Nawet mając dwadzieścia kilka lat, chce się mieć idealnie gładką skórę i zachować jej świeżość jak najdłużej. Każda zmarszczka, wyimaginowana czy prawdziwa, budzi niepokój i chęć poddania się zabiegom medycyny estetycznej. A w tym wieku najważniejsze jest zapobieganie przedwczesnym objawom starzenia.
Skóra zaczyna się starzeć na ogół po 25. roku życia, ale to, w jakim tempie ten proces będzie przebiegał, zależy od genów, zanieczyszczenia środowiska, stylu życia oraz odpowiedniej pielęgnacji – domowej i profesjonalnej.
Skóra skórze nierówna
Mój gabinet znajduje się w rejonie o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska, ale znam również osoby mieszkające w „czystszych” miejscach. Mam wśród klientek dwie młode kobiety w tym samym wieku. Obie studiują zaocznie w dużym mieście i nie stronią od „studenckich” używek. Matka pierwszej z nich wygląda dużo młodziej od matki drugiej – z czego można by wnioskować o jej dobrym zapleczu genetycznym.
Obserwując te młode kobiety, widzę, że ta, której mama wygląda młodziej, „starzeje się” szybciej (respondenci w ankiecie, którą przeprowadziłam, ocenili tę różnicę na 5 lat), a jedyną zmienną w warunkach życia jest to, że mieszka ona w rejonie o większym zanieczyszczeniu środowiska.
Ale czy tylko smog wpływa na starzenie? Jakie inne czynniki wpływają na ten proces i które zabiegi kosmetyczne mogą je spowolnić lub nawet zatrzymać?
Wolne rodniki?
Skórze szkodzi również promieniowanie elektromagnetyczne i zjonizowane. W wyniku działania wolnych rodników (ROS) pojawia się stres oksydacyjny, czyli uszkodzenia komórki na poziomie molekularnym. Wolne rodniki powstają w niej nie tylko pod wpływem zanieczyszczenia środowiska, ale także podczas stanu zapalnego w tkankach, spowodowanego np. urazem mechanicznym, chorobami autoimmunologicznymi czy uszkodzeniem na skutek promieniowania ultrafioletowego podczas opalania. Ale nie tylko, bo też podczas zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, stresu, w trakcie palenia papierosów i picia alkoholu. To powoduje starzenie się skóry i całego organizmu.
Dlatego kosmetolodzy zalecają prewencyjne stosowanie antyoksydantów zarówno w diecie, jak i w kosmetykach. To ma sens szczególnie u młodych osób, które mogą znacząco i widocznie powstrzymać starzenie się skóry.Na ratunek w walce z wolnymi rodnikami przyjdą nam witaminy A, C i E, mikroelementy w postaci selenu, miedzi i żelaza, wyciągi roślinne (karoteny i flawonoidy). Do dobroczynnych substancji należą również glutation, melanina, cysteina i enzymy przeciwutleniające.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ