Eliksir młodości

Kwas hialuronowy (HA) to nasz sprzymierzeniec z walce z upływającym czasem i starzeniem się skóry. Jego skuteczność i głębokość działania zależy od zastosowania odpowiedniej formy, stężenia i od technologii produkcji preparatu.

 

To jedna z najlepiej poznanych i najczęściej stosowanych substancji – zarówno w kosmetologii, jak i w medycynie estetycznej. Jest nie tylko składnikiem kremów czy preparatów wypełniających, ale przede wszystkim naturalnym komponentem skóry.

 

Jak to działa?

Głównym powodem kosmetycznego wykorzystywania kwasu hialuronowego jest jego wysoka higroskopijność, a więc zdolność do wiązania wody. Jedna cząsteczka HA może związać aż 250 cząsteczek wody! Właściwości hydrofilowe kwasu powodują ściąganie wody w tkance i właściwe nawilżenie skóry, dzięki czemu zachowuje ona prawidłową elastyczność i sprężystość.

HA uczestniczy w regulowaniu wzrostu, podziałów i ruchliwości komórek. Pobudza proliferację fibroblastów, jest niezbędny do syntezy włókien kolagenu i elastyny. Spełnia funkcje immuno­regulujące, chroni komórki skóry poprzez „wymiatanie” wolnych rodników. Co więcej, w dużej mierze odpowiada za procesy biochemiczne w skórze właściwej i naskórku – katalizuje m.in. produkcję filagryny, która odpowiada za utrzymanie prawidłowej funkcji bariery naskórkowej. W przypadku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne HA stymuluje katalazę, co w znacznym stopniu opóźnia proces fotostarzenia.

 

Z biegiem lat…

Niestety ilość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem; w znacznym stopniu uzależniona jest od stylu życia, czynników hormonalnych i szkodliwych uwarunkowań środowiskowych. W wieku 40 lat zawartość kwasu hialuronowego spada o około połowę, natomiast w wieku lat 60 jego ilość wynosi jedynie 10–20% początkowego poziomu tego składnika. W rezultacie skóra szybko traci swoją pierwotną objętość i jędrność, co sprzyja pojawianiu się zmarszczek. Jak więc wykorzystać pełen wachlarz możliwości kwasu hialuronowego i spowolnić jego utratę?

 

Idealna formuła 

Ważnym aspektem, którym warto kierować się przy wyborze produktu zawierającego HA, jest wielkość jego cząsteczek. Im mniejsza masa cząsteczkowa HA, tym lepsza jest jego przenikalność przez warstwę rogową, co umożliwia szersze spektrum działania w głębszych warstwach skóry.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ