Warto mieć w menu zabiegowym usługi trychologiczne, nawet jeśli otwierając salon, nie mieliśmy tego w planach. Ekspertów z tej dziedziny nie brakuje, problemów z włosami przybywa, a oczekiwania klientów rosną.
Wzbogacając usługi o pakiet porad i zabiegów trychologicznych, mnożymy swoje korzyści. Dla klientów to wygoda, a dla nas – szansa na większe zyski. Nie tylko w wymiarze finansowym, lecz także wizerunkowym.
Mając w salonie komplementarną lub kompleksową usługę, oszczędzamy czas podopiecznych i pozytywnie wpływamy na ich przywiązanie i lojalność. Sprawiamy, że czują się „zaopiekowani”, nie muszą szukać gdzie indziej odpowiedzi na swoje „włosowe” dylematy.
Dobry specjalista, czyli...
Oferując w swoim salonie usługi trychologiczne, warto postawić na najlepszego specjalistę. Ekspertów z tej dziedziny na szczęście przybywa, ponieważ to specjalizacja z przyszłością, więc w większych miejscowościach mamy bogatszy wybór. Po czym poznać dobrego eksperta?
Diagnostyka trychologiczna nie należy do najłatwiejszych dziedzin kosmetologii, szczególnie dla osób rozpoczynających praktykę. A do tego nie każdy ma cierpliwość, pokorę oraz chęć ciągłego dokształcania i aktualizowania swojej wiedzy. Warto więc nawiązać współpracę z kimś, kto zawiesza sobie poprzeczkę wysoko.
Dobry trycholog:
- to ekspert z doświadczeniem, który udziela konsultacji od co najmniej dwóch lat i może się pochwalić gronem zadowolonych klientów; podążając za swoim specjalistą, trafią do naszego salonu, gdzie być może skorzystają z innych usług albo polecą nas innym osobom,
- podchodzi do pacjenta holistycznie,
- nie stawia diagnozy na postawie jednostkowego badania (bywa, że wyniki się uzupełniają i potwierdzają, ale niekiedy wzajemnie się wykluczają – trzeba je umieć właściwie zinterpretować i nadać kuracji odpowiedni priorytet),
- wytrwale szuka przyczyny problemów ze skórą głowy i włosami,
- atutem będzie też prężna działalność eksperta w mediach społecznościowych, jego aktywność przyniesie nam na pewno nowych klientów.
Miejsce na wagę złota
Nawiązanie współpracy z trychologiem, który udzielałby konsultacji na stałe, choćby tylko w określonych dniach i godzinach, wymaga odpowiedniej przestrzeni. Niestety, jedynie przearanżowanie salonu tak, by ów specjalista korzystał tylko z wnęki za parawanem – nie wystarczy. Dla pełnego komfortu – i klienta, i eksperta – konieczne jest osobna przestrzeń. Dlaczego?
Analiza stanu skóry głowy i włosa jest wielowymiarowa, obejmuje m.in. szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia i samopoczucia psychicznego konsultowanej osoby. Trycholog musi więc mieć możliwość zadania pytań, a pacjent komfortowego odpowiadania, na tematy dotyczące:
- trybu życia,
- przyjmowanych leków,
- stanu emocjonalnego oraz ewentualnych ciężkich przeżyć i stresów,
- procedur fryzjerskich i domowych.
Dlatego zapewnienie specjaliście zacisznego miejsca, odseparowanego od reszty salonu, aby tak intymna rozmowa mogła przebiegać w odosobnieniu, jest nieodzowne. Ta przestrzeń jest też ważna, by móc wykonywać rekomendowane zabiegi. I te służące do postawienia diagnozy, i późniejsze, terapeutyczne.
Trycholog zapyta o…
Zapisując klienta na wizytę u naszego trychologa, warto poprosić go o przyjście już na pierwszą wizytę z choćby podstawowymi wynikami badań laboratoryjnych krwi w zakresie bazowym (morfologia z rozmazem).
W dalszej diagnostyce ekspert chętnie przeanalizuje każde badanie, które może wnieść dodatkową informację na temat stanu organizmu pacjenta, w szczególności:
- badanie pierwiastkowe włosów
- wyniki analizy żywej kropli krwi
- biorezonans
- STRD, czyli skaningową diagnostykę termoregulacyjną.
Diagnoza to podstawa
Nie zawsze da się znaleźć od razu przyczynę problemów z włosami. Niekiedy udaje się od razu trafić w dziesiątkę, ale bywa i tak, że specjalista szuka długo, stawiając i obalając swoje hipotezy. Warto uprzedzać o tym swoich klientów, bo cierpliwość będzie tu nagrodzona. Powodów nadmiernej utraty włosów i ich osłabionej kondycji jest bardzo wiele, a naukowcy wciąż odkrywają nowe.
Kontrolę skóry głowy i włosów przeprowadza się na bazie dostępnych narzędzi i metod, do których należą m.in.:
- badanie przedmiotowe (wzrokowe, palpacyjne, za pomocą węchu),
- trychoskopia bądź wideodermatoskopia,
- trychogram,
- fototrychogram lub trichoscan,
- pull test,
- analiza przy pomocy lampy Wooda,
- pobranie materiału do badań – zeskrobin naskórka lub wymazu,
- biopsja skóry głowy,
- mikroskopia konfokalna,
- kapilaroskopia.
Skuteczna terapia
W zakres kuracji trychologicznych wchodzą działania nieinwazyjne i inwazyjne o różnym stopniu zaawansowania. Bez względu na poziom inwazyjności procedury zabiegowej wymagają one właściwej i potwierdzonej badaniami kwalifikacji do zabiegu. To, jakie procedury zostaną wdrożone, zależy nie tylko od postawionej diagnozy, możliwości finansowych czy dyspozycyjności pacjenta, lecz także od przeciwwskazań – o czym ekspert, z jakim nawiążemy współpracę, odpowiedzialnie zadecyduje.
Właśnie dlatego współpraca z naprawdę doświadczonym specjalistą jest tak istotna. Niektóre zabiegi są po prostu modne i szeroko reklamowane, więc nasze klientki same z siebie będą o nie pytać. Ważne jest jednak, aby to specjalista trycholog je zarekomendował lub odradził. Zaawansowane terapie przy użyciu nowoczesnych technologii hi-tech nie są dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań do ich wykorzystania, gdyż niewłaściwie dobrane zabiegi mogą przynieść opłakane skutki.
Kogo kierować do trychologa?
- klient/ka zgłasza dyskomfort spowodowany swędzeniem, pieczeniem skóry głowy;
- jeśli zauważymy sami lub klient/ka nam zgłosi zaczerwienienie, żółte lub białe łuski, wypryski na skórze głowy,
- ktoś skarży się na nadmierne wypadanie włosów, osłabienie, spowolniony wzrost włosa (uważa, że „włosy nie rosną”, nie można ich zapuścić);
- jeżeli wypadanie włosów po ciąży nie uspokaja się i trwa zbyt długo;
- gdy klient cierpi z powodu łysienia;
- kiedy podppieczny pyta o poprawę kondycji czy wyglądu włosów;
- wszystkich, którzy chcą skorzystać z badania skóry głowy, zabiegów leczniczych, odmładzających oraz regeneracyjnych na włosy.
Aparatura na stanie
I tu dochodzi kolejna sprawa – wyposażenie naszego salonu w sprzęt, który umożliwi przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów trychologicznych.
Cóż nam po samej konsultacji i diagnozie (na tym zarobimy niewiele), kluczowa jest kwestia możliwości wykonania na miejscu niezbędnego zabiegu, np.:
- mezoterapii igłowej i mikroigłowej,
- procedur z wykorzystaniem koktajli witaminowych lub osocza bogato-płytkowego,
- infuzji tlenowej,
- oczyszczania wodorowego,
- laserowej stymulacji wzrostu włosów.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ