Przygotuj skórę na lato

Przygotowanie skóry na letnie miesiące jest kluczowe dla zachowania jej zdrowia i pięknego wyglądu. Jak zaplanować profesjonalną pielęgnację tak, by regenerując skórę po zimie, zapewnić jej dawkę energii i substancji niezbędnych do przetrwania wakacyjnych miesięcy w idealnej kondycji?

 

Skuteczność pielęgnacji kosmetologicznej zależy od indywidualnie skonstruowanego beauty planu. Do elementów będących wyznacznikami ostatecznego schematu terapii zabiegowej należą: tryb życia, kondycja skóry, oczekiwania ze strony klienta i oddziałujące na naskórek warunki atmosferyczne. W zależności od pory roku pielęgnacja skóry ulega zmianie. Ze skupionej na działaniu fotoochronnym w okresie letnim zmienia się na wzmacniającą barierę lipidową w okresie zimowym. W jaki sposób zadbać o skórę na wiosnę, gdy w perspektywie mamy letnie miesiące?

 

Fizjologiczne potrzeby skóry 

Tworzenie sezonowego beauty planu zaczyna się od określenia fizjologicznych potrzeb skóry. To one determinują dalsze kroki terapii, począwszy od pielęgnacji domowej po rodzaj i częstotliwość zabiegów kosmetologicznych. Przyjrzyjmy się, na jakie potrzeby powinna odpowiedzieć wiosenna pielęgnacja skóry.

 

Regulacja metabolizmu komórkowego

O efektywności zabiegów i kosmetyków mówimy, gdy  wnikają one głęboko w skórę. Tylko kosmetyki, które docierają do głębokich, żywych warstw naskórka i komórek skóry właściwej, są w stanie wywołać efekt na poziomie jądra komórkowego i mitochondriów, zmieniając tym samym metabolizm komórki. Ich celem jest:

  • Regulacja proliferacji naskórka i zmniejszenie grubości warstwy rogowej. Nagromadzenie korneocytów w okresie zimowym zabezpiecza skórę przed działaniem niskich temperatur i odwodnieniem. Gruba warstwa rogowa sprawia również, że skóra wygląda na szarą, zmęczoną i pozbawioną blasku. Zalegające na powierzchni naskórka, pozbawione jądra komórki ograniczają penetrację składników aktywnych. Usunięcie nagromadzonych komórek i przywrócenie prawidłowego, 28-dniowego cyklu przemiany naskórkowej to pierwszy krok terapii. 
  • Synteza energii komórkowej. Skupiona na ochronie skóra w okresie zimowym spowalnia swój metabolizm. Skutkiem jest zmniejszenie produkcji energii komórkowej przez mitochondria, a co za tym idzie – spadek syntezy cholesterolu, koenzymu Q10, białek podporowych i kwasu hialuronowego. Stymulacja komórek oraz dostarczenie im substratów niezbędnych do produkcji ATP przyczyniają się do zdrowia skóry.
  • Synteza enzymów antyoksydacyjnych. Naturalne enzymy antyoksydacyjne występujące w skórze to: katalaza, glutation, dysmutaza nadtlenkowa. Ich obecność hamuje negatywne działanie wolnych rodników, których duże ilości powstają w wyniku ekspozycji słonecznej. Poprzez regulację metabolizmu komórkowego i odżywienie skóry (również od strony organizmu) zwiększamy produkcję naturalnych antyoksydantów. Redukuje to działanie szkodliwych ROS i spowalnia starzenie się skóry.

 

Detoksykacja – zanieczyszczenie środowiska to ogromny problem. O ile jako kosmetolodzy mamy wpływ na poziom nawilżenia czy odżywienia skóry, o tyle na zanieczyszczenia środowiska już nie. Każdego dnia skóra narażona jest na wpływ krążących w powietrzu pyłów, tlenków czy WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), obecnych m.in. w spalinach pojazdów samochodowych. Nagromadzona po zimie warstwa korneocytów doskonale absorbuje zanieczyszczenia, przyspieszając zewnątrzpochodne starzenie skóry. Detoksykacja skóry po okresie zimowym jest niezbędna. Jej zadaniem jest dostarczenie skórze składników absorbujących zanieczyszczenia i antyoksydantów niezbędnych do walki z wolnymi rodnikami.

 

Odbudowa płaszcza hydrolipidowego. Chroniący naskórek płaszcz hydrolipidowy jest jednym z kluczowych elementów determinujących zdrowie skóry. Osłabienie jego funkcji, np. poprzez częste stosowanie środków myjących, może doprowadzić do nadwrażliwości i podrażnień. Również suchość powietrza, spowodowana działaniem kaloryferów w okresie zimowym, niekorzystnie wpływa na jakość płaszcza hydrolipidowego. W pielęgnacji wiosennej należy zadbać o uzupełnienie składników lipidowych i ograniczenie TEWL.

 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ