Planowanie niechirurgicznych zabiegów odmładzających jest o tyle trudne, że starzenie się wpływa na wiele zmian anatomicznych. Ocenę wyglądu każdej pacjentki zaczynajmy więc od określenia stopnia symetrii twarzy, a także proporcji pomiędzy jej górnym, środkowym i dolnym piętrem.
Wraz z wiekiem kształt kobiecej twarzy zaczyna zmieniać się z tzw. trójkąta młodości w tzw. trójkąt odwrócony. Środkowa część twarzy zaczyna być coraz bardziej „zacieniona”, podkreśla się zarys okolicy podoczodołowej, zaś przyśrodkowa część policzka spłaszcza się. Dolna część twarzy także się zmienia, proporcjonalnie do tego, co dzieje się w jej środkowej i górnej strefie.
Inaczej mówiąc, dla specjalistów medycyny estetycznej i kosmetologów priorytetem staje się utrzymanie krągłości i objętości środkowej części twarzy każdej pacjentki, gdyż to właśnie wpływa na efekt młodszego wyglądu.
Tkanka tłuszczowa
Proces starzenia się obejmuje wszystkie warstwy w przekroju twarzoczaszki. Widzimy w poprzecznym przekroju twarzy zmianę tekstury skóry w zakresie np. widoczności zmarszczek. Głębiej leżące tkanki zanikają i przestają stanowić podporę dla wyżej położonych struktur.
Ostatnio nastąpił przełom w kwestii spojrzenia na proces starzenia. Podkreśla się w nim znaczenie tkanek miękkich – mięśniowej, tłuszczowej, więzadeł i powięzi. Ogromną rolę odgrywa zwłaszcza podskórna warstwa tłuszczowa, której z wiekiem mamy coraz mniej. Jest ona umiejscowiona w dwóch przedziałach:
- powierzchownym, tuż pod skórą,
- bardzo głębokim, pod mięśniami, bezpośrednio na kości.
Z upływem czasu przedział tłuszczowy nosowo-wargowy i żuchwowy rozrastają się, co skutkuje powiększeniem fałdu nosowo-wargowego, pogłębieniem się bruzd i zaburzeniem przebiegu linii żuchwy.
Mięśnie
Z wiekiem spada ich napięcie i masa w całym ciele. Stają się mniej elastyczne, co wyraźnie widać również na twarzy, gdzie główną funkcję pełnią mięśnie mimiczne. Wraz ze zmniejszeniem się ich aktywności brak jędrności czuć przy każdym ruchu warg.
W twarzy osób młodych przeważają tzw. mięśnie unoszące i dlatego wydaje się, że młodsze twarze mają pogodny wygląd. Im jesteśmy starsze – tym bardziej przeważają u nas mięśnie obniżające. Identycznie ma się sprawa z budową szyi, gdzie główną rolę odgrywa mięsień szeroki (Musculus platysma). Z wiekiem jego napięcie spada i gromadzi się w tej okolicy tkanka tłuszczowa.
Kości i uzębienie
One też ulegają dużej atrofii i przebudowie, co odbija się na położeniu i charakterystycznej redystrybucji tkanek miękkich, położonych i podpartych właśnie na tkance kostnej. Chcąc odmłodzić rysy twarzy, największą uwagę należy zwrócić na żuchwę, gdyż
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ