Higiena makijażu

Dezynfekcja oraz przestrzeganie zasad sanitarnych to dziś temat numer jeden, także w branży makijażowej. Brak higieny stwarza ryzyko, którego nie możemy bagatelizować, szczególnie w czasach pandemii.

 

Tylko stosowanie restrykcyjnych zasad aseptyki pozwoli ograniczyć zjawisko nieuchronnego przenoszenia bakterii i wirusów podczas wykonywania profesjonalnego make-upu. Począwszy od tego, że kosmetyki do makijażu powinny pochodzić z wiarygodnego i profesjonalnego źródła – nie korzystajmy z zestawów testerów (które mogły być już używane), zawsze wybierajmy nowe i oryginalnie zapakowane produkty. 

Wystarczy mieć na względzie, jak wyglądają ekspozytory kolorowych kosmetyków w perfumeriach. Zwykle klienci nabierają produkty z testerów palcami, szminki nakładają na usta, nawet nie myśląc o ryzyku, jakie niesie takie zachowanie. 

To najprostsza droga do infekcji – nie wiemy przecież, kto wcześniej nakładał tę samą pomadkę czy fluid. Możliwe, że ktoś przeziębiony lub z opryszczką. Na szczęście zajmując się makijażem profesjonalnie, mamy pełną kontrolę nad tym, jak aplikujemy kosmetyki.

 

10 przykazań makijażystki 

 

  1. Najpierw dokładnie myjmy i dezynfekujmy dłonie – najlepiej tak, aby klientka to widziała. Zgodnie z aktualnymi wymaganiami sanepidu korzystajmy z przyłbic, maseczek i rękawiczek. Po każdej klientce dezynfekujmy nie tylko pędzle i inne wielorazowe akcesoria (np. sylikonowe gąbeczki), ale też całe stanowisko. Akcesoria, których nie da się zdezynfekować – wyrzucamy. Pamiętajmy, że ekokologiczne będzie unikanie stosowania jednorazowych, plastikowych narzędzi. Jednak w niektórych przypadkach będzie to konieczne – np. szczoteczkę do maskary trudno zdezynfekować.

  2. Mądrze wybierajmy produkty – podkład czy baza powinny mieć pojemniczek z higienicznym dozownikiem. Podczas aplikacji wybranego kosmetyku na bieżąco domykajmy pojemnik. Pozostawianie otwartego opakowania naraża produkt na wnikanie bakterii i wirusów. 

  3. Nigdy nie używajmy starych aplikatorów do nowych produktów – mogą one przenieść szkodliwe mikroorganizmy do świeżego kosmetyku. 

  4. Wyrzucajmy produkty do makijażu oczu stosowane u klientki, u której rozwinęło się potem np. zapalenie spojówek, także szminki i błyszczyki, jeśli wystąpiła opryszczka.

  5. Kosmetyki przechowujmy w chłodnym i suchym miejscu, z dala od nawilżaczy powietrza i źródeł ogrzewania. Ciepło i para wodna są idealnym podłożem dla rozwoju mikrobów. 

  6. Opakowania powinny być szczelnie zamknięte, nie mogą padać na nie promienie słoneczne, powinniśmy również unikać trzymania kosmetyków w temperaturze powyżej 29oC. Wyższa temperatura zmniejsza efektywność środków konserwujących.
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ