W składach kosmetyków pojawiają się coraz nowsze substancje złuszczające, stosowane na różne problemy i niedoskonałości. Jak prawidłowo zadbać o skórę po zabiegach eksfoliacji kwasami chemicznymi?
Temat eksfoliacji pojawia się w wielu publikacjach, w których duży nacisk kładzie się na wskazania, nowe formuły i możliwości peelingów. Szeroko opisywane są poszczególne kwasy organiczne i ich wszechstronne działanie oraz efekty, jakich możemy spodziewać się po zabiegu. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że sam zabieg to dopiero początek. Na jego rezultat ogromny wpływ ma pielęgnacja w domu i ścisłe stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Nieoceniona jest tutaj oczywiście odpowiednia wiedza i doświadczenie osoby, która wykonuje peeling. Prawidłowa diagnoza i wywiad oraz dopasowanie odpowiedniego preparatu to kucz do sukcesu. Aby jednak dotrzeć do celu, trzeba przebyć tę drogę, będąc zaopatrzonym w odpowiednie wskazówki i preparaty.
Trafna diagnoza
Diagnoza skóry powinna być przeprowadzona przed każdym zabiegiem, jednak wywiad o aktualnym stanie zdrowia i oczekiwaniach klienta to coś, o czym często zapominamy. Przyzwyczajeni, że jest to nasz „stały” klient, uznajemy, że znamy dobrze jego historię, nie biorąc pod uwagę, że w międzyczasie mógł chorować, mieć zmiany hormonalne, odczuwać nasilony stres czy przyjmować leki ogólnoustrojowe wpływające na funkcjonowanie całego organizmu. Każda z tych rzeczy jest istotna i musimy zweryfikować ją przed przystąpieniem do zabiegu.
Jest wiele czynników wpływających na stan skóry – choroby, leki, styl życia, pielęgnacja domowa, fototyp. Aby uzyskać potrzebne informacje, należy przeprowadzić dokładną konsultację za każdym razem, gdy klient umówi się na wizytę. Jest to również okazja do omówienia zaleceń pozabiegowych oraz zapoznania się z oczekiwaniami klienta i jego planami na najbliższy czas, co niejednokrotnie może zmienić nasze propozycje terapii. Pielęgnacja domowa i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych odpowiada za 80% skuteczności kuracji. Podczas zabiegu to my zajmujemy się klientem i nieustannie kontrolujemy, co dzieje się z jego skórą. Gdy klient opuszcza gabinet, pozostaje nam już tylko wierzyć, że zastosuje się do zaleceń, które od nas otrzymał.
Leki, choroby, komplikacje
Ważne jest, aby wykluczyć wszelkie choroby, które mogą zaburzyć prawidłowe gojenie się i regenerację skóry (np. cukrzyca lub zaburzenia autoimmunologiczne) lub przynajmniej w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem. Klienci nie zawsze rozumieją, jakie problemy mogą wiązać się z chorobami, dlatego to do osoby, która wykonuje zabieg, należy ostateczna decyzja, czy podejmie się jego przeprowadzenia.
Niektóre leki, takie jak antybiotyki, sterydy lub leki przeciwhistaminowe, mogą uczulać skórę. Klienci kwalifikujący się do zabiegu złuszczania powinni zakończyć kurację takimi preparatami przynajmniej dwa tygodnie wcześniej (w zależności od przyjmowanego leku), aby dać skórze czas na regenerację. Leki przeciwhistaminowe mogą nie stanowić większego problemu, jednak mogą bardzo odwadniać skórę, co może spowolnić proces gojenia. Oczywiście po zabiegu również niewskazane jest ich stosowanie.
Styl życia to kolejny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli klient spędza dużo czasu na zewnątrz. Skóra po zabiegu będzie wyjątkowo wrażliwa na światło, a przy niektórych zabiegach złuszczania należy unikać słońca przez kilka tygodni, nawet jeśli się używa kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Używki takie jak palenie i spożywanie alkoholu mogą również wpływać na odwodnienie skóry. Niedotlenienie skóry podczas palenia tytoniu może znacząco spowolnić proces gojenia się skóry.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ