Osobom borykającym się z wyjątkowo nadwrażliwą cerą współczesna kosmetologia ma wiele do zaoferowania. Warto jednak wiedzieć, że nie jest łatwo pokonać ten problem, nietrudno jest zaś go nasilić.
Nie znając dokładnie przyczyny wyjątkowej nadwrażliwości oraz bez dobrze ugruntowanej wiedzy, działamy na oślep. Wówczas uzyskanie dobrego efektu terapeutycznego w gabinecie kosmetycznym jest jak loteria – rzadko kiedy odniesiemy sukces, częściej niestety mamy do czynienia ze wzmożoną reakcją alergiczną i pogłębieniem problemu.
Ultrawrażliwa
Ten szczególny rodzaj cery wykazuje szereg niepożądanych reakcji na działanie czynników zewnętrznych. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy, obok uwarunkowań genetycznych, zanieczyszczenia środowiska czy żywności, wskazuje się na ogromną rolę zaburzonego systemu ochronnego. Ostatnie badania nad skórą szczególnie wrażliwą kierują swoją uwagę na mikrobiom. Jak udowodniono, wpływa on na regulację pH i stanowi naturalną ochronę.
Naskórek chroni się przed utratą wody płaszczem hydrolipidowym, złożonym z wydzielin gruczołów łojowych, potowych i lipidów naskórkowych. Z wiekiem ten skład się zmienia, dochodzi do zakwaszenia skóry i zmiany flory drobnoustrojowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większą rolę ochronną można przypisać wydzielanemu łojowi, który dzięki właściwościom hydrofobowym ogranicza rozwój bakterii.
Na ogół do uwrażliwienia skóry dochodzi poprzez złą pielęgnację, która prowadzi do zaburzenia jej struktury – skóra staje się mniej szczelna a alergeny silniej wnikają w głębsze jej warstwy. Zwiększa to ryzyko alergii kontaktowej.
Mikrobiom
Myśląc o skórze nadreaktywnej, musimy wziąć pod uwagę zarówno ochronny płaszcz hydrolipidowy, jak i jej mikrobiom. Mikroflora skóry składa się głównie z bakterii Gram-dodatnich. Największą liczebnością odznaczają się tlenowe ziarniaki Staphylococcus aureus i Sarcina lutea, a także pałeczka beztlenowa Propionibacterium acnes. To także flora grzybicza, która jest mniej liczna i pojawia się tylko w określonych warunkach. Do najczęściej występujących grzybów zaliczamy te z rodzaju Malassezia.
Terapia cery nadreaktywnej wymaga cierpliwości i wytrwałości, dlatego warto uświadomić klientowi, jak ma o nią prawidłowo dbać w domu i na czym właściwie polega nasz kompleksowy plan terapeutyczny. Dobrze jest opowiedzieć o tym, że w ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie mikrobiomem skóry, jego badaniem i poznaniem pełnej różnorodności, dzięki czemu można podjąć dobrze ukierunkowaną terapię i znaleźć przyczynę powstawania chorób skóry. Najnowsze techniki badawcze opierają się na tzw. sekwencjonowaniu, które pozwala odkryć pełen wachlarz wszystkich mikroorganizmów bytujących na konkretnej skórze.
Co ważne, każdy jej fragment ma odmienny skład mikrobiomu, co jest uzależnione od środowiska, jakie panuje w danym miejscu. Bytujące drobnoustroje muszą wykazać się ogromną zdolnością przetrwania. W tym celu wykorzystują zasoby, jakie mają, w postaci sebum, potu czy składu warstwy rogowej skóry.
Najnowsze doniesienia
Związek pomiędzy mikrobiotą skóry a jej wrażliwością pokazuje, że uszkodzona bariera skóry może być przyczyną nadwrażliwości. A zachwiana równowaga bariery ochronnej powoduje także nadpobudliwość naczyniową.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ