Tarczyca w zwierciadle skóry

Większość klientek nawet nie wie, że cierpi na schorzenia tego gruczołu. A ponieważ symptomy są widoczne na różnych obszarach ciała, to niezależnie od tego, czy zajmujemy się kosmetyką ogólną, podologią czy trychologią, jesteśmy pierwszymi osobami, które u klientek te zmiany zauważą.

 

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy to jedne z najpowszechniejszych schorzeń endokrynologicznych na świecie. Wczesne wykrycie, dobór właściwego leczenia, a także pielęgnacji skóry są niezwykle istotne, dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w problemy zgłaszane przez nasze klientki oraz baczna obserwacja zmian zachodzących w ich cerze, paznokciach oraz włosach.

 

Obudzić świadomość

W mojej ponad 30-letniej praktyce zawodowej nie spotkałam się z sytuacją, kiedy klientka, odwiedzając mój gabinet kosmetyczny po raz pierwszy, jako przyczynę wizyty podałaby zaburzenia tarczycy i wynikające z nich problemy pielęgnacyjne. Informacje dotyczące chorób tego gruczołu uzyskuję dopiero podczas wywiadu, ponieważ nigdy nie wykonuję zabiegów bez zebrania niezbędnych informacji dotyczących zarówno stanu zdrowia, jak i nawyków pielęgnacyjnych.

Często klientki nie wiążą problemów dotyczących skóry, wypadania włosów, pojawiającego się nagle nadmiernego niechcianego owłosienia czy kłopotów z paznokciami z chorobami tarczycy. Co gorsza, wiele z nich nawet nie wie, że choruje. A ponieważ objawy schorzeń tego gruczołu są widoczne na różnych obszarach ciała, niezależnie od naszej specjalizacji możemy być pierwszymi osobami, które te zmiany zauważą, połączą z dysfunkcją tarczycy oraz skierują klientki do lekarza.

 

Rozpoznać wroga

Gabinet kosmetyczny jest miejscem szczególnym. Klientki przychodząc tu wiele lat, obdarzają nas zaufaniem i często mówią o sprawach, o których nie rozmawiają z nikim. Opowiadają o sytuacjach lub wydarzeniach, które powinny nam dać do myślenia. Gdy słyszymy, że komuś dokucza gorszy nastrój, zmusza się do wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały mu radość, czuje się wiecznie zmęczony, łatwo marznie, przytył bez zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia – to wszystko może wskazywać na chorobę niedoczynną tarczycy.
Sygnałem, że mamy do czynienia z zaburzeniami tego gruczołu, może też być dyskomfort związany z tym, że:

  • skóra twarzy jest stale ściągnięta, 
  • domaga się nałożenia kremu, 
  • cera jest szorstka, 
  • nadmiernie wypadają włosy,
  • paznokcie są łamliwe i występują na nich bruzdy. 

Zdarza się, że jako powód wizyty w gabinecie klientki podają poranną opuchliznę powiek – może to być obrzęk śluzowaty w przebiegu niedoczynności tarczycy (szczególnie choroby Hashimoto, czyli przewlekłego limfocytowego zapalenia tego gruczołu), spowodowany gromadzeniem się w tkance podskórnej hydrofilnych glikozaminoglikanów, co w konsekwencji powoduje zmianę rysów twarzy, obrzęk powiek, a także dłoni. Do innych charakterystycznych objawów niedoczynności, z jakimi możemy się spotkać, należy utrata zewnętrznych części brwi.

 

Nie tylko niedoczynność

Zdecydowanie rzadziej spotykam się w swojej praktyce z osobami z nadczynnością tarczycy. Zdarzają się też klientki, u których leczenie endokrynologiczne powoduje, że ich stan balansuje pomiędzy nadczynnością a niedoczynnością.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ