Peelingi w regeneracji skóry

Kiedy myślimy o złuszczaniu chemicznym, nasze skojarzenia koncentrują się wokół redukcji przebarwień czy terapii trądziku, jednak nie wyczerpują one zastosowania peelingów. Dziś coraz częściej „kwasy” stosowane są w regeneracji skóry i – co ważne – przynoszą tu świetne rezultaty.

 

Peelingi chemiczne są zabiegami, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych już od wielu lat. Pomagają radzić sobie z wieloma problemami, z jakimi spotykamy się w naszej pracy. Stosując peelingi, możemy osiągać doskonałe efekty terapeutyczne. Kosmetologia dysponuje dziś wieloma narzędziami, które można wykorzystać w procesach odmładzania i regeneracji skóry, i niewątpliwie peelingi są jednym z nich.  

W procesie terapeutycznym przy użyciu chemicznej eksfoliacji bardzo istotne jest, aby dobrze dobrać właściwości i stężenia preparatów do problemu skóry. Aby wykonywać tego rodzaju zabiegi i uzyskiwać doskonałe efekty oraz unikać powikłań, należy dysponować fachową wiedzą, którą przez cały czas trzeba pogłębiać i aktualizować. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe substancje aktywne, technolodzy stosują innowacyjne nośniki i uzupełniające składniki aktywne – pochodzenia roślinnego lub biotechnologicznego.

Działanie peelingów

Niezależnie od pochodzenia wszystkie substancje peelingujące wywołują trzy stadia odmładzania tkanki: zniszczenie, eliminację i regenerację. Wszystkim tym etapom towarzyszy stan zapalny o kontrolowanym przebiegu. 

Jeśli chodzi o głębokość działania eksfoliacji chemicznej, mamy do wyboru:

  • peelingi bardzo powierzchowne (uszkodzenie do poziomu warstwy kolczystej naskórka);
  • peelingi powierzchowne (wnikają wyłącznie do warstwy podstawnej naskórka);
  • peelingi średnio głębokie, powodujące całkowite zniszczenie naskórka oraz całkowite lub częściowe zniszczenie warstwy brodawkowatej skóry;
  • peelingi głębokie, powodujące całkowite zniszczenie naskórka, sięgające do poziomu środkowej strefy warstwy siateczkowatej skóry właściwej.

 

Głębokość złuszczania zależy od rodzaju substancji aplikowanej na skórę oraz od jej ilości w preparacie i stężenia. Bardzo istotny jest również stosunek ph do pKA substancji. pKA jest to wartość stała dla dango rodzaju kwasu (np. kwas glikolowy ma pKA 3,8; kwas TCA – pKA 0,26; kwas pirogronowy – pKA 2,8; kwas migdałowy – pKA 3,4; kwas salicylowy – pKA 3,0; kwas mlekowy – pKA 3,8). Kwas jest substancją chemiczną zdolną do uwolnienia protonu (jonu H+), a zasada jest substancją zdolną do przyciągania protonu. Aby dowiedzieć się, jaka jest faktyczna moc kwasu naniesionego na skórę, musimy porównać pH do pKA. 

 

W praktyce:

  • ph = pKA – wtedy mamy 50% kwasu w formie wolnej + 50% kwasu w formie zneutralizowanej,
  • ph < pKA – przewaga formy wolnej kwasu (większa moc peelingu),
  • ph > pKA – przewaga formy zneutralizowanej, mniejsza moc.

 

Kwasy występują najczęściej w dwóch formach:

  • w postaci żelu (tu intensywność preparatu zależy od czasu, na jaki pozostawimy na skórze preparat, oraz od jego ilości – penetracja jest wolniejsza niż przy formie alkoholowej), 
  • w postaci alkoholowej (intensywność zależy od ilości nałożonych warstw – penetracja jest szybsza niż w przypadku formy żelowej, podrażnienie skóry jest większe).

 

Dobierając rodzaj peelingu do problemów skórnych naszego klienta, pamiętajmy, że kiedy sięgniemy po większe stężenie, efekt zabiegu będzie dużo lepszy, ale też zwiększy się możliwość podrażnienia skóry.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się:

  • dlaczego wywiad przed zabiegiem jest kluczowy
  • jak przygotować skórę do zabiegu
  • jakie substancje najczęscie wykorzystuje się w regeneracji skóry
  • więcej o peelingach wieloskładnikowych i nowoczesnych nośnikach
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ