Zabieg na topie: Osocze bogatopłytkowe

Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to jedna z najbardziej naturalnych i bezpiecznych metod odmładzania i rewitalizacji skóry. Warto znać nie tylko wskazania, ale i wymogi prawne związane z wykonywaniem tego zabiegu. 

Platelet Rich Plasma (PRP) 
Zabieg znany jest również jako lifting wampirzy, mezoterapia krwią, osoczem. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta przed zabiegiem.

Mechanizm działania
Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Krwinki płytkowe uwalniają szereg niezbędnych do regeneracji skóry czynników wzrostu, m.in. PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Pobudzają one procesy naprawy tkanek, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują komórki macierzyste.

Metoda powinna być stosowany w serii 3 lub 4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta.
Wskazania do zabiegu: rewitalizacja skóry, poprawa kolorytu skóry, poprawa ukrwienia skóry, zwiększenie elastyczności i lifting, wygładzenie zmarszczek i bruzd.

Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polecana jest również w przypadku problemu łysienia i osłabienia włosów. Aby uzyskać pożądane efekty, powinniśmy wykonać serię minimum pięciu zabiegów. Zabiegi przeciw wypadaniu włosów można łączyć z zabiegami mezoterapii na wzmocnienie włosów z wykorzystaniem preparatów pobudzających wzrost włosa.

Przebieg zabiegu
Większość zestawów do pozyskania osocza jest dość skomplikowana i wymaga wielu czynności. Jedna z metod pozwala na wykonanie zabiegu w 3 krokach. 

KROK 1 - pobranie krwi
Pacjent  nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.

KROK 2 - otrzymanie osocza bogatopłytkowego
Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze (pojemniku do otrzymywania PRP). Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej.

KROK 3 - podanie osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji aktywowanego osocza z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, liniowo wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry.

Prawidłowo pobrana i odwirowana krew, a także poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań.
Wygląd skóry po zabiegu: widoczne są zaczerwienienia w miejscach wkłucia, które znikają po kilku minutach, można zaaplikować krem z wit. K. Następnego dnia nie widać żadnych śladów po wykonaniu zabiegu.

Przeciwwskazania: choroby krwi; nowotwory; ciąża; laktacja; leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ