TCA w akcji

Jest jednym z najmocniejszych i najintensywniej działających składników peelingów chemicznych, ale odpowiednio zastosowany, pozwala uzyskać spektakularne efekty terapeutyczne.

 

W swojej praktyce wykorzystuję TCA głównie w przypadku trądziku, blizn potrądzikowych, przebarwień i zmarszczek. Peelingi chemiczne z użyciem TCA można podzielić pod kątem różnego stopnia ingerencji w tkanki w zależności od stężenia, choć nie jest ono decydujące. Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na głębokość penetracji i moc TCA jest jego pH, a także pKa (stała dysocjacji kwasu). pKa TCA wynosi 0,26, co świadczy o tym, że jest to bardzo mocny kwas i należy używać go w praktyce gabinetowej z dużą ostrożnością. Aplikacja TCA na skórę powoduje indukcję procesów chemicznych, bowiem TCA, reagując z białkami znajdującymi się w skórze, doprowadza do ich denaturacji, czego efektem jest ich rozkład na poszczególne aminokwasy. 

 

Niwelowanie blizn

Kontrolowane, zainicjowane przez kosmetologa niszczenie tkanek poprzez użycie peelingu TCA doprowadza do przebudowy w skórze i powstawania nowych struktur w tym obrębie. Jest to szczególnie pomocne w procesie niwelowania blizn pozapalnych. Zabiegi z TCA silnie stymulują skórę, więc przed zastosowaniem kwasu trzeba ją odpowiednio przygotować. W celu zapewnienia równomiernego wchłaniania się TCA warto wdrożyć około 2-3 tygodnie przed wykonaniem docelowego zabiegu:

  • preparaty oczyszczające, np. na bazie 5-10 % kwasu glikolowego,
  • zewnętrznie środki zawierające retinol (np. 0,1%, w zależności od konkretnego przypadku) i jego pochodne.

Peeling TCA zdecydowanie nie jest odpowiednim wyborem podczas pierwszej wizyty w gabinecie, Oszacowanie stopnia tolerancji na bodziec zewnętrzny, jak i intensywności reakcji skórnych w przypadku nowej osoby poddanej zabiegowi wymaga czasu. Bardzo ważny jest regularny kontakt z pacjentką podczas całej kuracji.

 

Delikatnie i uważnie

TCA to substancja, którą z powodzeniem wykorzystuję w swoim gabinecie, niwelując objawy trądziku o różnorodnym podłożu, a także jego skutki w postaci blizn pozapalnych czy też przebarwień. Panuje przekonanie, że skóra z trądzikiem jest gruba, odporna. Jednak obecność stanów zapalnych w przebiegu trądziku, przy nieodpowiedniej pielęgnacji skóry w domu, prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu i składzie płaszcza hydrolipidowego. Efektem tego jest nadreaktywność skóry na czynniki zewnętrzne. Nie dajmy się zwieść i stopniowo wprowadzajmy do planu zabiegowego tak mocne substancje jak TCA. 

Podczas jego aplikowania warto pamiętać, że każde pocieranie skóry wpływa na intensywność wchłaniania substancji czynnej i zmienia głębokość działania tego peelingu, np. z powierzchniowego na średniogłęboki. Trzeba uważać, by nie przestymulować skóry. Jest to szczególnie istotne w przypadku klientów z łojotokiem lub aktywnymi stanami zapalnymi. Ponadto kwas TCA neutralizuje się sam, co oznacza, że po nałożeniu na skórę konkretnej ilości roztworu następuje jego wchłanianie i nie mamy już żadnej możliwości zatrzymania tego procesu. Lepiej więc, zwłaszcza w pierwszych etapach kuracji przy użyciu TCA, nakładać niewiele warstw, by nie doprowadzić do niepożądanych efektów. Sygnałem świadczącym o  tym, że powinniśmy zmyć preparat i tym samym zapewnić klientowi komfort poprzez zatrzymanie uczucia pieczenia i mrowienia, jest pojawienie się na skórze białego „zeszronienia”.

 

Po wszystkim 

Pamiętajmy o przekazaniu klientowi szczegółowych instrukcji po zabiegu. Skóra może być w początkowym czasie zaróżowiona, łuszcząca się, a nawet obrzęknięta. W czasie rekonwalescencji nie wolno wykonywać żadnych innych peelingów. Należy uświadomić klientowi, że mechaniczne przyspieszanie procesu keratynizacji jest również niewskazane. Po zabiegu nie należy eksponować skóry na promienie UV przez minimum 3 tygodnie, bo skóra z pewnością będzie wówczas nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne. W zależności od wskazań zabieg z użyciem TCA można stosować w serii w odstępach około 3-4 tygodnie, tak by tkanki zdążyły się zregenerować i w odpowiedni sposób przebudować. 

Kwas TCA w rękach profesjonalistów ma duży potencjał terapeutyczny i warto z niego korzystać, zachowując przy tym rozwagę. Jest to jedna z silniejszych dostępnych na rynku substancji czynnych zawartych w peelingach chemicznych.

 

 

Efekt terapii redukcji blizn pozapalnych przy użyciu peelingu TCA w Gabinecie Gorlicka-Kruk

 

 

 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ