Minusem w tłuszczyk

Po zimowej modzie na morsowanie czas zainteresować się krioterapią. Nowoczesne kriokomory i urządzenia do zabiegów miejscowych gwarantują szereg korzyści dla naszego umysłu i ciała.

 

Kriostymulacja ciała to krótkie, trwające do trzech minut pobudzanie organizmu temperaturą poniżej -120°C. Jej głównym celem jest wywołanie odruchów fizjologicznych, układowych i narządowych, korzystnych dla odzyskania stanu homeostazy. Zabiegi na całe ciało odbywają się w specjalnych komorach, ale na rynku dostępne są też sprzęty pozwalające wykonać zabieg na określonym obszarze, np. na twarzy.

 

Kuracja zimnem 

Stała się w ostatnich latach bardzo modna, jednak tego typu procedury stosowane były już wieki temu - w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Nazwy „krioterapia” po raz pierwszy użył 1906 roku dr William A.W. Pusey z Chicago, a pierwszą kriokomorę, przypominającą te znane dzisiaj, zaprojektowano w 1978 roku w Japonii. W Polsce prym w tym zakresie wiodła Spała, gdzie w Centralnym Centrum Sportu dostępna była jedna z pierwszych kriokomór w naszym kraju. Było to ponad 30 lat temu. Dziś zabiegi zimnem stosuje się w celu rehabilitacji, poprawy zdrowia i kondycji, relaksacji, ale także by wyszczuplić ciało i ujędrnić skórę.

 

Mechanizm działania

Gdy silnie oziębiamy ciało, wszystkie zachodzące w nim procesy zwalniają. Przepływ krwi, przemiana materii i inne zjawiska zaczynają przechodzić w stan łagodnej hibernacji. Pomimo tego, że organizm jest poddany warunkom, które w teorii powinny spowodować dyskomfort, pacjent odczuwa spokój oraz ciepło. Po upływie trzech minut należy wyjść z komory – to wtedy organizm doznaje gwałtownego pobudzenia, co doprowadza do znacznie szybszego przebiegu wszystkich procesów, które wcześniej zwolniły.

Wszystkie rodzaje zabiegów krioterapeutycznych – niezależnie od tego czy obejmują całe ciało, czy wybrany jego obszar, zmniejszają temperaturę na powierzchni skóry do poziomu ok. 4 stopni. Wtedy receptory czuciowe , które w niej występują, wysyłają sygnał do mózgu, by skurczył naczynia i wyregulował krążenie. Nagłe zwężenie naczyń wymywa toksyny z różnych tkanek, a krew zostaje wzbogacona życiodajnym tlenem, enzymami i nutriskładnikami. Ciało aktywuje swoje naturalne mechanizmy regeneracyjne i wyzwala falę hormonów szczęścia (endorfin). A kiedy wraca do normalnej temperatury, jest pełne krwi bogatej w odżywcze składniki.

 

Efekty ogólnoustrojowe

Krioterapia usprawnia krążenie, przyspiesza metabolizm i szybkość spalania kalorii. Ciało eksponowane na ekstremalnie niską temperaturę jest zmuszone do wytężonej pracy, by utrzymać ciepło. W efekcie bardzo szybko zużywa energię, co prowadzi do utraty masy ciała. Zabiegi z zimnem poprawiają kondycję i wydolność organizmu. Skorzystanie z kriokomory tuż po treningu przyspiesza regenerację mięśni i obniża poziom wolnych rodników.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ