Nastolatki u podologa

Praca z pacjentem w tym wieku nie należy do łatwych. Jednak nasz profesjonalizm, systematyczność wizyt oraz zbudowanie długotrwałej relacji opartej na zaufaniu pomoże każdej ze stron przejść przez terapię „suchą nogą”.

 

Do gabinetów podologicznych przychodzi coraz więcej młodych osób w wieku szkolnym, zarówno tych czynnie uprawiających różnego rodzaju sport, jak i „siedzących graczy komputerowych”. Niezależnie od aktywności fizycznej stopy nastolatków narażone są na wiele schorzeń, a zazwyczaj są to:

  • silnie wrastające paznokcie, 
  • nadpotliwość, 
  • brodawki wirusowe (potocznie zwanymi kurzajkami). 

Rzadziej u nastolatków diagnozujemy odciski, modzele czy onycholizę, dlatego skupimy się na pierwszych trzech dolegliwościach. 

 

Wrastanie paznokci

Jedną z najczęstszych przyczyn tej przypadłości są wady postawy, szczególnie koślawość stawów skokowych i kolanowych. Jak to konkretnie wpływa na proces wrastania płytki w wał paznokciowy?

  • Niewłaściwe przetaczanie stopy, spowodowane skoślawieniem stawów skokowych, powoduje duży nacisk i tarcie na przyśrodkową część palucha. 
  • To skutkuje ciągłym uciskaniem bocznego wału paznokciowego na krawędź płytki.
  • Jeżeli dołożymy do tego nadpotliwość, czyli rozmiękczenie skóry, przez co krawędź paznokcia ma większą możliwość przerwania ciągłości tkanki, oraz niewłaściwą pielęgnację i higienę – problem gotowy. 

Innymi przyczynami tej dolegliwości są:

  • niewygodne, ciasne obuwie ze sztucznych materiałów noszone codziennie,
  • urazy, 
  • niewłaściwe obcinanie płytki, 
  • wiotkość i kruchość paznokci,
  • przerost wałów paznokciowych. 

O ile z samym paznokciem dobry podolog szybko sobie poradzi, o tyle plastyką wałów musi zająć się już doświadczony chirurg. Jeżeli nie oferujemy w swoim gabinecie podochirurgii, warto przeanalizować oferty wyspecjalizowanych klinik i podjąć z nimi współpracę w celu doboru odpowiedniej terapii i dalszego prowadzenia takiego pacjenta. 

W przypadku wrastających paznokci u nastolatków szybka reakcja jest bardzo ważna. Niestety do gabinetu podologa zwykle trafiają pacjenci już z dużym bólem i stanem zapalnym na granicy hipergranulacji lub jeszcze gorzej. Wrastający paznokieć może skutecznie unieruchomić i wykluczyć młodego zawodnika na dłuższy czas, niekiedy nawet zniechęcić do danej dyscypliny, co w okresie dojrzewania bywa przyczyną depresji czy drastycznego obniżenia samooceny.

Wizyta u podologa jest też o wiele lepszym wyborem niż chirurgiczne cięcie albo usuwanie paznokcia, które niekiedy nieodwracalnie deformuje macierz płytki. 

W wypadku znacznych wad postawy warto rozważyć włączenie w cały proces fizjoterapeuty, który pomoże w mobilizacji mięśni, stawów i ścięgien. Znaczącą pomoc wnoszą do terapii również specjalne, indywidualnie dobierane i formowane dynamiczne wkładki do butów.

 

Nadpotliwość 

Ta przypadłość dotyczy aż 17 proc. nastolatków, ponieważ ma ścisły związek z okresem dojrzewania i nadaktywnością hormonalną w tym okresie. Do tego dochodzi nadwrażliwość, stres oraz niewłaściwe obuwie (wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrza, w których młody człowiek chodzi „na okrągło”).

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ