Dotacje z Urzędu Pracy to druga, po pieniądzach unijnych, najczęściej wybierana opcja na założenie własnego biznesu beauty.
Dla zarejestrowanych w UP. Jeśli nie uda nam się zdobyć dotacji za pierwszym razem, ten sam wniosek możemy składać kilkakrotnie, ponieważ urzędy prowadzą kilka naborów w ciągu roku. Ta forma dofinansowania dostępna jest wyłącznie dla osób bezrobotnych (nie ma wytycznych jak długo) zarejestrowanych w urzędzie pracy (UP).
Na pewno jednak nie otrzymamy pieniędzy, jeśli:
- już wcześniej dostaliśmy dotację z Funduszu Pracy lub ze środków unijnych
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadziliśmy inny (swój) salon
- jako osoby bezrobotne odrzuciliśmy propozycje pracy.
Maksymalna kwota zmienia się z roku na rok. Jej wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wynosi od cztero- do 6-krotności takiego wynagrodzenia (zazwyczaj w granicach 15 000–24 000 zł). Dotacja jest bezzwrotna, jeśli nasz salon utrzyma się na rynku przez rok.
Z jej otrzymania należy rozliczyć się w ciągu dwóch miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli umowa zostanie złamana, pieniądze muszą zostać zwrócone w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania.
Poręczenia. Ubiegając się o dotację, należy pamiętać o poręczeniach. Mogą nimi być m.in.: weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego.
Ważne! Od otrzymanego dofinansowania nie płaci się podatku dochodowego.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ