Obudź mitochondria

To te maleńkie organelle są głównym ośrodkiem odpowiedzialnym za starzenie się komórki, dlatego gabinetowa terapia przeciwstarzeniowa musi zostać poszerzona o suplementację, aby w holistyczny sposób z zewnątrz oraz od wewnątrz zatrzymać proces obumierania komórek. 

 

Funkcjonowanie mitochondriów z biegiem lat ulega osłabieniu lub ustaje całkowicie.

Z wiekiem zdolność do naprawy mitochondrialnego DNA spada o 0,6 proc. Jak doświadczony specjalista pracujący w nurcie holistycznym może pomóc swoim podopiecznym spowolnić ten proces?

Wpływ na osłabienie funkcjonowania mitochondriów mają przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i brak regeneracji całego organizmu, co jest widoczne najbardziej na skórze. 

Niekiedy mamy do czynienia z chorobami mitochondrialnymi (mitochondriopatiami). Ich przyczyna leży zwykle w jądrze komórkowym oraz genomie organelli – mtDNA. Dlatego przyczyną osłabionych mitochondriów są mutacje zachodzące w mtDNA. 

 

 

Zacznijmy od początku

Każda komórka ma jądro i mitochondria, których jest od kilkudziesięciu do kilkuset, co stanowi nawet 10 proc. naszej wagi. Jądro komórki zawiera materiał genetyczny oraz umożliwia przekazanie informacji genetycznej, jest też odpowiedzialne za dowodzenie komórki, decyduje o przebiegu wszystkich przemian biochemicznych. 

 

 

Co budzi mitochondria 

PQQ, inaczej pirolochinolinochinon, składnik o właściwościach pobudzania mitochondriów do tworzenia nowych komórek. 

Jest kofaktorem, czyli cząsteczką (w tym przypadku chinonu), która wzmacnia enzymy, oraz działa antyoksydacyjnie poprzez redukcję przeciwutleniaczy. Ta cząsteczka kofaktorowa przenosi elektrony, co jest kluczowe dla pracy mitochondriów generujących energię. Komórki mózgowe mają więcej komórek niż pozostałe. 

Jaką rolę odgrywa PQQ?

  • ulepsza funkcje pamięciowe i poznawcze,
  • zapobiega neuro- i biodegeneracji poprzez promowanie czynnika wzrostu nerwów (NGF),
  • usuwa wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia.

Dostarczamy go w diecie, a występuje między innymi w kakao, selerze, pietruszce, ziemniakach, winie, szpinaku oraz w większości żywności sfermentowanej.

 

Koenzym Q10, organiczny związek chemiczny należący do grupy chinonów. 

Jaka jest jego rola?

  • jest niezbędny w łańcuchu transportu elektronów, 
  • uczestniczy w tlenowym oddychaniu komórkowym, które wytwarza energię w postaci ATP, czyli bierze udział w procesach wytwarzania energii w mitochondriach,
  • jako przeciwutleniacz ochrania komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Można go suplementować albo spożywać odpowiednie ilości migdałów, gdzie jest go najwięcej, oraz ryb, podrobów, olejów, szpinaku, produktów pełnoziarnistych oraz brokułów.

 

L-karnityna stymuluje pracę poprzez:

  • pomoc w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych przez błonę mitochondrialną,
  • udział w beta-oksydacji kwasów tłuszczowych, 
  • regulację ilości acylo-CoA w komórkach, dzięki wpływowi na tworzenie ATP,
  • przyspieszanie procesu eliminacji mleczanu,
  • ochronę przed zbyt dużymi spadkami w produkcji ATP,
  • redukcję zmęczenia. 

Występuje w drobiu, nabiale, czerwonym mięsie i rybach. 

 

Kofeina pobudza białko p27, znane głównie jako inhibitor cyklu komórkowego, występujące w mitochondriach podstawowych komórek serca. 

Co ponadto?

  • wspomaga wydolność funkcjonalną komórek śródbłonka,
  • poprawia działanie i chroni komórki sercowo-naczyniowe przed uszkodzeniem,
  • sprzyja przemieszczaniu do mitochondriów białka regulacyjnego.

Największą zawartość kofeiny ma kawa. Aby pobudzić mitochondria do pracy, rekomendowane jest spożycie nawet do czterech filiżanek kawy dziennie. 

 

Witaminy z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna) są istotne dla prawidłowego przebiegu w cyklu Krebsa i produkcji ATP, a ponadto:

  • pomagają przekształcać pokarm w energię, 
  • zachowują przy tym prawidłowy metabolizm energetyczny, 
  • B2 pomaga w ochronie przed stresem oksydacyjnym, który jest szkodliwy dla mitochondriów. 

 

Forskolina, substancja, która aktywuje cyklazę adenylową, dzięki czemu następuje synteza cyklicznego AMP (cAMP) z adenozyno-5-trifosforanu (ATP), a ponadto:  

  • stymuluje oraz zwiększa poziom wewnątrzkomórkowego cAMP, który jest odpowiedzialny za regulację i aktywność wielu enzymów w komórce,
  • cykliczny AMP aktywuje kinazy białkowe wpływające na enzymy i białka oraz zwiększa przepuszczalność błony komórkowej, integruje syntezę i rozpad glikogenu,
  • cAMP pozwala przemieszczać się w komórce jonom (Na, K), co stymuluje syntezę białek budujących komórki. 

Wszystkie powyższe składniki działają pobudzająco zwłaszcza przy cerze uszkodzonej, wymagającej regeneracji, przede wszystkim od środka. Pobudzenie mitochondriów do pracy wiąże się z szybszą regeneracją tkanek. Poza substancjami mitochondria można wspomagać również poprzez zabiegi.

 

 

Mitochondria = mikrokosmos

Mitochondria to struktury środowiska komórkowego. Małe i wyspecjalizowane, są odpowiedzialne za wytwarzanie energii ATP (adenozynotrójfosforanu), odpowiadającej za działanie każdej komórki. To właśnie dzięki nim organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować.

Mitochondria pełnią wiele ważnych funkcji, a jedną z głównych jest proces oddychania komórkowego, w którym dochodzi do licznych reakcji biochemicznych. Dzięki tym reakcjom (np. w cyklu Krebsa) mitochondria zapewniają utrzymanie czynności komórki, jej naprawę lub wzrost. Biorą udział w powstawaniu komórek, a zarazem ich obumieraniu podczas apoptozy. Dzieje się to na skutek powstania wody w procesie przemian z udziałem tlenu w mitochondriach, która uszkadza mitochondrialne DNA (mtDNA). 

 

 

Wsparcie gabinetowe 

Jednym z zabiegów, który ma wpływ na mitochondria, jest krioterapia – dzięki stopniowemu oziębieniu naskórka do temperatury pomiędzy -10 st. a  -18 st. C.

W takich warunkach substancje aktywne głębiej wnikają w tkanki (na poziomie naskórka oraz skóry właściwej). Urządzenia używane przy krioterapii bardzo często emitują fale świetlne, które wnikają w głąb skóry i docierają do mitochondriów. Organelle te zamieniają fale świetlne na energię, która jest wykorzystywana przez komórki. Światło czerwone (630 nm):

  • pobudza mitochondria do produkcji ATP, 
  • usprawnia pracę fibroblastów w produkcji kolagenu, 
  • redukuje stany zapalne, co ma wpływ na szybsze gojenie się skóry.

 

 

Po czym poznać, że pora pobudzić mitochondria do pracy? Kiedy widać, że odnowa i regeneracja tkanek zaczyna znacząco słabnąć, co prowadzi do utraty elastyczności i jędrności skóry oraz jej ścieńczenia.

 

 

Wstawać, śpiochy!

Po czym poznać, że pora pobudzić mitochondria do pracy? Kiedy widać, że odnowa i regeneracja tkanek zaczyna znacząco słabnąć, co prowadzi do utraty elastyczności i jędrności skóry oraz jej ścieńczenia. U każdej osoby proces starzenia się przebiega inaczej, ponieważ w każdym organizmie dochodzi do rzadszych bądź częstszych mutacji mtDNA. 

Mutacje te mają zdolność do kumulowania się, a w konsekwencji w różnorodny sposób produkowana jest energia. Wszystko to ma wpływ na stopień zniszczenia komórki. Obumieranie komórek sprawia, że starzeje się cały organizm, a przede wszystkim cera.  

To mitochondria są głównym środkiem odpowiedzialnym za starzenie się komórki, dlatego gabinetowa terapia przeciwstarzeniowa musi zostać poszerzona o suplementację, aby w holistyczny sposób z zewnątrz oraz od wewnątrz zatrzymać proces obumierania komórek. 

 

Smart aging

Filozofia ta polega na holistycznym podejściu do nieustannej pogoni za młodością. Skupia się przede wszystkim na zdrowym stylu życia, wyeliminowaniu papierosów, alkoholu, ograniczeniu wyniszczającego stresu. Takie banały, jak zdrowa dieta czy regularna aktywność fizyczna, wielopłaszczyznowa terapia ducha i ciała, powoli stają się codziennością lub nawet koniecznością, jeśli zegar biologiczny przekroczył magiczną czterdziestkę, a dalej tyka jakby szybciej.

Smart aging skupia swoją uwagę na składnikach budulcowych i odżywczych, tak aby skóra była po prostu w dobrej kondycji. Są to konsekwentne i przemyślane działania, których efekty nie są widoczne od razu, jak w przypadku medycyny estetycznej. 

Jest to trudne dla klientek przyzwyczajonych do efektów natychmiastowych. Opiera się na skrupulatnej codziennej pielęgnacji, która bazuje na naturalnych, odpowiednio dobranych składnikach, suplementacji witamin oraz substancji wspomagających i pobudzających mitochondria. 

Do gabinetów kosmetycznych tryumfalnie wracają zabiegi manualne, głównie masaże twarzy – facemodeling i Kobido, które w naturalny, lecz intensywny sposób działają liftingująco. Wspomagane przez naturalnie pozyskiwane składniki aktywne, mają za zadanie kompleksowo zatroszczyć się o cerę, jej jędrność, witalność oraz koloryt.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ