Rozwiń swój biznes, lekcja nr 4

Fundusze venture capital inwestują w małe firmy, ale o dużym potencjale rozwoju, zwłaszcza te posiadające innowacyjną usługę. 

 

Fundusze venture capital. To o nich mowa. Oferują one środki (od kilkuset tysięcy zł) m.in. na: finansowanie nowych technologii, zwiększenie kapitału obrotowego, ekspansję na nowe rynki. Oczekują wyższej stopy zwrotu z inwestycji, w którą wchodzą na okres od trzech do siedmiu lat. Informacje na temat funduszy VC oraz przepisy prawne regulujące ich działalność można znaleźć na stronie www.psik.org.pl. 

 

Crowdfunding. Finansowanie społecznościowe jest całkowicie legalne i zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega? Projekt z opisem należy zamieścić na jednej z platform crowdfundingowych (np. www.polakpotrafi.pl albo www.wspolnyprojekt.pl), ustalić kwotę, jaką chce się uzyskać, oraz nagrody dla wspierających. Każdy dokonujący wpłaty, w ramach podziękowania, otrzymuje różne bonusy. 

Wybierając portal, warto zwrócić uwagę, który oferuje najlepsze warunki. Różnią się one pobieranymi prowizjami czy stosowanymi rozwiązaniami prawnymi. 

 

Aniołowie biznesu. To najczęściej osoby prywatne, doświadczeni biznesmeni z nadwyżką finansową. Zapewniają kapitał inwestycyjny (za udziały), wiedzę merytoryczną i rozległą sieć kontaktów biznesowych. Poszukują firm z pomysłem gwarantującym w przyszłości zysk, współpracują z nimi przez okres od dwóch do pięciu lat. Dotarcie do nich umożliwiają strony internetowe www.symultana.pl; www.aniolybiznesu.org. Wystarczy zgłosić projekt i czekać na odzew.

 

Dofinansowanie z PARP. Planując założenie własnego salonu lub otwarcie kolejnego, możesz także skorzystać z pomocy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach programów regionalnych środki na ten cel PARP przekazuje instytucjom rynku pracy i agencjom zatrudnienia, które ogłaszają nabory wniosków. Zwyczajowo na jednego uczestnika programu pomocowego przypada około 20 000 zł. Otrzymane pieniądze możesz przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu lub wynajem lokalu. 

To forma wsparcia, gdzie największe szanse mają osoby bezrobotne lub z niepełnosprawnościami, jak również posiadające niskie kwalifikacje zawodowe. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PARP.

 

 

O dotacjach do własnego biznesu beauty, dowiesz się na www.lne.pl 

Piszemy o tym w artykule: RAPORT LNE - Rozwiń swój biznes, lekcja nr 5, sprawdź!

 

ZOBACZ POPRZEDNIĄ LEKCJĘ

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ