Zaczerwienienie, wrażliwość na dotyk, obrzęk, ból, stan zapalny w obrębie wałów okołopaznokciowych to objawy wrastających lub wkręcających się płytek. Problem dotyczy około 15% populacji, głównie nastolatków oraz osób starszych, które mają kłopot z obcinaniem paznokci.
W przypadku pacjentów trafiających do gabinetu podologicznego z dolegliwościami bólowymi w obrębie paznokci u stóp i skóry wokół najważniejsza jest… edukacja. Dotyczy ona dzieleniem się z tymi osobami wiedzą na temat:
- jak dobrze dobierać obuwie i wkładki ortopedyczne,
- unikania urazów
- codziennej pielęgnacji, w tym stosowania preparatów w domu.
Niekiedy wystarczy konsultacja i krótki instruktaż, klient już później nie popełnia podstawowych błędów, ale u osób, u których dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie i stale powracają – pomoc profesjonalisty jest niezbędna.
W gabinecie podologa
Czas trwania terapii w przypadku deformacji wałów paznokciowych zależy od stopnia zaawansowania zmian. Mając do dyspozycji różne metody i preparaty, jesteśmy w stanie sprawnie pomóc, zachowując przy tym najwyższy stopień bezpieczeństwa i higieny.
- Zaczynamy od prawidłowego obcięcia paznokci, zgodnie z linią łożyska, nie zostawiając ostrych rogów płytki. Zarówno do skrócenia, jak i w wypadku klinowego podcięcia płytki przy stanach zapalnych, możemy korzystać z cęgów bocznych, które są precyzyjne i mają wąskie ostrza.
- Aby zwiększyć komfort, warto oszlifować płytkę i wały okołopaznokciowe przy brzegach bocznych paznokci – najlepsze w tym wypadku są frezy z nasypem diamentowym o kształcie stożka lub szczelinowce.
- W przypadku twardszych zrogowaceń, w usunięciu nadmiaru naskórka pomogą wąskie węgliki spiekane.
- Szlifowanie najlepiej wykonać techniką wymiatania, w kierunku – od części proksymalnej paznokcia do wolnego brzegu, nie szlifując płytki, tylko skórę w wale.
- Po oszlifowaniu należy usunąć pozostałości zrogowaceń i pyłu za pomocą sondy podologicznej. W tym pomocne są preparaty z 20-procentowym mocznikiem, działające rozmiękczająco, lub w przypadku uczulenia pacjenta na ten składnik inne, ale o silnym działaniu antyseptycznym.
- W przypadku niewielkiej tkliwości wałów i nacisku płytki paznokcia można zastosować wszystkim dobrze znany sposób na odsunięcie wałów, czyli tamponadę. Kiedy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, obrzękiem wału i niewielkim wysiękiem, warto wspomóc się dobrej jakości preparatami.
- Te preparaty, wg zaleceń podologa, pacjent może stosować samodzielnie w domu. W gabinecie sprawdzają się z kolei patyczki z 50- lub 75-procentowym azotanem srebra do stosowania na ziarninę w wale okołopaznokciowym, lub pasta z alginianem srebra, o szerokim spektrum działania.
- Poza wyżej wymienionymi procedurami w gabinecie w przypadku problemu przerostu wałów idealnym rozwiązaniem są dobrze znane klamry ortonyksyjne, najlepiej w połączeniu z tape’ami podologicznymi (polecam plaster szerokości 2,5 cm). Należy dokładnie poinstruować pacjenta, w jaki sposób naklejać plastry – po dokładnym odtłuszczeniu skóry część plastra aplikujemy jak najbliżej brzegu bocznego paznokcia, po czym delikatnie odciąga się skórę od płytki (5 cm plastra wystarczy do wykonania zabiegu).
- Naklejamy go obustronnie – bocznie i przyśrodkowo na paluchu, a jeżeli jest taka potrzeba, także od strony czołowej.
- W celu osiągnięcia jak najlepszych i najszybszych efektów aplikacja tape’ów powinna być przynajmniej co drugi dzień, najlepiej wspomagana preparatami do użytku domowego, działających zmiękczająco (fluid na wrastające paznokcie) i regenerująco na płytkę, wspomagające przyklejanie się paznokci (AArkada serum kolagenowe lub Podopharm Podoflex, serum intensywnie wzmacniające do paznokci).
Wizyty w gabinecie, w zależności od problemu i stopnia jego zaawansowania, zalecane są raz w tygodniu, co 2 lub co 4 tygodnie.
Gdy podolog nie wystarczy
Wszystkie wymienione wyżej metody leczenia są bezpieczne i nieinwazyjne. Zdarza się jednak, że aby wyeliminować problem wrastających paznokci i przerostu wałów okołopazokciowych czy też przerostu opuszka palca, jedynym trwałym rozwiązaniem jest podochirurgia. W takich przypadkach liczy się ścisła współpraca podologa i chirurga, zapewniająca kompleksową opiekę. Kto kwalifikuje się do zabiegów chirurgicznych?
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ