Słońce oraz słona woda osłabiają strukturę proteinową włosów, zmniejszają ich nawilżenie i elastyczność, przez co stają się one suche i łamliwe. Dlatego po okresie urlopowym gabinety trychologiczne pękają w szwach.
LNE: Kiedy skóra pod wpływem promieni słonecznych UVB z korzyścią dla nas syntetyzuje witaminę D3, to samo promieniowanie powoduje niszczenie fotoczułych białek strukturalnych włosa…
Iwona Poręba: Promieniowanie UVA oddziałuje na poziomie osłonki włosa i jest odpowiedzialne za zmianę koloru i redukcję melaniny, natomiast UVB jest absorbowane przez aminokwasy siarczkowe włosów, co prowadzi do ich uszkodzenia i rozpadu. Nawet w pochmurny letni dzień, ponieważ wystarczy 20% szkodliwych promieni słonecznych UV. Jeżeli naszym klientkom zależy na pięknych i zdrowych włosach, warto im doradzać, że muszą chronić je tak samo, jak cerę, stosując preparaty ochronne z filtrami SPF.
A przecież intensywne promienie słońca parzą także skórę głowy.
Szczególnie tych, którzy mają rzadkie włosy, takie że prześwituje przez nie skóra, lub osoby już łysiejące. Ważne jest, aby na przedziałek lub miejsca bez włosów nakładać maskę z filtrem SPF. Nawracające oparzenia i długotrwała ekspozycja na słońce mogą ostatecznie spowodować zmiany komórkowe i raka owłosionej skóry głowy.
Uwaga na chlor
Chloru używa się do dezynfekcji basenu, bowiem jest to związek chemiczny, który niszczy wszystkie mikroorganizmy zagrażające naszemu zdrowiu. W reakcji z wodą rozpuszcza się, ponadto ma duży potencjał wiązania z innymi pierwiastkami i związkami. Kiedy włosy wejdą w kontakt z chlorowaną wodą, chlor połączy się z łojem i wyciągnie go chemicznie. Przez to pasma stają się matowe, suche, są bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia, ich kondycja ulega pogorszeniu.
Kto jest w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia czerniaka skóry?
Głównie osoby o jasnej karnacji, włosach blond oraz rudych, a także seniorzy. Ponadto ludzie, których praca wymaga długotrwałego przebywania na zewnątrz budynków, na otwartej przestrzeni, np. rolnicy, pracownicy budowlani, ratownicy wodni. Dlatego ważna jest profilaktyka, stosowanie wysokiej jakości kremów z filtrami o wysokim faktorze w słoneczne dni i wielokrotne powtarzanie aplikacji w ciągu dnia, a także noszenie nakrycia głowy.
Czy wczesna diagnostyka czerniaka daje możliwość całkowitego wyleczenia niemal w każdym przypadku?
Tak, lecz niezwykle ważna jest profilaktyka i kontrola zmian skórnych w badaniu dermatoskopem wraz z konsultacją lekarza specjalisty, zagwarantowaną w ramach programu „Profilaktyka nowotworów skóry” (więcej informacji znajdą państwo na pacjent.gov.pl.)
Pomówmy o drugim po słońcu urlopowym grzechu głównym – kąpielach w basenie z chlorowaną wodą lub w morzu i oceanie.
Wpływ słonej i chlorowanej wody na włosy jest destrukcyjny. Dlatego ja radzę, aby przed wejściem do basenu albo morza zanurzyć głowę pod kranem ze słodką wodą (można obficie oblać głowę butelką wody mineralnej). Włosy mają właściwości chłonne, które na szczęście są ograniczone. Jeśli zmoczymy je najpierw w słodkiej wodzie, wchłoną ją (zamiast chlorowaną lub słoną), co znacznie ograniczy uszkodzenia. Po spłukaniu włosów słodką wodą rekomenduję nałożenie preparatu ochronnego i rozprowadzenie go po końce, aby zapewnić ochronę na całej ich długości.
A czy po kąpieli w basenie lub słonej wodzie trzeba od razu wejść pod prysznic i nie zostawiać mokrych włosów do samodzielnego wyschnięcia?
Koniecznie! Lepiej odsączyć delikatnie nadmiar wody, zabezpieczyć pasma włosów odżywką i związać je w luźny warkocz, koczek lub niską kitkę. Warto też osłaniać głowę kapeluszem, przewiewną chustką lub czapką.
Słona woda? Nie, dziękuję!
Skóra głowy ma pH lekko kwaśne, które wynosi około 5,5, zdrowa łodyga włosa ma pH kwaśniejsze, równe 3,6. Włosy lubią kwaśne środowisko. Odczyn wody morskiej jest zasadowy, a włosy pod wpływem roztworów zasadowych pęcznieją, ich łuski rozchylają się, odsłaniając warstwę korową. Zasadowy odczyn słonej wody ponadto zwiększa ujemy ładunek elektryczny na powierzchni włosa, zwiększając tym samym tarcie pomiędzy włosami. Prowadzi to do uszkodzenia zewnętrznej, naskórkowej części łodygi włosa.
Jaka jest rola melaniny?
To naturalny barwnik włosa, którego najwięcej występuje w zewnętrznej warstwie tuż pod łuską. W reakcji ze słońcem w łodydze włosa następuje rozkład komórek barwnikowych melaniny, a produkcja nowej jest niemożliwa, ponieważ łodyga składa się z martwych komórek, w których nie zachodzą już aktywne procesy biologiczne. Melanina we włosach pełni funkcje ochronne, absorbuje promieniowanie UV, chroniąc tym samym keratynę przed uszkodzeniami fotochemicznymi, częściowo redukuje wolne rodniki, zabezpieczając w ten sposób macierz włosa.
Czy dlatego szczególnie narażone na działanie promieni UV są osoby z włosami rudymi i blond?
Tak, bo w takich z natury jest mniej melaniny, podobnie jak w rozjaśnionych i farbowanych. Zresztą w trakcie silnego rozjaśniania pigmenty ulegają zniszczeniu, w związku z tym włos traci swoją naturalną ochronę przed promieniowaniem UV. Uszkodzenie fotooksydacyjne aminokwasów powoduje widoczne dla nas blaknięcie koloru włosów farbowanych oraz pojawienie się rozjaśnionych naturalnie pasm.
Lepiej, wtedy zrobimy sobie wakacje od chemicznych zabiegów fryzjerskich. Unikniemy w ten sposób pasm suchych jak „siano” o nijakim, wytrawionym przez słońce kolorze.
Czy pijąc latem dużo wody, nawilżamy włosy od środka?
Włosy wymagają nawilżenia od wewnątrz i od zewnątrz. Narażone w czasie lata na wysokie temperatury, suche powietrze, wiatr, tracą cenne ceramidy, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe w osłonkach, zapewniając puklom nawilżenie, elastyczność i sprężystość. Włosy pozbawione naturalnej warstwy tłuszczowej (sebum) nie są chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem i parowaniem wody z łodygi. Jeśli do tego dojdzie, stracą swoje właściwości, staną się łamliwe, szorstkie i twarde.
Ceramidy pełnią funkcję spoiwa, mają budowę ciekłokrystaliczną, dlatego ich odpowiednie uwodnienie jest niezwykle ważne. Dachówkowata struktura łodygi włosów wypełniona jest kwasami tłuszczowymi, które wiążą cząsteczki wody, nadając im objętość i połysk. Zdrowe włosy składają się w około 10% z wody. Spożywanie około 2 litrów wody dziennie przynosi ogromne korzyści dla kondycji włosów.
A jakie kosmetyki do pielęgnacji pani rekomenduje?
Przede wszystkim nawilżające i chroniące włosy przez promieniowaniem UV, czyli maski odżywcze, które domykają łuskę włosa, produkty odżywcze z ceramidami i lipidami oraz odżywki bez spłukiwania, zawierające polimery ochronne, które zapobiegają utracie wody i zabezpieczają również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kosmetyki te powinny dodatkowo zawierać witaminę E, która zapobiega rozwojowi wolnych rodników.
Co jeść dla lśniących pukli?
Ryby morskie: łososia, tuńczyka, makrelę, śledzia, sardynki, owoce morza, olej rzepakowy, olej lniany, olej arachidowy, pełnoziarniste pieczywo, migdały, orzechy, nasiona roślin oleistych, np. słonecznika, dyni, botwinkę, marchew, seler, jarmuż, pietruszkę, szpinak, cytryny, gruszki, ziemniaki, buraki, fasolę, kapustę, pyłek pszczeli, mleczko pszczele, grejpfruty, pomarańcze, drożdże piwowarskie, ryż brązowy, kalafior, żółtka jajek, podroby, drób, soję, ostrygi, kiełki pszenicy, ziarna sezamu, wołowinę, jagnięcinę, gorzką czekoladę, arbuza, kakao, wątrobę wieprzową, natkę pietruszki, płatki owsiane, kaszę gryczaną, groszek zielony, mak, soczewicę, kaszę jaglaną, komosę ryżową, zielone warzywa, napar z pokrzywy i skrzypu polnego.
To do włosów, a skóra głowy?
Skóra głowy latem jest bardziej podatna na zwiększone pocenie się. Dodatkowe kosmetyki, które nałożymy na pasma, będą zwiększać warstwę krystalizacji na skórze głowy, zaklejając ujścia mieszków włosowych. Jeśli więc bardziej skupimy się na pielęgnacji i ochronie łodygi włosów, ale zaniedbamy skórę głowy, możemy doprowadzić to wystąpienia. lub nasilenia się różnego rodzaju dermatoz skóry głowy, a także do nadmiernego wypadania owłosienia. Dlatego rekomenduję regularne peelingi skóry głowy przed umyciem włosów szamponem. Szampony zresztą powinny być do częstego stosowania, nawilżające.
Po powrocie z plaży czy spaceru radzę zmyć z włosów preparaty z filtrem, chroniące przed słońcem. Pamiętajmy też o systematyczności, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które będziemy teraz stosować, powinny być wykonywane regularnie.
Jak dbać o końcówki włosów, bo zwykle po lecie strasznie się rozdwajają?
Ta część włosa jest jak pięta Achillesowa. Osoby, które rozpoczynają sezon letni z suchymi lub zniszczonymi włosami, są bardziej podatne na ich dalsze uszkodzenia, dlatego lepiej jest podciąć suche i zniszczone końcówki przed wyjazdem na urlop. Lepiej zapobiegać ich zniszczeniu, ponieważ rozdwojonych końcówek nie sposób jest „scalić” na nowo.
A co pani sądzi o stosowaniu na nie serum?
Serum na końce włosów może mieć dwie formy i składać się albo z delikatnych, lotnych silikonów, które delikatnie dociążają włosy i doskonale je nabłyszczają oraz chronią przed wysokimi temperaturami suszarki, albo być specjalnie opracowaną mieszanką olejków, które w niewielkiej ilości wciera się w końce wilgotnych włosów tuż po myciu.
Czy po sezonie urlopowym warto wdrożyć rytuał olejowania włosów?
Olejowanie włosów po lecie jest najlepszą kuracją, która zadziała zarówno na powierzchni włosa, jak i w jego wnętrzu, naprawiając zniszczone struktury i korzystnie wpływając na korę łodygi. Olejowanie włosów wzmacnia je, wspomaga ich regenerację, nawilża i odżywia, ponieważ oleje dostarczają puklom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników odżywczych.
Najlepsze dla pasm zniszczonych będą oleje, które mają większe cząsteczki: lniany, ze słodkich migdałów, jojoba, z pestek winogron, awokado czy sezamu.
Przy nakładaniu olejku na włosy rekomenduję wykonanie delikatnego masażu skóry głowy – pobudza to krążenie podskórne i zwiększa metabolizm energetyczny w macierzy włosa. To nasili procesy podziału komórek i spowalni niszczenie i obumieranie cebulek oraz procesy starzenia włosów.
Jak często należy olejować włosy?
Na początku nawet przed każdym myciem. Taki zabieg sprawia, że stają się bardziej elastyczne, lśniące i odporne na uszkodzenia. Będą się też mniej rozdwajać i kruszyć. Oleje możemy nakładać na kilka godzin przed myciem, a także po myciu – dosłownie kropelkę na same końcówki. Warto wybrać też odpowiednią do danego typu włosów metodę olejowania. Dobrze sprawdza się olejowanie na mokro, z odżywką, w formie serum lub na mgiełkę.
Rozmawiała Agnieszka Keller
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ