Antystresowa aromaterapia

Branża beauty & wellness coraz większą wagę przywiązuje do dbałości nie tylko o piękny wygląd, ale też o kondycję psychiczną klientów. Umiejętność radzenia sobie z dzisiejszym tempem życia, bagażem niełatwych emocji i nieodłącznym stresem to prawdziwe wyzwanie dla nas wszystkich. Tu, jak potwierdzają badania, możemy wykorzystać pełen potencjał aromaterapii. 

Na jednym z ostatnich kongresów wellness prezes zarządu i dyrektor generalny Global Wellness Institute Susie Ellis podkreślała, w jak wymagających czasach żyjemy, wymieniając tylko ogólne czynniki stresotwórcze: wzrastająca niepewność geopolityczna, przeciążenie informacyjne, wzrost kosztów życia, nadmierne obowiązki zawodowe, coraz dłuższe dojazdy do pracy i wymogi życia rodzinnego, słabnące relacje rodzinne. Podsumowując wystąpienie, stwierdziła: „Im bardziej niepewny staje się świat, tym większe znaczenie ma skuteczna rewitalizacja i dostosowana do dzisiejszych czasów odnowa biologiczna”.
Klienci bardziej niż kiedykolwiek potrzebują relaksu i redukcji napięcia, a gabinet kosmetyczny czy ośrodek spa ma niezwykłą szansę wyróżnić się na tle konkurencji poprzez wprowadzenie do zabiegów skutecznych elementów terapii przeciwstresowej. Jednym z takich rozwiązań jest aromaterapia, która pomaga zbudować oryginalną markę gabinetu i co ważne – może być bardzo indywidulanie dobierana do potrzeb klienta. Jej działanie jest na tyle wszechstronne, że możemy być pewni jej skuteczności. 

Indywidualna aromaterapia przeciwstresowa
Badania pokazują, że ok. 60% przedstawicieli pokolenia Y woli wydawać pieniądze na doświadczenia niż na rzeczy materialne. To ogromna okazja do rozwinięcia biznesu! Postaraj się, by twoje zabiegi były niezapomniane. Pozwól aromaterapii zająć w nich centralne miejsce i oddaj ster klientowi. Łagodzenie objawów stresu, bezsenności, depresji, bólu i innych dolegliwości psychofizycznych za pomocą kompozycji olejków eterycznych to najlepsza odpowiedź na potrzeby i oczekiwania gości w erze nowych technologii. Aromaterapię można łatwo włączyć do dowolnego zabiegu pielęgnacyjnego. Olejki można wykorzystać bezpośrednio w samym zabiegu lub po prostu rozpylić w powietrzu, aby zrelaksować klienta i wprawić go w pozytywny nastrój. Oczywiście im ciekawsze i bardziej oryginalne formy wykorzystania olejków wymyślisz i zastosujesz, tym bardziej docenią to klienci.  

Tworzenie odpowiedniej atmosfery
Wchodząc do gabinetu, klienci pragną relaksu i oderwania się od codzienności. Wiąże się to ze specyficznymi oczekiwaniami co do panującej w nim atmosfery – większość z nas spodziewa się delikatnej, relaksującej muzyki, przyjemnych wnętrz, przytulnych pokojów zabiegowych i charakterystycznej woni. Dbałość o to, by delikatny, luksusowy aromat olejków eterycznych wyszedł klientowi na spotkanie i już wprowadzał w stan relaksu, to podstawa! Umieść dyfuzor z przyjemną kompozycją zapachową na terenie recepcji. Jeśli brak ci doświadczenia w dziedzinie aromaterapii, posłuż się gotową mieszanką – pojedynczy olejek terapeutyczny nie zadziała terapeutycznie na wszystkich. Weź pod uwagę również wiek i płeć dominującej grupy klientów – różne grupy odmiennie reagują na rozmaite rodzaje czynników stresowych.

Mieszanki olejków eterycznych
W momencie rejestracji pozwól klientowi wybrać jedną z trzech sugerowanych kompozycji zapachowych i zaproś go na niezwykłą podróż w świat zmysłów. Dobrze skomponowana mieszanka powinna zawierać nuty cytrusowe (czyste i podnoszące na duchu), delikatnie kwiatowe (przywracające równowagę) oraz drzewne (relaksujące). Pozwól klientowi powąchać każdy z olejków z osobna i spokojnie dokonać wyboru. Z czasem powiększaj ofertę mieszanek tak, by klient nie odczuwał znudzenia niezmiennością oferty.
W czasie, gdy gość zajęty będzie wypełnianiem formularza rejestracyjnego, zanieś do gabinetu wybraną mieszankę i wpuść kilka kropel olejku do dyfuzora. Urządzenie uruchom 5–10 minut przed zabiegiem; zamknij drzwi, aby klient już od progu poczuł silną aromatyczną woń. Wyłącz dyfuzor dopiero 5 minut po rozpoczęciu zabiegu.
Gdy klient położy się na stole zabiegowym, skropione wybraną mieszanką zapachową opuszki palców zbliż do jego twarzy. Poleć, by na rozpoczęcie zabiegu zaczerpnął trzy głębokie, relaksujące oddechy. Dłonie połóż na skroniach klienta i niewielkimi, okrężnymi ruchami delikatnie masuj skórę głowy. Na zakończenie przeciągnij palcami przez włosy. Kropelkę mieszanki dodaj również do produktów stosowanych w trakcie zabiegu.

Zabiegi z dodatkiem olejków 
Dwoma głównymi sposobami wykorzystania działania olejków eterycznych w zabiegach są wdychanie i wchłanianie. Wdychanie aromatycznych mikrocząsteczek jest najbardziej bezpośrednim i skutecznym sposobem na ich dotarcie do układu oddechowego, układu nerwowego, neurologicznego, immunologicznego i hormonalnego. W przypadku wchłaniania miejscowego olejki eteryczne przenikają przez skórę, w zależności od oleju bazowego, jego rozcieńczenia i rodzaju aplikacji. Niektóre metody terapii łączą ze sobą te dwie drogi, a zabiegi wykonuje się z wykorzystaniem obu ścieżek.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ