Skóra kontra hormony

Coraz więcej osób – także w młodym wieku – choruje na Hashimoto. Jak to schorzenie wpływa na organizm i wygląd skóry? O pielęgnacji, suplementacji i dbaniu o siebie rozmawiamy z dermatologiem, dr n. med. Katarzyną Kozłowicz z Instytutu RegeneriS w Lublinie. 

 

LNE: Co dzieje się w organizmie osób z chorobą Hashimoto?

Dr Katarzyna Kozłowicz: Zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Jest to więc stan, w którym nasz organizm na skutek zadziałania określonych czynników zaczyna wytwarzać przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom, w tym wypadku gruczołu tarczowego. W efekcie dochodzi zarówno do upośledzenia funkcji narządu, jak i do zmniejszenia jego objętości. Konsekwencją tego są zmiany wynikające z niedoboru hormonów, które tarczyca produkuje – FT3, FT4. W procesie immunologicznym osób chorujących na Hashimoto wytwarzane są przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie – anty-TG, oraz przeciw peroksydazie tarczycowej – anty-TPO. Oznaczenie ilości tych przeciwciał daje nam obraz tego, jak bardzo zaawansowany i nasilony jest stan zapalny. W tarczycy powstają wtedy nacieki limfocytarne, zanikają komórki pęcherzykowe, a w efekcie postępuje niedoczynność narządu.

 

Czy ta choroba wpływa na wygląd i kondycję skóry?

U podłoża choroby jest stan zapalny, co więcej, inne stany zapalne występujące w organizmie mogą być czynnikiem prowokującym jej wystąpienie, np. przewlekle utrzymujący się stan zapalny w jamie ustnej, czyli mówiąc wprost – niedoleczone zęby. 

Z czynników cywilizacyjnych podkreśla się coraz częściej stres o przewlekłym charakterze z utrzymującym się wysokim poziomem kortyzolu. Nasz organizm jest wtedy w takim stanie, jakby bezustannie biegł w maratonie, a wiemy, że taki bieg wycieńcza i organizm potrzebuje po nim czasu na regenerację. Można powiedzieć, że na skutek przewlekłego stresu organizm wyczerpuje baterię swojego życia. 

 

Co dzieje się wtedy z cerą? 

Przy słabszym odżywieniu organizmu kwestią czasu jest pogorszenie się samopoczucia i wyglądu. Objawami, jakie pacjenci najszybciej zauważają, jest zmiana kondycji cery

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ