Fala uderzeniowa

Stosowana od kilku dekad w medycynie i fizjoterapii, stała się skutecznym narzędziem terapeutycznym w urologii, kardiologii i ortopedii. Obecnie trudno wyobrazić sobie bez niej nowoczesny gabinet kosmetyczny.

 

Na rynku istnieją cztery podstawowe technologie generujące falę uderzeniową. Najnowocześniejszą, a zarazem najczęściej spotykaną, jest metoda pneumatyczna. Głowica zabiegowa wyglądem przypomina pistolet, w którym umieszczony jest pocisk przyspieszany do dużych prędkości za pomocą skompresowanego powietrza. Pocisk ten uderza w końcówkę głowicy, przekazując falę uderzeniową do danego materiału – w tym przypadku tkanki pacjenta. 

Aktualnie dostępne w sprzedaży urządzenia do fali uderzeniowej dzieli się na trzy podstawowe grupy ze względu na sposób generowania fali oraz ilość emitowanej energii:

  • terapia zogniskowaną falą uderzeniową ESWT (ang. Extracorporeal Shock-Wave Therapy),
  • terapia promieniście rozchodzącą się radialną falą uderzeniową RSWT (ang. Radial Shock-Wave Therapy),
  • terapia rozchodzącej się płasko fali uderzeniowej PSWT (ang. Planar Shock-Wave Therapy).

 

Radialna fala akustyczna

Jedne z pierwszych urządzeń w fizykoterapii powstały na bazie zogniskowanej fali uderzeniowej (ESWT), która charakteryzuje się skupioną, głęboką penetracją w głąb komórek (6,5 cm). Jest stosowana głównie przez fizjoterapeutów w leczeniu przewlekłych zmian chorobowych i wymaga precyzyjnego określenia obszaru zabiegowego za pomocą USG lub innych urządzeń diagnostycznych. Producenci zaczęli poszukiwać tańszych i bezpieczniejszych rozwiązań niż typowa zogniskowana fala uderzeniowa, które mogliby wykorzystywać nie tylko w rehabilitacji, lecz także w medycynie estetycznej i kosmetologii. 

W ten sposób powstała radialna fala akustyczna (RSWT) o szerokim spektrum zastosowania, która rozchodzi się promieniście w tkankach, penetrując je do głębokości ok. 3,5 cm. Terapia z wykorzystaniem PSWT znalazła swoje zastosowanie głównie w leczeniu ran.

 

Fala akustyczna emitowana na skórę powoduje rozluźnienie tkanki łącznej i zwiększenie jędrności naskórka. Poprawia lokalne krążenie krwi w tkankach oraz stymuluje rozpad komórek tłuszczowych.

 

Do walki z cellulitem

Fala akustyczna emitowana na skórę powoduje rozluźnienie tkanki łącznej i zwiększenie jędrności naskórka. Poprawia tym samym lokalne krążenie krwi w tkankach oraz stymuluje rozpad komórek tłuszczowych, powodując, że zmniejszają swoją objętość. Skóra i tkanka łączna stają się ponownie elastyczne i jędrne wskutek produkcji nowego, zwartego kolagenu, a tym samym oznaki cellulitu w postaci wgłębień na skórze ulegają widocznej redukcji. Dzieje się tak dlatego, że ultradźwięki wytwarzają wibracje w tkance łącznej, powodując jej napinanie i rozluźnianie. Skutkuje to rozbiciem komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – wygładzeniem powierzchni skóry i pozbyciem się niechcianych grudek. Skóra jest gładsza, a bolące obrzęki zostają zredukowane. 

Do najistotniejszych zalet użycia aparatury do fali uderzeniowej w terapii antycellulitowej zaliczamy:

  • wysoką skuteczność, potwierdzoną licznymi badaniami klinicznymi, 
  • nieinwazyjność, 
  • bezpieczeństwo bez konieczności podawania znieczulenia, 
  • szybką poprawę stanu klinicznego, 
  • brak efektów ubocznych,
  • długotrwały rezultat utrzymujący się minimum sześć miesięcy.

 

Do blizn i rozstępów 

Wiele naszych klientek boryka się także z rozstępami lub bliznami innego pochodzenia. Te nieestetyczne zmiany skórne także można wyeliminować, stosując aparaturę z falą uderzeniową. Poprawia ona mikrocyrkulację, dostarcza dużą ilość tlenu oraz przyspiesza metabolizm. Pobudzone krążenie i poprawione ukrwienie wpływają na znaczące przyspieszenie procesu gojenia. Wytworzenie się nowych włókien elastynowych i kolagenowych daje efekt w postaci wypełnienia defektów oraz wgłębień wywołanych przez blizny.

 

Fala uderzeniowa kontra cellulit

  • poprawa lokalnego mikrokrążenia
  • wzmocnienie tkanki łącznej
  • zwiększenie przepływu chłonki
  • redukcja komórek tłuszczowych
  • przyspieszenie metabolizmu tkankowego
  • pobudzenie produkcji gęstego kolagenu i elastyny
  • zwiększenie dopływu krwi i substancji odżywczych do tkanek.

 

Jaki aparat wybrać?

Jeżeli głównym zadaniem ma być redukcja uporczywego cellulitu oraz uelastycznienie naskórka, zdecydowanie warto postawić na urządzenia bazujące na radialnej fali akustycznej, bo jest bezpieczniejsza i mniej inwazyjna niż zogniskowana fala uderzeniowa. 

Radialna fala akustyczna wyróżnia się przede wszystkim powierzchowną penetracją w głąb tkanek, promienistym rozproszeniem, brakiem konieczności wykonania diagnostycznych badań przed przystąpieniem do zabiegu. Natomiast skupiona fala akustyczna generuje silne, krótkie impulsy znajdujące zastosowanie przede wszystkim w medycynie zabiegowej.

Do dwóch najważniejszych czynników świadczących o skuteczności urządzenia do fali uderzeniowej zaliczamy ciśnienie oraz częstotliwość.

  • Sugerowane parametry dotyczące częstotliwości to od 1 do 17 Hz z możliwością regulacji co 1 Hz w trakcie pracy. Są wystarczające w kosmetologii, wyższe wartości są zarezerwowane dla personelu medycznego w terapiach przeciwbólowych.
  • Ciśnienie powinno być zaś w przedziale od 1,0 do 4,0 barów, również z możliwością precyzyjnej zmiany co 0,1 bara podczas trwania zabiegu.

 

Gęstość energii strumienia

Istotnym parametrem jest ilość energii przypadającej na jednostkę powierzchni (mJ/ mm kw.) nazywana gęstością energii strumienia. Ze względu na ilość emitowanej energii falę uderzeniową dzielimy na:

  • niskoenergetyczną (<0,2 mJ/ mm kw.),
  • wysokoenergetyczną (>0,2 mJ/ mm kw.). 

W gabinecie lepiej mieć sprzęt wykorzystujący technologię fali uderzeniowej z tej drugiej grupy. Zazwyczaj oferowane przez firmy przekaźniki generują gęstość energii przy maksymalnym ciśnieniu pomiędzy 0,15 a 0,70 mJ/ mm kw. Przed zakupem aparatury warto sprawdzić, jaka jest gęstość energii w wybranym przez nas modelu, ponieważ niektóre parametry przydatne są tylko w pracy rehabilitantów w redukcji przewlekłego bólu, więc jeśli nie oferujemy tego typu usług w naszym salonie, te właściwości urządzenia w naszej codziennej praktyce kosmetologicznej będą bezużyteczne. 

Aplikatory używane w kosmetologii powinny być przede wszystkim zorientowane na przebudowę włókien kolagenowych, aktywację komórek tłuszczowych oraz poprawę krążenia krwi i limfy. W zestawie, przy zakupie urządzenia, powinny więc znajdować się co najmniej trzy nośniki. Każdy z nich musi wyróżniać się wielkością, głębokością penetracji oraz gęstością energii. Minimalna żywotność naboju gwarantowana przez producenta powinna być na poziomie 1 000 000 strzałów.

 

Komfort użytkowania

Dużymi udogodnieniami dla operatora są: dotykowy wyświetlacz, gotowe programy zabiegowe z możliwością zapisu na dysku pamięci USB, polskie menu, niewielkie gabaryty, serwis pogwarancyjny oraz niskie koszty eksploatacyjne.

Jednym z ostatnich aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jest certyfikacja urządzenia. Współczesne aparaty do fali uderzeniowej, bez względu na kraj pochodzenia, oferują urządzenia zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa ISO. Niemniej warto zainwestować w urządzenie medyczne rekomendowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Leczenia Falą uderzeniową (ISMST International Society for Medical Shockwave Treatment).

 

Opracowanie: Agnieszka Keller

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ