Prewencja powikłań

Wiedza, jak postępować w razie powikłań w gabinecie, jest cenna dla wszystkich, którzy podchodzą do medycyny estetycznej rzetelnie i odpowiedzialnie. Bo niepożądanych skutków nie miewają tylko ci specjaliści, którzy nie wykonują żadnych zabiegów.

 

Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają na zastosowanie nieinwazyjnych, skutecznych procedur, które stanowią alternatywne rozwiązanie dla chirurgii plastycznej. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą:

  • peelingi chemiczne,
  • mikrodermabrazja,
  • laseroterapia, 
  • inne procedury z użyciem aparatury będącej źródłem światła i fal radiowych,
  • iniekcje (kwas hialuronowy, stymulatory tkankowe, toksyna botulinowa),
  • nici liftingujące PDO i PLLA.

Wiele powikłań pozabiegowych zostaje wykluczonych już na starcie, jeśli zastosujemy się do podstawowej zasady: pacjent przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu z zakresu dermatologii estetycznej powinien być ogólnie zdrowy. Planowany zabieg należy więc odroczyć w przypadku wystąpienia objawów infekcji, gorączki i opryszczki wirusowej oraz w trakcie aktywnych chorób skóry, np. łuszczycy, jak również w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Podobnie podczas leczenia farmakologicznego, np. izotretynoiną. 

 

Peelingi chemiczne

Kontrolowane uszkodzenie skóry za pomocą środków chemicznych oddziałujących na metabolizm komórek jest zróżnicowane w zależności od rodzaju i mocy środka chemicznego. Odpowiedzią keratynocytów jest uwalnianie cytokin prozapalnych, co skutkuje produkcją kolagenu I i III, elastyny oraz regeneracją żywych warstw naskórka. 

Pacjenci i kosmetolodzy uwielbiają peelingi chemiczne z uwagi na szybkie efekty: resurfacing cery, wygładzenie zmarszczek oraz widoczną bardzo szybko poprawę napięcia skóry. Jednak im peeling jest głębszy, tym bardziej wzrasta ryzyko działań niepożądanych i dolegliwości, a rekonwalescencja wydłuża się.

Peelingi chemiczne są wykonywane w gabinetach kosmetycznych niezwykle często, ponieważ skutecznie spłycają zmarszczki, poprawiają strukturę skóry, działają korzystnie w przypadku trądziku pospolitego i różowatego, niwelują blizny, zmiany pigmentacyjne oraz powstałe w wyniku fotostarzenia czy rogowacenia słonecznego. 

Jednak mimo swej popularności i skuteczności złuszczanie chemiczne ma wiele przeciwwskazań, m.in. występowanie otwartych ran, uszkodzenia naskórka, aktywne zakażenia (opryszczka, liszajec zakaźny), stosowanie przez pacjenta izotretynoiny w ostatnich sześciu miesiącach, keloidy, zbliznowacenia, hiperpigmentacja pozapalna. 

Wykluczenie powyższych przeciwwskazań samo w sobie stanowi rozsądną prewencję powikłań po tych zabiegach, prócz tego niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, w ramach którego do najważniejszych zaleceń należą:

  • bezwzględne odstawienie miejscowych retinoidów na trzy dni przed zabiegiem,
  • niewykonywanie złuszczania chemicznego na skórze opalonej (zalecana jest bezwzględna ochrona skóry filtrem SPF 50+),
  • zalecenie przed zabiegiem stosowania preparatów z AHA (w niskich stężeniach) w pielęgnacji domowej – w celu przygotowania skóry,
  • profilaktyka przeciwwirusowa (Heviran).

 

Mezoterapia

Mikrowstrzyknięcia w skórę właściwą preparatów o działaniu nawilżającym, odżywczym, stymulujących metabolizm oraz odnowę komórkową są obecnie najpopularniejszymi zabiegami kosmetologicznymi, a przy tym skutecznymi i bezpiecznymi. Rzadko prowadzą do powikłań, o ile będziemy ściśle przestrzegać zasad prewencji i stosować się do przeciwwskazań, takich jak: choroby autoimmunologiczne, okres ciąży i karmienia, wszelkie zakażenia skóry oraz – bardzo ważna – nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie (koktajlu stosowanym przy mezoterapii).

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ