Kosmetyczny detektyw

Każda kosmetyczka zna przypadki, kiedy klienci latami poddają się zabiegom „anti-acne”, a stan ich skóry nie ulega poprawie. Dlaczego? Ponieważ zmiany, które zostały uznane za trądzik, są czymś zupełnie innym.

 

Trądzik to problem, z którym kosmetyczki spotykają się w swoich gabinetach najczęściej. Przyczyn i postaci tego schorzenia jest wiele – od hormonalnego trądziku młodzieńczego przez uporczywy acne tarda aż po bolesną i trudną w leczeniu postać z cystami zapalnymi. Jednak to, co na pierwszy rzut oka wygląda na zmiany trądzikowe, nie zawsze nimi jest. Warto znać choroby skóry, które potrafią doskonale go imitować – to kluczowe dla prowadzenia skutecznych terapii i uzyskania efektów, o których marzą klienci. 

 

Kaszakowatość 

To zaburzenie charakteryzuje się powstawaniem licznych cyst o łagodnym charakterze, które nie są kancerogenne. Wzrost kaszaków zaczyna się w gruczołach łojowych skóry, w normalnych warunkach produkujących sebum – substancję nawilżającą skórę i włosy. Kaszaki wypełnione są właśnie sebum. U chorych na kaszakowatość (steatocystoma multiplex) zmiany pojawiają się najczęściej w okresie dorastania i zwykle zlokalizowane są na twarzy, klatce piersiowej, szyi, ramionach i na udach. Zmiany spowodowane są nadmiarem łoju nagromadzonego w ujściach mieszków włosowych, nie ma tu natomiast komponenty zapalnej i bakteryjnej, towarzyszącej zmianom trądzikowym. Warto mieć na uwadze, że wyciskanie nie ma sensu – kaszaki pojawią się znowu. W leczeniu warto zastosować kwasy (np. pirogronowy, salicylowy) lub zwrócić się o pomoc do dermatologa – w ciężkich przypadkach zleci leczenie izotretinoiną.

 

Rogowacenie okołomieszkowe 

To łagodna, choć uciążliwa jednostka chorobowa, w której zmiany występują najczęściej na ramionach i udach, a czasem na plecach. Komórki, które normalnie złuszczają się w postaci drobnych płatków, w przypadku tego schorzenia zatykają ujścia mieszków włosowych. W efekcie na skórze pojawiają się niewielkie grudki, które przypominają w dotyku papier ścierny. Zwykle mają białe zabarwienie, czasem mogą być zaczerwienione, nie bolą ani nie swędzą. Rogowacenie okołomieszkowe (keratosis pilaris) rozwija się, kiedy skóra produkuje zbyt dużo keratyny, której nadmiar blokuje ujścia mieszków. Schorzenie to występuje bardzo często, nie ma poważnego charakteru i często znika samoistnie po 30. roku życia. Dobry peeling i serum z dodatkiem składników złuszczających, np. kwasu migdałowego, glikolowego czy witaminy A, pomoże zwalczyć ten problem.

 

Trądzik różowaty 

Zdarza się, że rosacea mylona jest z trądzikiem pospolitym. O ile stadium rumieniowe czy rumieniowo-grudkowe jest dość charakterystyczne, to postać zapalna (zwana często piorunującą) może do złudzenia przypominać trądzik zwykły o ciężkim przebiegu – z guzami i cystami.Postać piorunująca trądziku różowatego (rosacea fulminans) to rzadko występująca choroba skóry, uznawana za jego nasiloną formę. Najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 15. a 46. rokiem życia, ale może też wystąpić u mężczyzn i dzieci. Schorzenie pojawia się niekiedy przy zapalnej chorobie jelit, chorobach tarczycy czy wątroby, a leczy się je kortykosteroidami, izotretinoinami i antybiotykami.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ