Cel - fibroblast: efektywne ujędrnianie

Problem utraty jędrności skóry wynika nie tylko z procesów starzenia się, wpływają na niego również wahania masy ciała czy choroby. Dlaczego skóra wiotczeje i co możemy zrobić, by zapobiec temu zjawisku?

 

Wybrać właściwy cel

Problem wiotczenia skóry jest bezpośrednio związany z kondycją skóry właściwej, która jest zbudowana w dużej mierze z włókien kolagenu i elastyny. To one zapewniają skórze elastyczność, a za ich nieustanną produkcję odpowiedzialne są fibroblasty.
Fibroblasty wywodzą się z mezodermy i są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej. Rozmnażają się i przemieszczają w skórze właściwej, przekształcając się m.in. w miofibroblasty, które mają właściwości kurczliwe.
Podobnie jak w przypadku wszystkich komórek organizmu aktywność fibroblastów maleje z wiekiem. Wyczerpuje się ich potencjał – z tego powodu włókien jest mniej i pogarsza się ich jakość. Kwas hialuronowy również jest wytwarzany przez fibroblasty, dlatego też z czasem zmniejsza się poziom nawilżenia skóry. Funkcje fibroblastu można jednak pobudzać za pomocą czynników zewnętrznych, mechanicznych lub elektrycznych. Fibroblast wraca do swojej aktywnej formy miofibroblastu i zaczyna wytwarzać więcej włókien podporowych. Ma to miejsce np. w przypadku zranienia skóry, kiedy musi ona produkować więcej włókien, umożliwiających prawidłowe gojenie.

 

Technologie w zasięgu ręki

Mając na celu pobudzenie fibroblastów do wytwarzania większej ilości włókien, możemy się oprzeć na aparaturze wywołującej działanie mechaniczne lub wykorzystującej aktywność prądu:

 

Działanie biomechaniczne – mobilizacja tkanek (efekt masażu)

Aparatura kosmetyczna oparta na takim rodzaju działania zapewnia poprawę jędrności, ale też efekty wyszczuplające. Jest wyposażona w programy, które wywierają na skórę działanie napinające, umożliwiają redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę krążenia krwi i limfy oraz usuwanie toksyn. W aparatach dostępnych na rynku bardzo często łączy się kilka technologii, które umożliwiają usuwanie lipidów poprzez stymulację adipocytów oraz pobudzają fibroblasty  do działania. Wyniki badań skuteczności aparatury wskazują, że po serii wykonanych zabiegów włókna kolagenu i elastyny odnawiają się i wzrasta produkcja kwasu hialuronowego.

Wniosek: Napięcie mechaniczne przekształca sygnał mechaniczny w odpowiedź biochemiczną.

 

Z kolei np. technologia oparta na wykorzystaniu jednocześnie mikrowibracji i ucisku poprawia jędrność skóry, redukuje cellulit i skupiska tkanki tłuszczowej. Poprawia stan naczyń krwionośnych,  a poza tym ma również działanie drenujące, redukuje „pomarańczową skórkę” i wykazuje właściwości przeciwbólowe. Mikrowibracje w połączeniu z uciskiem pobudzają mięsień, poprawiając jego napięcie, a tym samym jędrność i naprężenie położonej nad nim skóry.

 

HIFU – High Intensity Focused  Ultrasound to metoda głębokiej stymulacji skóry oparta na działaniu skupionych ultradźwięków. Wnikająca fala ultradżwiękowa kumuluje się na wybranych głębokościach skóry i tam dokonuje uszkodzeń. Rozpoczynają się procesy ujędrniania dzięki (między innymi) mechanizmom pobudzającym fibroblasty. Często występujący natychmiastowy efekt napięcia skóry jest wynikiem nagłego cofnięcia się kolagenu w wyniku endogennego urazu termicznego, jednak na  pełną, wielowarstwową przebudowę oraz produkcję nowych włókien strukturalnych należy poczekać nawet do trzech miesięcy.

 


Podobnie jak w przypadku wszystkich komórek organizmu aktywność fibroblastów maleje z wiekiem. Wyczerpuje się ich potencjał – z tego powodu włókien jest mniej i pogarsza się ich jakość.


 

Stymulacja elektryczna za pomocą radiofrekwencji

Podczas zabiegu poddaje się skórę właściwą działaniu pola elektromagnetycznego w celu  pobudzenia funkcjonowania fibroblastów. Za pomocą prądu do fibroblastu wysyłana jest informacja podobna do tej, jaka jest przekazywana w przypadku zranienia. Nie dostrzegając różnicy w rodzaju uszkodzenia, fibroblast zaczyna wydzielać kolagen o działaniu naprawczym. Niezależnie od tego, czy chodzi o starzenie się skóry czy też o jej zranienie, mechanizm działania jest podobny – należy wyprodukować więcej włókien, aby umożliwić gojenie i zagęszczenie struktury skóry. Dzięki aparatom wykorzystującym radiofrekwencję pole magnetyczne przenika powierzchnię skóry i dociera do celu, czyli do skóry właściwej. Kiedy głowica dłużej pozostaje na danym obszarze ciała, temperatura w tym miejscu wzrasta. Skuteczność zabiegu zależy od techniki jego wykonania. Przetrzymywanie głowicy w jednym miejscu lub zbyt wolne przesuwanie jej po skórze może doprowadzić do przegrzania naskórka, a co za tym idzie – oparzenia. Optymalizacja efektów polega na jak najsilniejszym podgrzaniu głębokich warstw skóry. Zależne jest to od prędkości przesuwania głowicy po powierzchni i stałego pomiaru temperatury powierzchni naskórka. W przypadku tej metody im silniejsza jest stymulacja, tym mocniejsza odpowiedź. To oznacza, że jeśli chce się uzyskać pożądany efekt, na obszarach, na których skóra jest bardzo wiotka, należy pozostać możliwie najdłużej, przesuwając głowicę dopiero, gdy wzrost temperatury staje się dla klientki nieprzyjemny. Jeśli głowicę przesuwa się po powierzchni ciała zbyt szybko, efekt jest minimalny – fibroblasty nie otrzymują dostatecznie silnego bodźca, aby móc właściwie odpowiedzieć. Skuteczność działania zależy więc w ogromnym stopniu od wiedzy, doświadczenia  i umiejętności osoby wykonującej zabieg. Konieczne jest również wyjaśnienie klientce, dlaczego nastąpi wzrost temperatury i jakie wywoła efekty. W kuracji uderzeniowej zaleca się zwykle wykonywanie 2–3 zabiegów tygodniowo, a efekty pojawiają się mniej więcej po miesiącu.

 

Mikronakłuwanie

Metoda ta polega na wytwarzaniu w skórze drobnych, wielokrotnych nakłuć za pomocą specjalnych przyrządów zaopatrzonych w drobne igły o różnych długościach, dobierane w zależności od rodzaju skóry i wskazań. Są to rollery, peny frakcjonujące, „pieczątki” zaopatrzone w rzędy igiełek czy elektryczne urządzenia wielokrotnie, automatycznie nakłuwające skórę. Celem tych zabiegów jest wyzwolenie w skórze reakcji naprawczych intensywnie pobudzających fibroblasty oraz wzbudzających procesy gojenia i regeneracji. W procesie tym wytwarzane są w skórze czynniki wzrostu i komórki silnie stymulujące powstawanie kolagenu, a w efekcie następuje poprawa jędrności. W fazie gojenia dochodzi również do angiogenezy, która umożliwia napływ substancji odżywczych do głębszych warstw skóry. Podczas gojenia się mikrouszkodzeń pojawiają się również miofibroblasty, które dzięki zdolności do kurczliwości wywołują dodatkowe napięcie skóry. Jest to obecnie szeroko stosowana, mało inwazyjna, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda poprawy jędrności skóry.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ