Bogini w bikini

Wielkie odliczanie do lata trwa. Gdy znienawidzone fałdki tłuszczu nie chcą się zmieścić w kostium kąpielowy, ciału daleko do jędrności, a cellulit widać gołym okiem – biznes beauty dostaje zastrzyk świeżej krwi.

 

Zabiegi modelujące sylwetkę są atrakcyjną pozycją w menu przez cały rok, lecz kiedy klientki przygotowują ciało na plażę, gabinety mają szansę na wymarzone oblężenie. Zwłaszcza że dzięki wykorzystaniu technologii hi-tech oraz umiejętnemu ich łączeniu uzyskujemy dziś widoczne, szybkie i spektakularne efekty: redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, ujędrnienie i wyrzeźbienie sylwetki. Jakie działania warto włączyć do menu zabiegowego w ramach pakietu Gotowa na lato? Wypływamy na pełne morze, zarzucając sieć skutecznych metod ujędrniania na miarę XXI wieku.

 

Kriolipoliza 

 

Na czym polega. Ta nieinwazyjna procedura, bazująca na chłodzeniu tkanki tłuszczowej, ma na celu wywołanie apoptozy komórek tłuszczowych bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Już przy temperaturze równej zeru stopni pęka błona komórkowa adipocytów, wypełniające je trójglicerydy ulegają krystalizacji, a w konsekwencji dochodzi do lizy, czyli ich rozpadu. Uwolnione trójglicerydy ulegają hydrolizie do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu, potem są metabolizowane. Cały proces trwa od dwóch do czterech miesięcy, zależnie od indywidualnego tempa metabolizmu. Wywołany kriolipolizą stan zapalny rozpoczyna się w około drugiej dobie po zabiegu i nasila średnio przez 30 dni. Potem ulega wyciszeniu, w 90. dobie nie obserwuje się już nacieków zapalnych. 

Przebieg. Średni czas przyłożenia głowicy do obszaru zabiegowego to 60-70 minut i zależy od ilości tkanki tłuszczowej (im jest jej więcej, tym musi być dłuższy), co warunkuje też stopień schłodzenia (maksymalnie do -10 st. C). 

Skutki niepożądane. Zaczerwienienie, siniaki, przejściowe uczucie odrętwienia skóry, które mijają do tygodnia po zabiegu. Bardzo ważne jest prawidłowe zabezpieczenie pola zabiegowego specjalną membraną, która zapobiega odmrożeniu skóry. 

Wskazania. Do zabiegów redukujących lokalnie występujące otłuszczenie: po wewnętrznej i zewnętrznej strony ud, na „boczkach”, w dolnej części brzucha, drugi podbródek. Procedura jest też skuteczna w niwelowaniu cellulitu. Nie nadaje się do redukcji tłuszczu na dużych obszarach. 

Uwaga: nie zaleca się kriolipolizy do wiotkiej skóry ze względu na proces zasysania jej podczas zabiegu, a co za tym idzie – ryzyko nadmiernego jej  rozciągnięcia. 

Częstotliwość. Seria dwóch-czterech zabiegów, nie częściej niż co cztery-pięć tygodni na tę samą partię (ze względu na utrzymujący się stan zapalny). 

Po zabiegu kriolipolizy zaleca się:

  • wykonanie delikatnego masażu drenującego (np. endermologii) celem przywrócenia krążenia w schłodzonej tkance oraz odprowadzenia metabolitów powstałych podczas zabiegu,
  • falę uderzeniową przez około 10 minut. 

Takie połączenie sprawdza się też na obszarach objętych cellulitem. Podczas jednej procedury można uzyskać redukcję tkanki tłuszczowej o 20-25 proc. Ostateczne efekty zabiegu widoczne są po kilku tygodniach. 

 

 

Elektrosty-mulacja nie jest zabiegiem odchudzającym, a rzeźbiącym i modelującym sylwetkę, dla osób, u których tkanka tłuszczowa nie jest nadmiernie rozbudowana. 

 

 

HIFU 

 

Na czym polega. HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) wykorzystuje skupioną wiązkę ultradźwięków o wysokich częstotliwościach, która kumuluje się na określonej głębokości. Wybór odpowiedniego kartridża umożliwia uszkodzenie jedynie tkanki tłuszczowej bez naruszenia tkanek otaczających.

Energia ultradźwięków powoduje drgania molekularne w obszarze zastosowania, co prowadzi do wzrostu temperatury w tkance docelowej w celu apoptozy komórek tłuszczowych oraz wzrostu metabolizmu w tkankach. Sprawdzają się tu kartridże pracujące do głębokości od 3,0 do 13,0 mm, w zależności od ilości i grubości tkanki podskórnej. Zalecane jest zrobienie dwóch przejść w obszarze zabiegowym na dwóch głębokościach, aby „opracować” tkankę wielowarstwowo. 

Wskazania. Do redukcji lokalnego otłuszczenia, skuteczny też w redukcji cellulitu, poprzez likwidację tkanki tłuszczowej oraz mocne podgrzanie stymulujące przepływ krwi oraz stymulację neokolagenezy i zmiękczenie zwłókniałych przegród łącznotkankowych. Do ujędrniania wybranego obszaru ciała (kartridże sięgające do głębokości w skórze właściwej). Skumulowanie wiązki w tkance łącznej i mocne podgrzanie włókien kolagenowych prowadzi do ich koagulacji, stymulacji fibroblastów oraz wywołuje kontrolowany stan zapalny. Obszary: ramiona, dolna partia brzucha, okolice ud i skórę nad kolanami. 

Aby uzyskać efekt ujędrnienia – kartridże od 1,5 do 4,5 mm zależnie od grubości skóry, dwa przejścia na różnych głębokościach, wówczas efekt jest wielowymiarowy. Dla jednoczesnego ujędrnienia skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej zaleca się wykonanie dwóch przejść: najpierw kartridżem pracującym na głębokości w okolicy  tkanki tłuszczowej, potem – na skórze właściwej.

Częstotliwość. Trzy zabiegi w odstępach trzymiesięcznych ze względu na duży stan zapalny wytworzony w tkance i okres potrzebny do jej przebudowy. Dla wzmocnienia efektu ujędrnienia zaleca się łączenie tej technologii z RF mikroigłowym lub mezoterapią mikroigłową, nie wcześniej jednak niż po miesiącu od wykonania HIFU. Dla wzmocnienia efektu lipolitycznego warto włączyć do tego falę radiową, a przy cellulicie – falę uderzeniową. 

 

Elektrostymulacja 

 

Na czym polega. Wywołanie skurczu mięśnia (5-10 sekund) za pomocą prądów impulsowych, EMS (Electrical Muscle Stimulation), z przerwami na jego relaksację, aby nie wywołać jego uszkodzenia. Takie naprzemienne skurcze i rozkurcze powodują uruchomienie pompy mięśniowej, która doprowadza do poprawy ukrwienia okolicznych tkanek. To zaś pośrednio wpływa na tkankę tłuszczow poprzez stymulację metabolizmu oraz wykorzystywanie trójglicerydów jako substratu energetycznego dla pracującego mięśnia.

Wskazania. Nie jest to zabieg odchudzający, a rzeźbiący i modelujący sylwetkę dla osób, u których tkanka tłuszczowa nie jest nadmiernie rozbudowana. Warto go łączyć z falą radiową, liposukcją kawitacyjną oraz drenażem. 

EMS sprawdza się w terapii umiarkowanego i średnio zaawansowanego cellulitu.

Częstotliwość. Co dwa dni przez okres zalecany przez kosmetologa.

 

 

Fala radiowa w 5 odsłonach

  1. Idealnie nadaje się do redukcji tkanki tłuszczowej lub ujędrniania większych obszarów, np. całego brzucha wraz z boczkami, przedniej i tylnej części ud wraz z pośladkami.
  2. Sprawdza się przy redukcji cellulitu, bo dodatkowo stymuluje przepływ krwi i limfy, ograniczając zastoje tkankowe. 
  3. Penetracja fali radiowej zależy od częstotliwości, która jest odwrotnie proporcjonalna do jej wnikania, tj. 470 kHz wnika głębiej do tkanki podskórnej, ogrzewając po drodze równomiernie wyższe warstwy skóry. Ta o częstotliwości 4 MHz dociera do dolnej warstwy skóry właściwej bez penetracji tkanki podskórnej. 
  4. Przy takiej samej energii, skóra właściwa zostanie mocniej ogrzana przy 4 MHz, gdyż przy 470 kHz energia ta musi zostać rozłożona na większą głębokość.
  5. Zabiegi w okolicach ciała dobrze jest wykonywać raz w tygodniu, by uzyskać lepsze działanie lipolityczne. Warto łączyć je z liposukcją kawitacyjną, a w terapiach modelujących – z falą uderzeniową lub elektrostymulacją, każdorazowo kończąc drenażem limfatycznym.

 

 

Radiofrekwencja

 

Na czym polega. To działanie wykorzystujące falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej od 300 kHz do 6 MHz. Głównym celem radiofrekwencji jest zwiększanie temperatury w tkankach głębokich bez doprowadzania do ablacji naskórka lub skóry właściwej. Dzieje się to w wyniku zmian polaryzacji w przepływającym prądzie elektrycznym, co wymusza zderzenia pomiędzy naładowanymi cząsteczkami i jonami, a w konsekwencji przekłada się na energię cieplną. 

Wskazania. Do redukcji wiotkości skóry i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mechanizm działania opiera się na termicznej stymulacji metabolizmu adipocytów i zwiększonej aktywności enzymatycznej degradacji trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu za pośrednictwem lipazy. Innym mechanizmem jest tu apoptoza komórek tłuszczowych, które są wrażliwe na podgrzanie już na poziomie 45-50 st. C. Radiofrekwencja ma też na celu zwiększenie gęstości skóry, co uzyskujemy przez wywołanie procesu mikrozapalnego na podłożu stymulacji termicznej. Prowadzi to do koagulacji kolagenu w skórze właściwej oraz wywołania neokolagenezy i neoelastogenezy.

Częstotliwość. W zabiegach na ciało powinno się zachować jednotygodniowe odstępy zabiegowe, tak aby podtrzymać stymulację neokolagenezy oraz stymulacji metabolizmu adipocytów. 

 

Radiofrekwencja mikroigłowa 

 

Na czym polega. Łączy dwie technologie: frakcjowanie skóry za pomocą mikroigieł oraz falę radiową, które przez nie przebiegają. Podczas procedury wykorzystujemy dwa rodzaje igieł: izolowane lub nieizolowane. 

Te pierwsze powodują, że fala radiowa deponowana jest w tkance tylko na głębokości, do której sięga końcówka igły. Te drugie – że fala radiowa rozchodzi się równomiernie na całej długości igły, oddziałując na cały przekrój tkanki. Dobrze jest regulować głębokość wysuwu igły, średnio od 0,25 do 3,5 mm, w zależności od okolicy ciała oraz grubości skóry. 

Zaleca się wykonanie od jednego do trzech przejść w jednym miejscu, każdorazowo wykorzystując inną głębokość wysuwu igły, by działać na tkankę na wielu jej poziomach. Mechanizm działania opiera się na wywołaniu kontrolowanego stanu zapalnego na podłożu uszkodzenia mechanicznego oraz termicznego tkanki, a także na koagulacji włókien białkowych skóry właściwej oraz stymulacji fibroblastów. Po czterech tygodniach od zabiegu w tkance można zauważyć wzrost neokolagenezy oraz neoelastogenezy.

Wskazania. W celu ujędrnienia oraz zwiększenia gęstości skóry, u osób, które w krótkim czasie pozbyły się dużej ilości tkanki tłuszczowej, i kobiet po ciąży. Technologię można łączyć z zabiegiem HIFU (po czterech-sześciu tygodniach) w celu maksymalnego zagęszczenia tkanki lub endermologią – aby wykorzystać działanie drenujące i likwidujące obrzęki czy cellulit. 

Częstotliwość. W odstępach czterech-sześciu tygodni, aby umożliwić skórze regenerację oraz przebudowę kolagenu. Finalne efekty widoczne są po trzech miesiącach od ostatniego zabiegu w serii, których należy wykonać od dwóch do sześciu w zależności od stopnia zaawansowania problemu. 

 

Fala uderzeniowa 

 

Na czym polega. Ta technologia wykorzystuje falę o niskiej częstotliwości (do 21 Hz) oraz amplitudzie drgnięcia (1 mm) przy dużej energii pojedynczego impulsu. W wyniku drgań dochodzi do zmiany ciśnienia w tkankach, jego skoków i spadków. Celem jest neokolageneza, neoelastogeneza oraz neoangiogeneza – co prowadzi do wzrostu odżywienia oraz jędrności i gęstości skóry, zmniejszenia cellulitu poprzez usprawnienie krążenia krwi i redukcję zwłóknień przy jednoczesnym rozluźnieniu tkanki. 

Wskazania. Do redukcji cellulitu oraz poprawy jędrności i elastyczności skóry. Zabiegi nie służą redukcji tkanki tłuszczowej ani odchudzaniu. W kosmetologii stosuje się dwa rodzaje fali uderzeniowej: skupioną oraz radialną. Radialna rozchodzi się promieniście, a jej największa gęstość koncentrowana jest tuż przy głowicy. Im dalej od głowicy, tym energia spada. Ten rodzaj fali sprawdzi się w przypadku mniej zaawansowanych zmian cellulitowych oraz obrzęków, gdyż wykazuje wysokie działanie drenujące. 

Skupiona fala uderzeniowa powoduje koncentrację na małej przestrzeni, oddalonej od elementów drgających (głowic). Tworzy się tu strefa efektywnej stymulacji, zaś poniżej i powyżej energia jest zbyt mała, aby wywołać efekt terapeutyczny. Ten rodzaj fali służy selektywnemu oddziaływaniu w różnych częściach tkanki oraz lepiej sprawdza się przy bardziej zaawansowanych zmianach cellulitowych (gdzie doszło do mocnego zwłóknienia tkanki podskórnej, a na powierzchni skóry widoczne są wyraźne grudki). 

Częstotliwość. Zabieg należy wykonywać w odstępach tygodniowych. 

 

 

W celu wzmocnienia efektów bezpośrednio po zabiegu liposukcji kawitacyjnej warto wykonać drenaż limfatyczny, masaż pneumatyczny lub endermologię. 

 

 

Liposukcja kawitacyjna 

 

Na czym polega. Liposukcja kawitacyjna (lub kawitacja ultradźwiękowa) ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej za pomocą częstotliwości 40 kHz. Pozwala to na uzyskanie zjawiska kawitacji w tkance, a polega na powstaniu w cieczy pulsujących pęcherzyków wypełnionych próżnią, gazem nasyconym lub gazem rozpuszczonym w cieczy. Pęcherzyki te mogą rozrastać się i pulsować lub zapadać się, każdorazowo powodując lokalne zmiany ciśnienia i oraz naprężenia na tkankę. W tkance tłuszczowej zjawisko wywołuje często rozerwanie oraz fragmentację błony komórkowej adipocytów, powodując ich trwałe zniszczenie. Zawarte w nich trójglicerydy dostają się do przestrzeni międzykomórkowych, a około 70 proc. z nich jest wchłaniane przez naczynia włosowate i transportowane do wątroby, gdzie na podłożu procesów metabolicznych następuje ich rozkład. Pozostałe 30 proc. tłuszczu rozkładane jest przez makrofagi. Odpowiednie uwodnienie tkanki tłuszczowej podnosi zabiegu o około 50 proc., dlatego przez kilka dni przed zabiegiem zaleca się picie wody niegazowanej, wysoce zmineralizowanej celem prawidłowego uwodnienia tkanki, co jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego jej uszkodzenia. Po zabiegu spożycie zwiększonej ilości wody także jest wskazane, by pobudzić metabolizm, prawidłowe odprowadzanie trójglicerydów do wątroby i usprawnić pracę układu limfatycznego. Dla wzmocnienia efektów celem wsparcia redukcji tkanki tłuszczowej przed liposukcją kawitacyjną można wykonać radiofrekwencję, natomiast bezpośrednio po zabiegu warto wykonać drenaż limfatyczny, masaż pneumatyczny lub endermologię. 

Wskazania. Dla osób z nadmiernymi depozytami tkanki tłuszczowej, gdyż wykazuje działanie typowo ją redukujące. Może znaleźć zastosowanie w redukcji cellulitu, jeżeli jest on spowodowany rozrostem adipocytów, warto jednak wtedy zastosować terapię łączoną z endermologią czy też falą uderzeniową. 

Częstotliwość. W odstępach tygodniowych, co pozwala na zachowanie prawidłowego metabolizmu trójglicerydów oraz nadmierne nieobciążanie wątroby.

 

 

Lipolaser oddziałuje jedynie na adipocyty, nie uszkadzając tkanek otaczających – tkanki łącznej skóry właściwej i naczyń krwionośnych.

 

 

Lipolaser 

 

Na czym polega. To technologia wykorzystująca działanie niskoenergetycznego, zimnego lasera diodowego o długości wiązki 650 nm. Wiązka ta, wnikając na głębokość tkanki podskórnej, doprowadza do reakcji chemicznej w obrębie adipocytów. Trójglicerydy w nich zawarte rozpadają się na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol, czyli metabolity trójglicerydów. Za powyższe przemiany są odpowiedzialne mitochondria adipocytów. Metabolity te są transportowane przez układ limfatyczny, a później zamieniane na energię potrzebą do funkcjonowania komórek. Lipolaser oddziałuje jedynie na adipocyty, nie uszkadzając tkanek otaczających – tkanki łącznej skóry właściwej i naczyń krwionośnych. Błony komórkowe adipocytów nie ulegają uszkodzeniu, nie następuje więc ich trwała redukcja, a jedynie zmniejszenie zawartości trójglicerydów je wypełniających. 

Pady emitujące promieniowanie laserowe przykłada się (do obszaru zabiegowego z nadmierną tkanką tłuszczową) na 10-40 minut, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. 

Podczas zabiegu, w połowie przewidzianego czasu, warto delikatnie zmienić konfigurację padów względem siebie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia tkanki. 

Wskazania. Dla osób chcących zredukować tkankę tłuszczową na małych lub dużych partiach oraz do redukcji cellulitu. Ze względu na usuwanie metabolitów do układu limfatycznego zaleca się łączenie tej procedury z endermologią lub presoterapią, falą radiową lub liposukcją kawitacyjną (by przy okazji zredukować niechciany tłuszczyk) albo z falą uderzeniową (jeśli cellulit jest mocno zaawansowany). 

Częstotliwość. Dwa razy w tygodniu przez…. 

 

Endermologia 

 

Na czym polega. Opiera się na technice masażu tkanek miękkich przy wykorzystaniu dwóch obracających się rolek (lub w najnowszych urządzeniach z wykorzystaniem rolki i klapki), które znajdują się w hermetycznej komorze głowicy zabiegowej. Mechanizm ten wyłapuje fałd skóry i poddaje go masażowi pod ciśnieniem. Pierwsza rolka (lub klapka) zawija go, druga rozwija. Najważniejszym działaniem jest tu drenaż tkanek. Powoduje on mechaniczne pobudzenie przepływu krwi i limfy, co skutkuje redukcją obrzęków oraz zastojów tkankowych, poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, usprawniając przepływ krwi. Stymuluje również tkankę łączną, wpływając na neokolagenezę, co pozwala na zmiękczenie zwłókniałych struktur łącznotkankowych.

Wskazania. Głównie w terapii wszystkich rodzajów cellulitu oraz do modelowania sylwetki. Po serii zabiegów proces lipolizy zwiększa się o 70 proc. Dzięki działaniu stymulującemu produkcję kolagenu poprawia się gęstość tkanki, a skóra jest wyraźnie jędrniejsza. Endermologia ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym „oddrenowaniu” metabolitów tłuszczu. 

Częstotliwość. Nawet do czterech razy w tygodniu. W zależności od obszaru zabiegowego procedura trwa od 20 do 40 minut.

 

cossmeo.pl

 

 

TERAPIE ŁĄCZONE

Wiotkość skóry 

 

Nie zaleca się łączenia HIFU z inną technologią podczas jednego zabiegu, gdyż wywołany stan zapalny byłby zbyt duży. 

Kolejny, inny, proponowany zabieg można wykonać po czterech-sześciu tygodniach. 

Jeżeli przy wiotkości skóry pojawia się również nadmierna tkanka tłuszczowa, zaleca się manewrowanie głębokościami działania HIFU tak, aby uzyskać efekt lipolityczny. 

Wówczas sprawdzają się połączenia:

  • HIFU + RF mikroigłowa 
  • HIFU + fala radiowa / uderzeniowa 
  • HIFU + mezoterapia mikroigłowa. 

 

Cellulit 

 

Fala radiowa / uderzeniowa + endermologia 

Fala radiowa + fala uderzeniowa + endermologia 

W przypadku umiarkowanego cellulitu – kierunkiem działania będzie pobudzenie metabolizmu oraz stymulacja krążenia krwi i limfy przy jednoczesnym drenowaniu tkanki. Fala radiowa wykonywana raz w tygodniu, pomiędzy nią endermologia co dwa-trzy dni. 

 

Fala radiowa / uderzeniowa + liposukcja 

kawitacyjna + endermologia 

Połączenie zabiegowe zalecane przy dużym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej. Można stosować w następującej serii: co tydzień pełna procedura a pomiędzy – endermologia nawet co dwa-trzy dni. 

 

Elektrostymulacja + fala uderzeniowa 

Elektrostymulacja + endermologia 

Przy cellulicie u osób aktywnych o niewielkiej tkance tłuszczowej – kierunkiem działania będzie stymulacja metabolizmu oraz krążenia. Połączenie wykonywane raz w tygodniu. 

 

Redukcja tkanki tłuszczowej 

 

Kriolipoliza + fala uderzeniowa 

Na lokalne otłuszczenie – kriolipolizę z falą uderzeniową można wykonywać co cztery-sześć tygodni, falę uderzeniową raz w tygodniu, aby stymulować tkankę. Po kriolipolizie zalecane jest wykonanie fali uderzeniowej na jeszcze zamrożoną tkankę.

 

Kriolipoliza + endermologia 

Lokalne otłuszczenie – kriolipolizę z endermologią można wykonywać co cztery-sześć tygodni, endermologię co dwa-trzy dni, aby stymulować metabolizm i drenować tkankę.

 

Fala radiowa + liposukcja kawitacyjna + endermologia 

Tkanka tłuszczowa zlokalizowana na większych obszarach oraz o większym przekroju – falę radiową z liposukcją kawitacyjną oraz endermologią można wykonywać co tydzień, pomiędzy zabiegami łączonymi zaleca się endermologię co dwa-trzy dni.

 

Liposukcja kawitacyjna + fala uderzeniowa 

Liposukcja kawitacyjna + endermologia 

Zabieg redukujący tkankę tłuszczową na większych obszarach wykończony działaniem stymulującym metabolizm oraz drenującym. Liposukcję zaleca się wykonywać raz w tygodniu, falę uderzeniową również, natomiast endermologię co dwa-trzy dni.

 

Fala radiowa / liposukcja kawitacyjna + zimny laser diodowy + endermologia 

Terapię łączoną można dodatkowo uzupełnić o zimny laser diodowy, aby podstymulować metabolizm adipocytów.

 

Rzeźbienie sylwetki 

 

Elektrostymulacja + fala radiowa / uderzeniowa + endermologia 

Elektrostymulacja + liposukcja kawitacyjna + endermologia 

Takie połączenia zabiegów pozwalają nie tylko stymulować i rzeźbić mięśnie, lecz także redukować tkankę tłuszczową oraz zapobiegać obrzękom – zaopatruje ono wszystkie kierunki działania dla smukłej sylwetki.

 

 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ