Pamiątki z wakacji

Receptą na przebarwienia posłoneczne, najczęstszy problem klientek pojawiających się jesienią w gabinetach kosmetologicznych, będzie holistyczne podejście i sprawdzone, profesjonalne rozwiązania.

 

W odróżnieniu od zmian zapalnych, rumienia czy utraty jędrności zmiany barwnikowe z największą częstotliwością pojawiają się po okresie intensywnego nasłonecznienia. Skuteczność terapii kosmetologicznej skoncentrowanej na rozjaśnieniu i ujednoliceniu kolorytu skóry w dużym stopniu zależy od czasu, w którym klientka zgłosi się do gabinetu. Im wcześniej rozpoczęta współpraca, tym lepsze i szybsze efekty zabiegowe. 

 

Mechanizm powstawania

W zależności od etiopatogenezy fizjologia zmian barwnikowych na poziomie komórkowym może przebiegać w różny sposób. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do nadaktywności tyrozynazy, czyli najważniejszego enzymu odpowiedzialnego za prędkość melanogenezy. Skutkiem tego jest zwiększona produkcja barwnika, który przemieszczając się do melanosomów (wypustek melanocytów), trafia do komórek naskórka. Nagromadzona na jego powierzchni melanina zmienia kolor skóry, sprawiając, że staje się ona ciemniejsza.

 

Zabiegi kosmetologiczne

Skuteczna terapia skóry z przebarwieniami posłonecznymi nie jest możliwa bez uwzględniania procedur zabiegowych oddziałujących na poziomie warstwy podstawnej naskórka, tj. miejsca występowania melanocytów. Planując zabiegi kosmetologiczne, specjalista powinien uwzględnić składniki aktywne hamujące aktywność tyrozynazy oraz przyspieszające wymianę komórkową, a zatem takie, które prowadzą do wyłuszczenia nagromadzonej, wyprodukowanej pod wpływem promieniowania UV melaniny. Z mojego doświadczenia w walce z przebarwieniami posłonecznymi wynika, że najlepsze efekty przynosiły terapie, w których naprzemiennie stosowałam trzy różne procedury zabiegowe:

Kwas TCA łączony z kojowym i H2O2

Niewielka cząsteczka kwasu trójchlorooctowego sprawia, iż dociera on do głębokich warstw naskórka, gdzie wywołując apopotozę, prowadzi do wymiany komórkowej. Z kolei dodatek kwasu kojowego użyty w zabiegu zmniejsza aktywność tyrozynazy. Metabolizm melanocytów zostaje spowolniony.

Mezoterapia igłowa z podaniem składników o działaniu rozjaśniającym

Choć najczęściej utożsamiana jest z procedurami healthy aging, zajmuje istotne miejsce w terapii skóry ze zmianami barwnikowymi. Śródskórne, iniekcyjne podanie składników gwarantuje ich dotarcie do komórek barwinkowych. Składnikami aktywnymi wykorzystywanymi w terapii przebarwień są m.in. arbutyna, wyciąg z lukrecji, witamina C, peptydy biomimetyczne (CG-TGP2, CG-ASP).

Kwas TRX łączony z retinolem

Od lat był znany i ceniony w środowisku medycznym, jednak dopiero w ostatnich latach udało się go wprowadzić do kosmetologii. W odróżnieniu od pozostałych składników rozjaśniających działa on na zewnątrz melanocytu, hamując powstawanie plazminy, co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn i aktywności tyrozynazy w melanocytach. Dodatek retinolu w zabiegu przyspiesza różnicowanie komórek 
i redukcję nagromadzonej w górnych warstwach naskórka melaniny.

 

Regeneracja od wewnątrz

Holistyczna terapia skóry nie jest możliwa bez wsparcia od wewnątrz fibroblastów i keratynocytów, a w przypadku zmian barwnikowych także melanocytów.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ