Czas na herbatę

Lista zalet zielonej herbaty wydaje się nie mieć końca. Naukowcy wciąż odkrywają jej nowe, bezcenne właściwości. Warto ją pić, rekomendować swoim klientkom i wprowadzać do gabinetów rytuały pielęgnacyjne z zawartymi w niej składnikami aktywnymi.

 

O dobrodziejstwach zielonej herbaty można napisać doktorat, dość wspomnieć, że regularne jej picie obniża ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby neurodegeneracyjne i cukrzycę. Są dowody na to że hamuje chorobotwórczą agregację białek α-synukleiny, amyloidu-β i huntingtyny, związanych z chorobami Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona. Katechiny w niej zawarte obniżają poziom wychwytu glukozy w mięśniach i tkance tłuszczowej, zmniejszają wchłanianie glukozy, co jest zasługą epigalokatechiny (EGC), podnoszącej efektywność enzymów trawiących cukry. Najbardziej polecana w walce z wysokim poziomem cukru we krwi jest odmiana sencha. Zielona herbata ma również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, gdyż zapobiega zapaleniu śluzówki żołądka i wrzodom wywołanym bakterią H. pylori.

 

Pobudzenie i uspokojenie

Sposób parzenia decyduje o jej właściwościach. Gdy trwa do 3-5 minut – napar jest pobudzający, jeśli dłużej – uspokajający. Gatunki zielonej herbaty także różnią się zawartością substancji pobudzających, np. bancha ma mniej teiny, a więcej garbników, wapnia i żelaza, warto pić ją w ciągu dnia, także dlatego, że ma dużą aktywność antyoksydacyjną i silne właściwości antykancerogenne. Modna ostatnio matcha zawiera kofeinę, ale dzięki zawartości L-teaniny, aminokwasu o działaniu relaksacyjnym, łagodzi i podtrzymuje jej działanie, powodując efekt wydłużonej czujności w porównaniu do kawy, która pobudza na krótko, a gdy przestaje działać, czujemy odpływ energii.

 

Odmładzanie

Zielona herbata, podobnie jak zielona kawa, guarana, yerba mate, gorzka pomarańcza i pokrzywa indyjska, stymuluje termogenezę. Stosowanie tego rodzaju ziół jest wręcz niezbędne podczas diet drastycznie ograniczających kaloryczność, gdzie gwałtownie zwalnia przemiana materii. 
Jest wiele dowodów naukowych potwierdzających wpływ zielonej herbaty na spadek masy tkanki tłuszczowej oraz jej pozytywny wpływ na metabolizm tłuszczów i cukrów. Ciekawy jest fakt, że w badaniu prowadzonym przez Westerterp-Plantenga (2005, Maastricht University) wykazano, że lepsze rezultaty w redukcji tkanki tłuszczowej osiągała grupa kontrolna, która jednocześnie spożywała mniejsze ilości kofeiny – miała ona mieć negatywny wpływ na działanie dobroczynnych katechin. Murase i in. współautorzy wykazali w badaniach (2005, Ichikai-machi), że jednoczesne spożywanie ekstraktu z zielonej herbaty w diecie wysokotłuszczowej zmniejsza akumulację tłuszczu w wątrobie oraz odkładanie się tłuszczu w trzewiach. Zielona herbata wspiera także walkę z cellulitem dzięki zawartości kofeiny i polifenoli, które działają synergicznie, przyspieszając zużycie energii.  

 

 

cossmeo.pl

 

 

W medycynie

W leczeniu i opatrywaniu trudno gojących się ran od dawna z bardzo dobrym skutkiem stosuje się hydrożele, nanocząsteczki czy mikroigły zawierające EGCG pozyskane z zielonej herbaty. Ma korzystny wpływ na rany w różnych etapach gojenia się (hemostaza, stan zapalny, proliferacja i przebudowa tkanek) dzięki właściwościom przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ