Dostawa gwarantowana

Systemy nośnikowe wykorzystywane w kosmetykach są w stanie dostarczyć substancje aktywne do określonych warstw skóry, poprawiają stabilność i biodostępność składników, a także redukują ich potencjał drażniący. Są siłą napędową innowacji w formułach kosmetycznych.

 

Rozwój nauki przyspieszył, a tym samym w laboratoriach kosmetycznych zaczęły powstawać coraz bardziej zaawansowane formuły preparatów odmładzających, rozjaśniających i przeciwtrądzikowych. Ciekawe są nie tylko nowe składniki, ale też innowacyjne metody dostarczania ich w głąb skóry.

Do śledzenia drogi składników aktywnych w skórze wykorzystywano do tej pory urządzenia 3D i 4D, dziś – w kilku laboratoriach na świecie – stosuje się w tym celu nawet maszyny 5D, które jeszcze dokładniej obrazują ten proces. Dzięki temu powstają coraz lepsze systemy transportujące aktywne cząstki. 

Nie wszystkie składniki wymagają zastosowania nośników. W przypadku preparatów do oczyszczania albo filtrów przeciwsłonecznych substancje czynne muszą działać na powierzchni skóry i nie powinny wnikać do naskórka. Podobnie jest w przypadku środków okluzyjnych, które tworzą ochronną warstwę na powierzchni skóry. 

Natomiast kosmetyki nawilżające (np. z dodatkiem humektantów – m.in. kwasu hialuronowego, składników NMF czy witamin) potrzebują skutecznego transportu epidermalnego. 

 

Wyboista droga przez naskórek

W przeszłości nie przywiązywano dużej wagi do przenikania składników aktywnych w głąb skóry, skupiano się raczej na ich powierzchniowym działaniu. Dziś wiemy, że bez odpowiedniego systemu transportującego tworzenie formuł skutecznych kosmetyków jest ogromnym wyzwaniem, bo na przeszkodzie staje kilka ważnych czynników:

  • Stężenie i siła działania. Aby niektóre składniki działały, powinny być obecne w kosmetyku w maksymalnym stężeniu. Niestety, może to podrażniać skórę, a nawet wywoływać reakcje alergiczne (np. w przypadku olejków eterycznych czy retinolu).
  • Stabilność. Ze względu na wrażliwość na światło, temperaturę, zmiany poziomu pH oraz utlenianie niektóre składniki aktywne tracą równowagę i ulegają uszkodzeniu, co znacznie redukuje ich właściwości, a niekiedy w 100% niszczy ich potencjał. Przykładem jest kwas L-askorbinowy, który pod wpływem światła i powietrza utlenia się, traci skuteczność i w takim stanie może negatywnie wpływać na białka i DNA komórek skóry. 
  • Rozmiar cząsteczkowy. Im mniejsza cząstka, tym łatwiej jest absorbowana przez skórę, chociaż większe też mogą efektywnie przenikać przez warstwę rogową. Jednak niektóre struktury, takie jak kolagen, peptydy, ceramidy i wybrane witaminy, mogą być zbyt duże lub mało stabilne, by pokonać barierę naskórka. 

Reasumując, bez skutecznego systemu nośnikowego wiele cennych składników kosmetyków nie dotrze głębiej i nie zapewni oczekiwanych rezultatów. Te niestabilne substancje stracą swój potencjał, a te wysoce aktywne (jak np. retinoidy) zostaną na powierzchni skóry, gdzie mogą spowodować podrażnienie i pogorszyć jej stan. 

 

Tajniki liposomów

Liposomy, czyli mikroskopijne kuleczki otoczone podwójną błoną lipidową początkowo stosowane były jako skuteczny i wydajny system nośnikowy w farmacji i medycynie. Dziś wykorzystywane są także w kosmetyce. Są pustymi w środku pęcherzykami z jedną lub więcej warstwami fosfolipidowymi o strukturze przypominającej błonę komórkową.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ