Pod napięciem

Redukcja i usuwanie rozszerzonych naczynek krwionośnych i niektórych zmian naczyniowych metodą elektrokoagulacji to alternatywne rozwiązanie dla stosowania technologii laserowych, IPL czy VPL.

 

Wykorzystywana od kilkudziesięciu lat elektrokoagulacja, zwana też termolizą, polega na aplikowaniu do tkanki prądu wysokiej częstotliwości za pomocą elektrod czynnych, takich jak kulki, szpatułki, igły. Powoduje to wzrost temperatury i odparowanie wody z tkanek bezpośrednio otaczających elektrodę czynną, a w efekcie wywołuje hemostazę, czyli zatrzymanie krwawienia. Następnie prąd płynie do elektrody neutralnej, zmniejsza się jego gęstość i zahamowany zostaje efekt cieplny. Niektóre aparaty generują tylko prądy cięcia monopolarnego i koagulacji monopolarnej. Inne, jak diatermie, dodatkowo umożliwiają koagulację bipolarną (cięcie i koagulacja) – to tzw. pęseta bipolarna, która służy do usuwania uszypułowanych zmian skórnych, czyli włókniaków miękkich.

Do redukcji rozszerzonych naczynek krwionośnych stosujemy technikę monopolarną, a elektrodą czynną są igły. Sama metoda pracy polega na wprowadzeniu igły w światło naczynka pod odpowiednim kątem z równoczesnym przeprowadzeniem koagulacji.

 

Uciążliwe pajączki

Teleangiektazje to jedno z najistotniejszych wskazań  do wykonywania zabiegów termolizy. Te trwale rozszerzone naczynka włosowate splotu podbrodawkowego, widoczne pod naskórkiem, mogą występować na twarzy i całym ciele – pojedynczo, mnogo, tworzyć sieć i rumień. Są wrodzone lub wtórne. Ich przyczyną mogą być: zmiany hormonalne, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, trądzik różowaty, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków, a także zwiększająca się z wiekiem kruchość naczyń.
Z kolei wśród przyczyn zewnętrznych znajdują się: nadmierna ekspozycja na słońce, korzystanie z solarium, narażanie skóry na działanie dużych wahań temperatury, długotrwałe miejscowe stosowanie sterydów, naświetlania promieniami RTG lub laserem. Rozszerzenie naczyń może też być konsekwencją niewłaściwie wykonanych zabiegów kosmetycznych, samodzielnego usuwania krost czy zmian ropnych.

 

W praktyce

Od ponad czterdziestu lat moją pasją są metody usuwania i redukcji niektórych patologii skórnych metodą elektrokoagulacji. Setki przeprowadzonych zabiegów redukcji zmian naczyniowych pozwoliły mi na opracowanie technik, które umożliwiają uzyskanie fascynujących efektów, a przede wszystkim nie wywołują konieczności wielokrotnego powtarzania zabiegu – wykonuje się go tylko raz, przynosi natychmiastowe rezultaty i, co najważniejsze, nie pozostawia blizn.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ