Gwiazdy i gwiazdeczki

Co jakiś czas świat obiega informacja, że odkryto składnik aktywny o niezrównanej skuteczności. Na scenę wkracza nowa gwiazda, a bohater poprzedniego sezonu schodzi na dalszy plan, chociaż przecież nie traci swoich walorów.

 

Świętość z Nepalu

Amla, czyli liściokwiat garbnikowy, zwany też agrestem indyjskim (Phyllanthus emblica) to drzewo, które uchodzi za święte w Nepalu, Indiach i Sri Lance. Ceniony i tradycyjnie wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej jest zwłaszcza ekstrakt z owoców – ma właściwości antybakteryjne, naprawcze i ochronne, a dzięki bogactwu witaminy C, żelaza i karotenu jest silnym antyoksydantem. Wysoka zawartość witaminy C (przeszło dziesięciokrotnie większa niż w cytrusach) powoduje również, że owoce amli wzmacniają kości i stawy, a także wspierają układy odpornościowy i krążenia. Obniżają również poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, działają ochronnie na wątrobę. W kosmetyce ceniony jest zwłaszcza olej z amli, bogaty w witaminy, taniny i polifenole. Wzmacnia i regeneruje włosy, zmniejsza ich wypadanie, zapobiega przwczesnemu siwieniu. Zabieg wykorzystujący aromatyczny wyciąg z owoców w połączeniu z masażem odżywia włosy i przyspiesza ich wzrost. Regularne stosowanie preparatów z amlą działa przeciwzapalnie na skórę głowy, łagodzi podrażnienia, zapobiega takim schorzeniom, jak łupież czy łysienie. Dodatkowo olej z amli naturalnie przyciemnia włosy.

 

Skarb z tropików

Doskonale znana przyprawa kuchni indyjskiej to zmielona, wysuszona bulwa ostryżu długiego (Curcuma longa L.), byliny z rodziny imbirowatych, która rośnie dziko w Indiach, a uprawia się ją w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Kurkuma była stosowana również w medycynie Dalekiego Wschodu w leczeniu chorób układu oddechowego czy pasożytniczych, niedrożności wątroby, wrzodach oraz stanach zapalnych. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu, antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu kurkuma słusznie nosi w kosmetyce miano superskładnika. Ożywia cerę pozbawioną blasku i zmęczoną, ogranicza przepuszczalność naczyń włosowatych, łagodzi przekrwienie, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Preparaty z kurkumą wspomagają leczenie trądziku różowatego i łuszczycy, przyspieszają gojenie się ran, są stosowane do podrażnionej skóry. 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ