest w stanie spełnić.

Wypełnianie ust to jedno z większych wyzwań, przed którym stają osoby zajmujące sie stosowaniem usieciowanego kwasu hialuronowego w zabiegach estetycznych. Istnieje wiele technik i sposobów wypełnień, które często są przedstawiane jako najlepsze rozwiązanie (i tak też mówi się o nich na kursach), a mimo to ostateczne efekty nierzadko są bardzo dalekie od oczekiwań klientek i niejednokrotnie stanowią powód do licznych żartów. „Źle zrobione usta” to jeden z najczęstszych tematów wpisów publikowanych w mediach społecznościowych jako dowód, że zabiegi estetyczne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Wiele osób wykonujących zabiegi źródeł porażki doszukuje się w nieprawidłowym doborze techniki i uczy się kolejnych w nadziei, że przyniosą lepsze efekty. Najczęściej bywa jednak tak, że osoby wykonujące zabiegi wypełniania ust, stosując tę samą technikę, uzyskują bardzo różne rezultaty u klientek. Co decyduje, że ta sama metoda zabiegowa może przynosić tak odmienne efekty?
Analizując statystycznie niepowodzenia, możemy wyróżnić kilka kluczowych elementów, których nieuwzględnienie może skutkować porażką, pomimo perfekcyjnego zastosowania technik wypełnień. Poniżej omówione zostaną niektóre z nich.

Interesuje cię zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce? Odsyłamy do: 
https://horex.pl/blog/boom-na-kwas-hialuronowy-w-kosmetykach/

 

Niesymetryczne usta
Wiele klientek zgłasza się do gabinetu z prośbą o „wyrównanie” niesymetrycznych ust. Przyglądając się budowie ich ust, widzimy wyraźnie, że jedna strona (np. lewa) jest zdecydowanie mniejsza od drugiej. Klientki często proszą, aby usunąć tę asymetrię. Podejmując się takiego zadania, zapominamy często, że usta są jednym z elementów całości twarzy, która z natury jest niesymetryczna. Nigdy nie jest tak, że lewa połowa równa się prawej, co jest cechą naturalną i nie świadczy o żadnej patologii. Asymetria może być niewielkiego stopnia i być ledwie zauważalna lub też bardziej nasilona. Jeżeli klientka posiada większą asymetrię twarzy, również usta w takim samym stopniu są asymetryczne, co tworzy pewną harmonię.  Próba wyrównania takich ust często prowadzi do sytuacji, że same usta wyglądają „równo”, ale umieszczone na niesymetrycznej twarzy, sprawiają wrażenie dysonansu estetycznego. Warto w takich sytuacjach wytłumaczyć klientce, że nie można ingerować w jeden z elementów twarzy bez wpływu na ogólny jej wygląd. Należy przedstawić usta jako element całości, który tworzy harmonijny wygląd twarzy. Brak takich wyjaśnień w rozmowie i podjęcie się wyrównywania przyczynia się do sytuacji, w których klientki są niezadowolone z zabiegu.


„Krzywe usta”
Wyprostowanie „krzywych ust” – problem z pozoru łatwy do rozwiązania, jednakże budzący wątpliwości. „Krzywe usta” to znaczy jakie? Krzywe przy mówieniu czy krzywe w spoczynku?
Często zdarza się, że usta krzywe w spoczynku prostują się przy mówieniu i odwrotnie – proste w spoczynku krzywią się przy mówieniu. W takich sytuacjach próba wyprostowania ust w jednej sytuacji powoduje ich wykrzywianie w drugiej. Przy ustach krzywych w spoczynku i prostych przy mówieniu po dołożeniu materiału tak, by były proste w spoczynku, materiał będzie je wykrzywiał podczas mówienia. Są to zazwyczaj sytuacje, w których poprawę uzyskujemy, stosując zaawansowane techniki toksyny botulinowej. 
Wiele z przypadków krzywych ust wynika również z niewłaściwego ułożenia zębów w łuku lub krzywego zgryzu. Wówczas żadne dołożenie miękkiego kwasu hialuronowego, który układa się zgodnie z uzębieniem, nie jest w stanie skorygować nieprawidłowego kształtu ust i zabieg jest z góry skazany na porażkę.

Ładny kształt ust
Wielokrotnie klientki przychodzące na zabieg wypełnienia ust przynoszą ze sobą zdjęcia gwiazd filmowych, modelek, celebrytek, prosząc, by usta były dokładnie takie jak na zdjęciu. O ile makijażem permanentnym możemy „wytatuować” na skórze dowolny kształt czerwieni wargowej, to przy wypełnianiu kwasem hialuronowym możemy jedynie uwydatnić istniejący już kształt ust, lecz nie jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie nowego. Kontur możemy jedynie poprawić na granicy skóry i czerwieni wargowej, dlatego podejmowanie się nadania nowego kształtu ustom jest trudne i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Najlepiej wychodzą usta ładne, dlatego jeśli klientka ma ładny kształt ust, naszym działaniem możemy je powiększyć, zachowując ich atrakcyjny, naturalny wygląd lub nieumiejętnym działaniem kształt ten zepsuć. Niestety, nie działa to w druga stronę – z ust o kształcie niezbyt atrakcyjnym nie możemy zrobić „ponętnego serduszka”. W takich sytuacjach warto omówić z klientką kwestię powiększenia takich ust, gdyż nieatrakcyjne, lecz małe usta, które nie wyróżniają się na tle twarzy, mogą być lepszym rozwiązaniem niż te same nieatrakcyjne, ale duże usta rzucające się w oczy.

Czy te usta są „zrobione”?
W codziennej praktyce spotykamy dwa rodzaje klientek. Pierwszy to osoby dojrzałe, które chcą ustom przywrócić młody wygląd tak, by ingerencja była niezauważalna dla otoczenia. Drugi rodzaj to młode dziewczyny, którym często zależy, aby wypełnienie było widoczne. Jeżeli nie ustalimy oczekiwań przed zabiegiem, nasze poczynania mogą nie spotkać się z aprobatą ze strony klientek. Zrobienie ust „naturalnych” będzie wadą w przypadku tych drugich, a zaletą w przypadku pierwszych. Kluczowe znaczenie w tym działaniu ma dobranie odpowiedniej twardości materiału, która przy tych samych technikach daje bardziej lub mniej naturalny wygląd, w zależności od oczekiwań. Pominięcie tego aspektu bywa jedną z przyczyn niepowodzeń.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ