W zabiegach rewitalizujących skórę prym nadal wiedzie kwas hialuronowy, często łączony w preparatach złożonych z witaminami i mikroelementami. Procedury silniej stymulujące odnowę tkanek włączają w to aminokwasy.
Łączenie kwasu hialuronowego (HA) z aminokwasami daje zaskakująco pozytywny efekt synergii. Zawarte w jednym preparacie działają o wiele intensywniej, pobudzając procesy rewitalizacji skóry, niż gdybyśmy każdy z nich zastosowali osobno.
Mimo że kwas hialuronowy to najpopularniejszy składnik np. koktajli o mezoterapii, który działa silnie nawilżająco, w wielu przypadkach jego właściwości okazują się niewystarczające. Chodzi o osoby w wieku okołomenopauzalnym, u których cera starzeje się coraz szybciej (jest sucha, szara, wiotka), gdyż mamy w jej przypadku do czynienia z drastycznym spadkiem wytwarzania kolagenu. Brak jędrności widoczny jest na twarzy (szczególnie w okolicy oczu) policzków, jak również na ciele, głównie na szyi, grzbietach dłoni, w obszarze nad kolanami i w okolicy ramion.
Aminokwasowa terapia zastępcza
Aminokwasy to monomery, z których zbudowane są białka – związki organiczne o skomplikowanej strukturze chemicznej i dużej różnorodności. Kolagen, odpowiadający za kondycję skóry – jej elastyczność i sprężystość, stanowi aż 25-35 proc. wszystkich białek organizmu i ma dość nietypowy skład aminokwasów. Są to wyjątkowo duże ilości glicyny, odpowiedzialnej za tworzenie helisy 3D, oraz proliny, lizyny i leucyny: te cztery aminokwasy stanowią prawie 75 proc. struktury kolagenu.
Do produkcji elastyny niezbędna jest natomiast lizyna i walina.
Prócz dostarczania białkowego budulca preparaty, jakich używamy w gabinetach do aminokwasowej terapii zastępczej AART (Amino Acid Replacement Therapy), mają za zadanie pobudzić aktywność fibroblastów do produkcji nowych nici kolagenowych.
Czym jest aminokwasowa terapia zastępcza AART?
Są to preparaty do wstrzykiwań, na bazie aminokwasów i kwasu hialuronowego, przeznaczone do procedur szczególnie dla osób w wieku okołomenopauzalnym, z dojrzałą skórą.
Chodzi o to, aby poprzez wsparcie jej procesów metabolicznych i komórkowych, mimo upływu lat, wahań hormonalnych i nieodwracalnych procesów starzenia mogła ona pozostać jak najdłużej w dobrej kondycji.
Mają one w składzie odpowiednio dobrane ilości aminokwasów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów syntezy w fibroblastach skóry, jak również kwas hialuronowy. Włącza się go tu dlatego, że:
- wzmaga działanie aminokwasów dzięki przywróceniu równowagi wodnej,
- nawilża skórę,
- zapewnia właściwe środowisko dla aktywności fibroblastów.
Synergia
Ponieważ głównym składnikiem aktywnym AART są aminokwasy, nie ma niebezpieczeństwa obrzęków, które mogą towarzyszyć podaży samego kwasu hialuronowego, szczególnie w okolicy oczu, a uzyskiwane efekty są naturalne. Zabiegi najczęściej wykonywane są w obrębie twarzy, ale AART może być stosowana na wszystkich obszarach ciała, gdzie zauważymy objawy uszkodzenia mechanicznego (rozstępy, blizny) czy fotostarzenia (twarz, szyja, dekolt, ramiona itd.). AART podaje się w zabiegach mezoterapii, z zastosowaniem igły lub kaniuli, zazwyczaj w serii złożonej z kilku sesji w określonych odstępach czasu. Na efekty zabiegu w postaci rozświetlenia skóry, wygładzenia zmarszczek i ujędrnienia należy poczekać – pierwsze widoczne są po dziesięciu dniach. Aminokwasowa terapia zastępcza, przeprowadzona w takim, lub dobranym przez specjalistę podobnym, ale indywidualnie dobranym, schemacie pozwala cieszyć się efektem świeżej skóry przez pół roku.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ